14 Aralık 2015 Tarihli Gece Raporu

gece

Güzel bir pazartesi gününden sonra gece raporu ile sizlerle beraberiz. Pazartesi günleri neden bu kadar yoğun olur anlamış değiliz. Gündem de bir o kadar yoğun ve karışıktı. Bu akşam çok detaylı bir yazı kaleme alamadık. Affınıza sığınarak işte günün geceraporu. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Buyrun! 14 Aralık 2015 Pazartesi Günü Geceraporu

Merkel Mültecilere Kapılarını Kapamak İstiyor!

2015 yılının en fazla konuşulan hatta sorun olarak en fazla dillendirilen konusu Mülteciler mevzusudur. Sosyal medyada ve yazılarımızda paylaşıyoruz. Mültecilere yapılan iyi ve kötü muameleleri. İyi işler ne yazık ki çok az. Kanada’nın uyguladığı politika insana bakış açısını yansıtırken Almanya’dan çok zıt ve garip haberler geliyor. Merkel Mültecilere kapıların kapatılmasını istiyor. Hatırlarsanız Türkiye’ye konuyla alakalı yardım yapılacak ve mültecilerin Avrupa geçişlerinin sınırlandırılması istendi. Bunun karşılığında da Avrupa Birliği üyelik sürecinin canlandırılacağı belirtildi. Avrupa kendi oluşturduğu bu buhranı görmezden gelerek ve para yardımı yaparak çözmek istiyor ama bu pek mümkün görünmüyor. Bakalım mülteci sorunu ile ilgili daha neler duyacağız. Merkel’in yaptığı açıklamaların detayına (http://www.businessinsider.com/r-merkel-wants-to-drastically-reduce-refugee-arrivals-in-germany-2015-12) ulaşabilirsiniz.

Çin yeni bir “yuan endeksi” hazırladı

Çin, dikkatlerin yuanın dolar karşısındaki hareketlerde odaklanmasını önlemek için yeni bir endeks hazırladı.CFETS RMB Endeksi, Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, yuanın 13 para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki performansını ölçecek ve bu para birimleri temel olarak uluslararası ticarete göre ağırklandırılıyor. Endeks 2014 yılı sonunu 100 seviyesinde baz olarak alıyor ve düzenli aralıklarla açıklanacak. Ancak bu aralığın ne kadar olacağı bildirilmedi.

2. el otomobil satışları durdu

Türk otomotiv pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların, yıl sonu hedeflerini tutturmak için en cazip ödeme seçeneklerini devreye sokmasıyla ikinci el otomobil satışları durdu.

Karşılıksız çekte büyük artış

Bankalara ibraz edilen çek tutarı 11 ayda yüzde 14, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yüzde 19, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 42 oranında arttı.

Almanya en çok kömürden elektrik üretiyor

Almanya, geçen yıl yaklaşık 628 milyar kilovatsaatlik elektrik üretirken bunun yaklaşık yüzde 44’ünü linyit ve maden kömüründen elde etti. Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 25,9, nükleer enerjinin payı yüzde 15,5 oldu

Etiketler:, , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım