3 Ocak 2019 – Günün Özeti

middle_market-940x470

Herkese merhaba,

Gün içi yoğunluktan dolayı gündemi takip edemeyenler için hazırladığımız gece raporu yayında. İyi geceler!

 

1- Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Ardahan, Erzurum, Muş ve Bingöl çevrelerinde yarın yağış bekleniyor.

 

2- Ekonomistler, döviz kurlarındaki geri çekilme, enerji fiyatlarının düşmesi ve vergi indirimlerinin etkisiyle yıllık enflasyonun gerilediğini ve yeni yılda da düşüşün süreceğini belirtti.

 

3-Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Cumhur İttifakı’nın varlığı ve devamını zedeleyici beyan ve açıklamaları” nedeniyle parti üyeliğinden kesin çıkarma talebiyle MHP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

 

4- Zonguldak’ta iki yıl önce açılan ve “Yaşayan Müze” olarak adlandırılan Türkiye’nin ilk taş kömürü müzesi, maden tarihine ışık tutma misyonuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 

5 – Fenerbahçeli kaleci Demirel, “Kendi adıma yaptığım yanlışlardan, konuşmalardan dolayı kırdığım, üzdüğüm insanlardan özür diliyorum. Başta başkanım olmak üzere asbaşkanımdan da özür diliyorum” dedi.

 

6 – Son dönemde dünyaya açılma politikası sürdüren Özbekistan’da, 1 Ocak itibarıyla yurt dışına seyahat etme izni veren “çıkış vizesi” uygulaması iptal edildi.

 

7 – Karadağ Dışişleri Bakanı Darmanovic, Karadağ’ın “Sırp ülkesi” olmadığını belirterek, “Biz Sırbistan’ın ve diğer bölge ülkelerinin dostuyuz. Hiç kimsenin uydusu değiliz, olmayacağız.” dedi.

 

8 – Yerel seçimlerde seçmenler için yapılacak seyyar sandık başvurularında talep formu ile “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ibraz edilecek.

 

9 – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Varır, ücretli poşet uygulamasına ilişkin, “İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70’lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz.” dedi.

 

10 – Konya’da özel bir hastanede pratisyen hekim olarak görev yapan Kudsi Öncü, vücudun belli bölgelerinde bulunan akupunktur noktalarına verilen sinyalle migreni tedavi eden bir cihaz tasarladı.

 

11 – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal İSPARK’ın üçüncü çeyrek zararıyla ilgili haberlere dair “Bu dönemlerde toplu ödemeler geliyor. Bizim şirketlerimizin yıl sonu itibarıyla zarar etme ihtimali yok.” yorumunu yaptı

 

12 – TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, bankacılık sektöründe Ocak-Kasım döneminde yüzde 12’lik kar artışının çok büyük bir artış olmadığını kaydederek bankaların karının bir süre yatay seyretmesini beklediğini söyledi.

 

13 – Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, asgari ücrette ve memur maaşlarında artış olduğunu, mobilyada enflasyona karşı mücadele indiriminin sürdüğünü belirterek, “KDV indirimi de uzatıldı. Bu sayede mart sonuna kadar (mobilyada) satışların yüzde 25-30, kimi firmalarda ise yüzde 50 artacağını öngörüyoruz.” Dedi.

 

14 – Altın fiyatları, hisse senetlerindeki satışlar ve küresel büyümeye ilişkin endişelerle artan güvenli liman alımlarından destek buluyor.

 

15 – Kısa sürede tüm dünyada fenomene dönüşen La Casa de Papel’in yaratıcısı Álex Pina’nın yeni dizisi The Pier, 19 Ocak’tan itibaren BluTV’de yayınlanacak.

Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım