13 Kasım 2017 Tarihli Günün Özeti

günün özeti 14-11-2017

Gündem bugün de yoğunluğunu koruyor. Kuzey Irak’ta yaşanan deprem, TBMM Başkan adaylığı süreci yakından takip edilen konular arasına girdi.

1- Türkiye Deprem İçin Harekete geçti

• Kuzey Irak’taki 7.3’lük depremin ardından Türkiye yardım için harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AFAD ve Kızılay’ın yardım için yola çıktığını duyurdu ve geçmiş olsun mesajını paylaştı.Başbakan Yardımcısı Akdağ ise “Aramızdaki ihtilaflar insani yardımımıza engel olmaz” dedi.

2- iPhone kullanıcılarına WhatsApp uyarısı

iOS 11 kullanıcılarının WhatsApp’ı yukarı doğru kaydırarak kapattıklarında otomatik olarak bildirimlerde kapatılmış oluyor.

3- Mobilden alışveriş, ‘web’i geçti

• Positive Kurucu Ortağı Eren Dedeoğlu, mobil cihazlardan yapılan alışverişin bilgisayar gibi masaüstü cihazları geride bıraktığını söyledi.

4- Kendi akıllı şehrini kuracak

• Bill Gates’in en büyük yatırım şirketlerinden birinin, Arizona’nın Phoenix Metropolit Bölgesi’ndeki West Valley’de yeni bir girişim için 80 milyon dolar yatırım yaptığı öğrenildi. Yaklaşık 100 bin kilometrekare’lik bir alana yayılacak şehrin 15 bin kilometrekare’lik kısmı ofislere, bin kilometre’lik bir kısmı da devlet okullarına ayrılacak. Ayrıca bölgede yaklaşık 80 bin adet konut için de yer var. 

5- AK Parti’nin adayı İsmail Kahraman

• AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı yeniden İsmail Kahraman oldu.TBMM Başkanlığı seçimi için başvurular 12 Kasım’da başlayacak ve 16 Kasım saat 24.00’e kadar sona erecek.

6- ÖSYM, son 10 yılı inceliyor

• ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yeni kurdukları Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’de ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavların masaya yatırılacağını açıkladı.

7- Sağlık Bakanlığı’ndan Süleymanoğlu açıklaması

• Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, 11 Kasım’da beynindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle ameliyat edilmişti.Sağlık Bakanı Ahmet Demircan efsane sporcunun sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı.Demircan, Naim Süleymanoğlu’nun durumuna ilişkin, “Hayati tehlikesi devam ediyor ama vital bulguları iyi” dedi.

8- Metrobüsten para kazancı

• Günde 13 milyon insanın yolculuk ettiği İstanbul’da toplu taşıma durakları yeni iş kapılarına da olanak sağlıyor. Bunlardan biri de Akbil’i (İstanbulkart) olmayan yolcular için Akbil basmak. Kişi başı 70 kuruş ila 1 lira arasında değişen tutarlarda fark alıyorlar. Bu işi yapanlar arasında ayda 5.000 lira kazanan bile var.

09- Kış lastiğinin cezası artıyor

• Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara kesilen 625 liralık cezanın, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 lira olması öngörülüyor.

10- Ölü sayısı 380’i geçti

• Irak-İran sınırında, merkez üssü Süleymaniye ve Halepçe şehirleri yakınında meydana gelen depremde ölü sayısı 380’i aştı.

11- Tahliye talepleri reddedildi

• ‘FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla 6’sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davada, mahkeme başkanı ile sanık avukatları arasında yaşanan tartışma nedeniyle duruşmaya 4 kez ara verildi.Mahkeme, aralarında Nazlı Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan’nı bulunduğu 6’sı tutuklu 7 sanığın tümünün tahliye taleplerini reddetti. 

12- Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’da

• Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak özel uçak “TUR” ile saat 16.30’da Rusya’nın Soçi kentine geldi. Erdoğan; “Bölge sorunlarına yönelik dayanışmamız geleceğe yönelik güvenimizi artırıyor” dedi.

13- Yurt dışına çıkışlarda belge istenmeyecek

• 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt dışına çıkışlarda istenen belge artık istenilmeyecek.

Etiketler:, , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım