10 Ocak 2019 – Günün Özeti

132757

Merhaba,

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, teknoloji ve bilim- teknoloji konularından  seçtiğimiz gece raporu yayında. Gece Raporu  ile uykudan önce gündemden haberiniz olsun. İyi geceler!

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek isterseniz;

Facebook : http://facebook.com/geceraporu

Twitter : http://twitter.com/geceraporu

Instagram : http://instagram.com/gece.raporu

GÜNDEM

1-     SEYYAR SANDIK İÇİN BAŞVURULAR 17 OCAK’TA SONA ERECEK

Yerel seçimde hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için oluşturulacak seyyar sandıklara yönelik 4 Ocak’ta başlayan başvurular, 17 Ocak’ta sona erecek.

2-    ‘HERKES İSTİFA ETSİN, BİZ DE EDELİM’

TBMM Başkanı Yıldırım, “Benim bir teklifim var; bütün seçime girecekler bulundukları görevleri bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim.” dedi.

FİNANS

1-     EKONOMİDE YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin ilk 20 maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, varlık finansmanı fonlarının sermaye piyasalarında yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri gelirler BSMV’den istisna tutulacak. Yenilenebilir enerji tesislerinde ve sertifikalı yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde KDV istisnası uygulanacak.

 

  1. FED MART’TA FAİZ ARTIRIMI OLMAYABİLECEĞİNİ İŞARET ETTİ

Açıklanan FED tutanaklarında Mart 2019 tarihinde mevcut ekonomik veriler ışığında faiz artırımının olmayacağı yönünde kuvvetli görüş birliğinin olduğu ve Mart 2019 tarihinde FED tarafından faizin artırılmayacağına işaret edildi.

  1. ÇİN: «KAYGILARI GİDERMEK İÇİN BİR TEMEL OLUŞTU»

ABD ve Çin’in dün Pekin’de sona eren üç günlük görüşmesi sonrasında Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında, «İki tarafın karşılıklı anlayışı teşvik eden ve birbirlerinin kaygılarını gidermek için bir temel oluşturan, ticari ve yapısal ortak meseleler konusunda kapsamlı, derin ve yoğun görüşmeler yaptıklarını» söyledi. ABD Ticaret Temsilciliği ise yaptığı açıklamada, yetkililerin “ticari ilişkilerde adalet, karşılıklılık ve denge sağlama yollarını” görüştüklerini söyledi.

4-   İNGİLTERE MB/CARNEY: YUAN REZERV PARA BİRİMİ OLABİLİR

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, “Diğer rezerv para birimleri ortaya çıkabilir. Örneğin, ben bunların RMB (yuan) gibi mevcut ulusal para birimlerinden olmasını bekliyorum” dedi.

SPOR DÜNYASI

1- DOLANDIRICILAR RODALLEGA’NIN BANKA HESABINI BOŞALTTI

Trabzonspor’un Kolombiyalı futbolcusu Rodallega’nın, Türkiye’deki yabancı futbolcuların hedef alındığı “icra tebligatı” dolandırıcılığıyla banka hesabından 2,5 milyon lira çekilmeye çalışılmasına ilişkin suç duyurusu üzerine, soruşturma başlatıldı.
Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım