7 Ocak 2019 – Günün Özeti

geceraporu-günün özeti

Merhaba,

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, teknoloji ve bilim- teknoloji konularından  seçtiğimiz gece raporu yayında. Gece Raporu  ile uykudan önce gündemden haberiniz olsun. İyi geceler!

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek isterseniz;

Facebook : http://facebook.com/geceraporu

Twitter : http://twitter.com/geceraporu

Instagram : http://instagram.com/gece.raporu

Tumblr : http://tumblr.com/geceraporu

GÜNDEM

1-        ‘TÜRKİYE ORTA DOĞU’NUN KİLİT TAŞIDIR’

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “Türkiye, Orta Doğu’nun, Balkanların, Kafkasların, Doğu Akdeniz’in kilit taşıdır. Eğer Türkiye’yi çeker alırsanız bu coğrafya darmadağınık olur” dedi.

2-      ‘ABD’Yİ DİNİ ÖZGÜRLÜK İDEALLERİYLE YETİŞEN BİR ÜLKE YAPACAĞIZ’

ABD Temsilciler Meclisi üyeliğine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, “Yerlilerden çalınan ve siyahi kölelerin sırtında kurulan bu toprakları, kaynaşma ve dini özgürlük idealleriyle yetişen bir ülke yapacağız.” dedi.

3-      “ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI, AB SÜRECİNİN ÖNEMLİ KAZANIMLARINDAN”

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ücretli plastik poşet uygulamasının yürürlüğe girmesinin, AB sürecinin önemli kazanımlarından biri olduğunu belirterek, doğada çözünür olmayan plastik poşetlerin kullanımının sınırlandırılmasının çevrenin korunması açısından önemli olduğunu vurguladı..

4-      TRUMP, “YÜZYILIN ANLAŞMASINI” ERTELEDİ

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ABD Başkanı Donald Trump’ın ilan edeceği “Yüzyılın Anlaşması” da olarak bilinen “Ortadoğu Barış Planının” ertelendiğini duyurdu.

5-      BİNALİ YILDIRIM, MEDYA TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

AK Parti’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, 31 Mart’ın bir genel seçim havasına ve referanduma dönüştürülmemesini istedi. Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu’nu arayıp başarılar dilediğini de söyledi. İstanbul’da 1.0 versiyon sorunlar döneminin geride kaldığını belirten Binali Yıldırım, ”Şimdi İstanbul’da, İstanbul 4.0 dönemi başladı” dedi. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmeme kararında ise değişiklik olmadığını bildirdi.

FİNANS

1-        GSYH’DAN EN YÜKSEK PAYI %31,2 İLE İSTANBUL ALDI

İl düzeyinde GSYH hesaplamalarına göre; 2017 yılında İstanbul 970 milyar 189 milyon TL ile en yüksek GSYH’ye ulaştı ve toplam GSYH’den %31,2 pay aldı. Kişi başına GSYH’de 2017 yılında,İstanbul 65.041 TL ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, 64 bin 659 TL ile Kocaeli ve 52 bin TL ile Ankara izledi. İstanbul, sanayi sektöründe %29,0 pay ile 2017 yılında en yüksek paya sahip oldu. Ankara %8,2 pay ile ikinci sırada, İzmir %7,0 pay ile üçüncü sırada yer aldı.

2-      BREXIT OYLAMASI 15 OCAK’TA YAPILACAK

Brexit anlaşması için 15 Ocak’ta İngiliz Parlamentosunda oylama yapılacak. İngiltere Başbakanı Theresa May ve AB arasında varılan anlaşmanın daha önce Aralık 2018’de oylanması planlanmış ancak kabul edilmeme ihtimalinin yüksek olduğu gerekçesiyle bu ilk oylama iptal edilmişti. Peki brexit nedir diye merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

3-      ABD VE ÇİN ARASINDAKİ TİCARET SAVAŞI GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

ABD ile Çin heyetleri arasında ticaret savaşını sonlandırmaya yönelik görüşmeler başladı.
Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında Kasım sonunda Arjantin’de yapılan görüşmede alınan karar çerçevesinde yapılan ilk yüz yüze toplantıda, ABD heyetine Ticaret Temsilci Yardımcısı Jeffrey Gerrish liderlik ediyor. Taraflar arasındaki görüşmeler yarın da devam edecek olup; görüşmelerle birlikte Asya piyasaları güne yükselişle başladı.

4-      RUSYA’YA YAPILAN İHRACATA UKRAYNA ENGELİ

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emriyle yayınlanan kararname ile Türkiye’den Rusya’ya Ukrayna üzerinden gerçekleştirilen çeşitli gıda ürünlerinin yanı sıra bazı makine ve araçların da bulunduğu 150’den fazla ürünün ithalatına yasak getirildi. Türk ihracatçı, Rusya ihracat taşımalarının neredeyse yarısını Ukrayna üzerinden yapıyor. Çünkü Rusya’ya direk bir Ro-Ro hattı bulunmuyor. TIR’lar Türkiye-UkraynaRo-Ro hatlarını kullanıyor. Ukrayna’ya Ro-Ro ile giden ihraç TIR’ları, karayolu ile Rusya’ya ulaşıyor. 2018’de %26 artışla 3,4 milyar dolar ihracat yapılan Rusya’nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu vurgulayan DEİK/Türkiye Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Söz konusu ithalat yasağı kararı bizlere bir kez daha Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor” dedi. İhracat yükü taşıyan nakliyeciler de bu durumun Türk ihracatçısı ve lojistikçisi için sıkıntılar doğurabileceğini, Rusya’ya direkt bir Ro-Ro hattı kurulmasının bu noktada en ideal çözüm olacağını ifade ediyor.

 KÜLTÜR-SANAT ve İNSAN

       1 – YÖKDİL BAŞVURULARI 30 OCAK’TA BAŞLAYACAK

Türkiye genelinde 30 ilde yapılacak sınava 30 Ocak-8 Şubat’ta “yokdil.yok.gov.tr” adresinden başvurulabilecek.

2-      DAN BİLZERİAN’IN DAVET ETTİĞİ ÖMER OKKALI: HESABIMA 5 BİN DOLAR GELDİ

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşayan Ömer Okkalı (20), dünyaca ünlü sosyal medya fenomeni Dan Bilzerian tarafından ABD’ye davet edildi. Bilet parası olarak hesabına 5 bin dolar yatırıldığını dile getiren Ömer Okkalı, “Buradan İzmit Pişmaniyesi ve Kocaelispor atkısı ile gideceğim. Bunları ona hediye edeceğim, tüm dünyaya pişmaniyenin ve Kocaelispor’un namı yayılsın istiyorum” dedi.

SPOR DÜNYASI

1-        TBB: FUTBOL KULÜP BORÇLARININ SİLİNMESİ SÖZ KONUSU OLMAYACAK

Türkiye Bankalar Birliği’nden spor kulüplerinin borçlarını yapılandırma planına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada kulüp borçlarının silinmesinin söz konusu olmayacağı belirtildi.

Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım