10 Aralık 2015 Tarihli Gece Raporu

137794

Haftanın 4.gününü de bitirdik. Günler çok çabuk geçiyor değil mi? Bugün yine sizler için hem önemli hem de ilginç haberleri derlemeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Buyrun! 10 Aralık 2015 Perşembe Günü Gece Raporu

*‘Türkiye AB’ye üye yapılmamalı’

Avrupa’da sürdürülen Türk düşmanlığını bir türlü anlamıyorum. Farklılıkları zenginlik olarak gören bir topluluğa üye oluyorsun fakat gayet ayrımcı politikalar uygulayarak hem de bu uygulamaları meşrulaştırarak politika üretiyorsun. O kadar uluslararası ilişkiler ile ilgili makale ve kitap okudum, kitaplarda ve makalalerde herşey o kadar güzel o kadar pozitif ki insanın hemen AB’ye giresi geliyor ama yapılan açıklamalar hep olumsuz hep ayrımcılık içeriyor. Çek Devlet Başkanı’da Türkiye’nin AB’ye alınmamasını istiyor. Acaba seçimler mi var diye insanın aklına herşey geliyor.. İşte Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın ilginç sözleri.

 

Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde seçmenlerle görüşen Miloş Zeman, “Türkiye, AB’ye üye yapılmamalı” dedi. AB’nin Türkiye’ye 3 milyar euro yardım yapmasını eleştiren Zeman, “Türkiye, bu sığınmacılara bakacak güçte, çünkü bu insanlar onlarla aynı dinden” dedi.

Türkiye ile ilişkilerin dikkatli bir şekilde inşa edilmesi gerektiğini savunan Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı, “Bu ifadelerimden dolayı Türk Büyükelçisi’nin Prag Kalesi’ne protesto notu göndermesini bekliyorum” diye konuştu.

*Yem ve Gübrede KDV Kaldırılıyor

Gübre Fabrikaları hisseleri yem ve gübrede KDV’nin kaldırılacağının açıklanmasının ardından kazanımlarını artırarak yüzde 6 değer kazandı. Başbakan Davutoğlu, hükümetin 2016 yılı eylem planını açıkladığı konuşmada yem ve gübrede KDV’nin kaldırılacağını söyledi.

DÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERİ

*PTT Aziz Sancar için pul çıkarıyor

Ülke tarihinin Nobel Ödülü alan ikinci şahsiyeti, gururumuz Aziz Sancar için PTT pul çıkaracak. PTT AŞ’den yapılan açıklamada, 2015 Pul Emisyon Programında yer alan “2015 Nobel Kimya Ödülü Prof. Dr. Aziz Sancar” konulu anma pulu, yarın 2,80 lira, ilk gün zarfı ise 3,75 lira bedelle PTT merkez müdürlüklerinde ve www.filateli.gov.tr adresinde satışa sunulacak.

Bakmadan Geçme

*Çooook Uzuuuun

Bu akşam Şampiyonlar Ligi’nde son karşılaşmalar oynanıyor ve Chelsea evinde Porto karşısında çok önemli bir sınav verecek. Hatta şu anda durum 1-0 Chelsea’nin galibiyetiyle devam ediyor. Maç öncesi ekranlara yansıyan aşağıda yer alan videoda sevimli çocuk Courtois’nın ne kadar uzun olduğunu şaşkın bakışlarla anlamaya çalışıyor.

*Derbinin Hakemi Belli Oldu

Spor Toto Süper Lig’in 15. haftasında Beşiktaş ile Galatasaray arasında 14 Aralık Pazartesi günü oynanacak derbi maçı, hakem Mete Kalkavan yönetecek.

 

*Steve Jobs Filmi Sinemalarda

Yanlış hatırlamıyorsam Steve Jobs’un bundan önce 4 filmi çekildi. En son Ashton Kutcher 2013 yılında Steve Jobs’u canlandırmıştı. Teknoloji dünyasına büyük damga vuran ve halen Apple’ın her toplantısında adı zikredilen Steve Jobs ile ilgili son filme ait fragmanı paylaşmak istiyorum. Haftasonu yapılacaklar listesine alabilirsiniz.

*Grafiti eseri ‘kültür varlığı’ oldu

137794

Maalesef bu haberimiz Türkiye’den değil. Zaten ben de okuduğumda Türkiye’den bir haber olmadığını tahmin etmiştim. Niye mi? Bu memlekette sanata değer verilmiyor ki hocam. Grafiti yapanlar ya serseridir ya da boş beleş adamdır. Ama İsveç’te durum farklı. Haberi paylaşmadan önce “Dünyaca ünlü Fransız sokak sanatçısı JR’ın, İstanbul’un en eski mahallelerinden Balat’ta eski ve yıkık binaların duvarlarında sergilediği fotoğraflardan biri, geçenlerde esrarengiz bir biçimde silinmişti.” diye eklemek istiyorum. Gelelim habere.İsveç’li arkadaşlar imar planlarında yaptıkları son değişiklik ile grafiti eseri kültür varlığı olarak belirledi. Haberin detayları burada.

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım