2 Ocak 2019 – Günün Özeti

IMG_20180131_000535_056

Merhaba,

Yılın ilk iş gününde gece raporu ile yine sizlerle beraberiz. Günün önemli gelişmelerine dair kısa haberler yine bültenimizde. İyi geceler!

      1.  Danimarka’da Sjaelland adası ile Fyn adasını birbirine bağlayan Storebaelts Köprüsü’nde meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre bir kişi hayatını kaybetti.

 1. Suriye’de geçen yıl büyük bir kısmı Esed rejiminden kaynaklı olmak üzere 436’sı çocuk, bin 326’sı kadın olmak üzere toplam 6 bin 964 sivil yaşamını yitirdi.

 1. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, “Amerikan yönetimi, FETÖ yapılanmasının kendi çıkarlarına zarar verdiği konusunda ikna olmaya başladı.” dedi.

 1. İşçi-işveren uyuşmazlığında 1 Ocak 2018 itibarıyla zorunlu hale getirilen arabuluculuk uygulamasında, bir yılda 234 bin 327 uyuşmazlık anlaşmayla sonuçlandı.

 1. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminine göre Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yarın başlayacak kar yağışının cumartesi gününe kadar etkili olması bekleniyor. İstanbul’da ise cuma ve cumartesi günü kar yağışının etkili olacağı ve hava sıcaklığının 1 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

 1. BIST 100 endeksi, 2018’i yüzde 21 değer kaybıyla tamamladı ve böylece 2011’deki yüzde 22,33’lük kayıptan bu yana en kötü yıllık performansını gösterdi.

 1. Londra’da yılbaşı kutlamalarında kentin simgelerinden London Eye’ın Avrupa Birliği bayrağının renkleriyle süslenmesi ülkede tartışma yarattı. Brexit karşıtlığıyla bilinen Sadık Han bunun bir çeşitlilik mesajı olduğunu belirtirken, Brexit taraftarları gösteriyi eleştirdi.

 1. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 14 Aralık’ta yaptığı telefon görüşmesinde ABD askerlerinin 30 gün içinde Suriye’den çekilmesine karar veren ABD Başkanı Trump’ın ‘geri adım attığı’ söyleniyor. New York Times gazetesi, Trump’ın orduya Suriye’den çekilme konusunda 4 ay süre vermeyi kabul ettiğini yazdı.

 1. KOBİ’lere finansman desteği sağlamak amacıyla geliştirilen Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası devreye girdi. Uygulamadan yararlanmak isteyen KOBİ’lerde ilk etapta 25 Milyon Ciro ve altı olması şartı aranacak.

 1. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Enflasyonla topyekun mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz.

 1. Beşiktaş’ta Ricardo Quaresma, Tolgay Arslan, Tolga Zengin, Vagner Love, Cyle Larin ve Gökhan Töre Antalya kampı kadrosuna alınmadı.

 1. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Tayvan için bağımsızlığın yalnızca felaket getireceğini belirtti. “Tek Çin” altında barışçıl birleşim çağrısında bulunan Jinping, güç kullanımından vazgeçmeyecekleri uyarısı yaptı.

 1. Çin, Ay’ın karanlık tarafına iniş yapmaya hazırlanıyor, SpaceX yeni mürettebat kapsülü ile ilk uçuş denemesini gerçekleştirecek, OneWeb uzaydan internet yayını yapacak
Etiketler:, , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım