8 Aralık 2015 Tarihli Geceraporu

middle_market-940x470

Geceraporu.com olarak ilk gün aldığımız geri dönüşler bizleri mutlu etti. İlk günde 100’den fazla kişinin yazıyı okuması reklam yapılmayan bir websitesi için iyi bir başlangıç denebilir. Bugün güncelleme için biraz geç kaldım ama eminim çoğu kişi Galatasaray- Astana maçı için tv karşısındadır ve uyku saati biraz ötelenmiştir. Lafı çok fazla uzatmadan bugüne dair haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buyrun! 8 Aralık 2015 Salı Tarihli Geceraporu

*Odak ülke Katar

Rusya ile Türkiye arasındaki gerilim ‘Boğaziçi Zirvesi’ne de yansıdı. 9-11 Aralık’ta “Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” temasıyla düzenlenecek zirveye Rusya bölgesinden 7 katılımcı gelmeme kararı alırken, ‘odak ülke’ Katar oldu. Detaylar hurriyet.com.tr adresinde.

*Rusya’ya bağımlılık 2.5 yıl sonra bitecek

Dün Rusya ile yaşanan kriz ile ilgili bazı rakamlar vermiştik. Büyüme rakamlarına olumsuz etkilemesi, ekonomiye nasıl etkisi olacağını paylaşmıştık. Hükümet uçak krizi sonrasında ortaya koyduğu tavırla ekonomik işbirliği güven vermeyen Rusya’ya enerji alanında bağımlılığı bitirmek için düğmeye bastı. TANAP’ı hızlandıran, Türkmen ve Kazak gazının Türkiye’ye getirilmesini hedefleyen, nükleer santral projelerine öncelik veren hükümet, enerji sepetinin çeşitlendirilmesi için hedeflenen süreyi ise 2-2.5 yıl olarak belirledi. Buna göre en geç 2018 içinde enerjide Rusya ağırlığı sona erecek. İşte doğru adımlar bunlar.

*Kamuya 74 bin yeni personel alınacak!

2016 yılında merkezi yönetime bağlı idarelere 74 bin yeni personel alınması planlanıyor. Hükümetin kurulmasının ardından ekonomi yönetimi, bütçeyi en kısa sürede Meclis’e sunacağını açıklamıştı.Peki alınacak 74 bin yeni personelin ne kadarı öğretmen ve sağlık kurumu harici kadrolar olacak çok merak ediyorum.Bir İ.İ.B.F.’li olarak daha fazla kadro bekliyoruz.(Aklıma tüküreyim 2002 yılında burun kıvırıp öğretmenliği seçmedik , diplomat olacaz dedik hayata karşı mat olduk…)

Meraklısına

#kpssgüncelbilgi sorusu olabilir… Endonezya, 7 yıl sonra ayrıldığı Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) Örgütü’ne yeniden kabul edildi.

*Borsalarda robot danışman dönemi

Avrupa ve ABD’de maliyetlerin azaltılması adına şube içi personelin azaltılması ve Alternatif Dağıtım Kanallarının yaygınlaştırılarak gelirlerin maksimize edilmeye çalışılıyor. Ülkemiz henüz bu zihniyetin gerisinde olsada ileride finans sektöründe şenlikli günler yaşanacaktır. Teknoloji geliştikçe insana olan ihtiyaç azalıyor. Almanya’da artık borsada robotlar danışmanlık hizmeti verecek.Deutsche Bank’ın bu uygulamasını daha ucuza yatırım portföyleri oluşturmak için başlattığı belirtildi.Bankanın yeni aracının adının AnlageFinder olacağı söylendi.

*Petrol 7 yılın dibini gördü benzine 4 kuruş indirim geldi

Brent petrolün varil fiyatı Mart 2009’dan bu yana ilk kez 40 doların altına geriledi. Bu gelişmenin etkisiyle benzin fiyatlarına indirim geldi. Benzin fiyatları bu geceden geçerli olmak üzere 4 kuruş indirimle satılacak.Petroldeki düşüşte OPEC ülkelerinin toplantılarında petrol üretimini azaltma kararına karşı çıkmaları etkili oldu.

DÜNÜN EN İLGİNÇ HABERİ

Balıkesir'de açılan 1. Kültürel Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali'ne katılan ve koleksiyonluk tespihler tasarlayan İsmail Ergün, Bingöl'den getirttiği gök taşından yaptığı tespihleri 30 bin dolardan satışa çıkardı. (Devrim Derin - Anadolu Ajansı)

*Gök taşından tesbihe rekor fiyat

Koleksiyonculuk hem büyük bir keyif hem de maddi anlamda külfetli bir hobi. Uğruna kitaplar yazılan tesbih koleksiyonculuğu ile ilgili çok ilginç ve özel bir tespih tasarlandı. Yaklaşık 15 yıldır koleksiyonluk özel tespihler tasarlayan İsmail Ergün, Bingöl’den getirttiği gök taşından yaptıklarını 30 bin dolara satıyor. İlgili Göktaşları ile ilgili hatırlarsanız Almanya ve ABD’den gelen uzmanlar değeri 100 doları bulan taşları satın almış ve orada yaşayan köylüler için yeni bir gelir kapısı olmuştu. İlginin yoğun olduğunu söyleyen İsmail Hoca tesbihin fiyatını duyanların çok şaşırdığını da belirtiyor.

 

*Plüton’dan ilk yüksek çözünürlüklü kareler!

Uzay bilimine dair haber trafiği gayet yoğun. Her gün farklı haberlerle karşı karşıya kalıyoruz. Cüce gezegen olarak da bilinen Plüton’un şimdiye kadarki en net görüntüleri, NASA tarafından ilk kez yayınlandı!

*Çift ekran özellikli 6 modern akıllı telefon

Çift ekranlı telefon denilince benim ilk aklıma Ruslar’ın yaptığı YotaPhone serisi geliyor. Ön tarafında Amoled ekran olan cihazın arka tarafında ise e-ink teknolojisine dahip ekran bulunmakta. Teknolojioku.com sitesi teknoloji severler için bir liste hazırlamış ve 6 modern çift ekranlı telefonu sıralamış. Meraklıları için listeye buradan ulaşabilirsiniz.

*Sizlere Yeni Şeyler Öğretecek 9 Faydalı Websitesi

Öğrendikçe daha fazla mutlu olunduğunu hep düşünürüm. Hatta Einstein öğrenmek ile alakalı olarak bilgi ve egonun ters orantılı olduğu ve bilgin arttıkça egonun azalacağı sözü aklıma gelir. Bu bakımdan geceraporumuzun ilk yazısını çok güzel bir haber ile başlatmak istedi. Eğer yeni bir şeyler öğrenme noktasında istekliyseniz size dokuz harika web sitesi önereceğim. Yeni bir dil öğrenmek, herhangi bir konuda uzmanlaşmak veya uzmanlardan doğrudan bilgi almak için artık YouTube’da yüz binlerce video bulunuyor. İngilizce bilmenizi gerektiren o sayfalar donanımhaber editörleri tarafından sıralanmış. Bu yazıdan listeye göz atabilirsiniz. Mutlaka bu siteleri bir yere not etmenizi öneriyorum.

 

*Twitter, 2015 Yılında Ülkemizde ve Dünyada Yaşanan En Önemli Olayları Paylaştı

Yaşanan terör saldırıları, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’daki mülteci göçleri, spor ve uzayla ilgili yaşanan gelişmelerinin yanı sıra ünlü isimlerin en fazla retweet ve ‘kalp’ alan tweet’lerinin paylaşıldığı blogtaki Türkiye için en önemli olaylar sırasıyla şu şekilde belirtilmiş:

İnsanlar
1- #Özgecan Aslan
2- #SelenaForMMVA
3- #VoteDebbyRyan
4- #semih
5- #FıratÇakıroğlu

Spor
1- #fener
2- #Galatasaray
3- #Beşiktaş
4- #Fenerbahçe
5- #fenerinmacivar

TV
1- #SurvivorAllStar
2- #ütopya
3- #ChosenMusicAwards
4- #KirazMevsimi
5- #TeenChoice

Dünyaca Ünlü Şirketlerin Logoları Doktor Yazısıyla Çizilse Nasıl Olurdu Dedirten 13 Çalışma

Fikrin sonu yok.Eminim çoğu insan doktor yazılarının okunaksız olmasından şikayetçidir. Sanırım doktor yazılarını okumak için yeni bir eğitim programı oluşturulması gerek. Bu bölümde doktor yazısıyla yazılmış/çizilmiş dünyaca ünlü markaların logolarına bakalım.

dunyaca-unlu-sirketlerin-logolari-doktor-yazisiyla-cizilse-nasil-olurdu-dedirten-13-calisma0

 

*20’li yaşlarda yapmamanız gereken 15 hata

Ben 30 yaşımda olsamda geçmişi geri getirmeyeceğiminde farkındayım. Belki bu yazı başlık olarak bana hitap etmesede 40 yaşımda olduğumda 30’lu yaşlarda yapmamamız gereken hatalar adlı yazıyı okursam bugünü hatırlayacağıma eminim. Ama yazının içeriği o kadar doyurucu ve hayattan o kadar çok beslenmiş ki yaş dönemi gözetmeksizin mutlaka listeyi yazdırmalı ve altlarına not alınmalı. Ben yarın öyle yapıp eksiklerimi görmeye çalışacağım.

1- Eğitimin yeterli olacağını düşünüyoruz.

2- Sağlığımızı ihmal ediyoruz.

3- Paramızı gereksiz harcıyoruz.

4- Paramızı mutluluğumuzla kıyaslıyoruz.

5- Pes ediyoruz.

6- Başkasının bizi tanımlamasına izin veriyoruz.

7- Sabırsızız.

8- Herkesi memnun etmeye çalışıyoruz.

9- Bütün arkadaşlıklarımızı devam ettirmeye çalışıyoruz.

10- Sorunları çözmek için yaşadığımız yeri değiştiriyoruz.

11- Balon içinde yaşıyoruz.

12- Kendimizi kesinliğe kaptırıyoruz.

13- Ruh eşimizi bulmayı umut ediyoruz.

14- Sonraki yıllar için planlar yapıyoruz.

15- Sadece kendinizin bu durumda olduğunu düşünüyorsunuz.

Detaylar için buraya göz atabilirsiniz.

 

Etiketler:, , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım