8 Ocak 2019 – Günün Özeti

günün özeti 14-11-2017

Merhaba,

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, teknoloji ve bilim- teknoloji konularından  seçtiğimiz gece raporu yayında. Gece Raporu  ile uykudan önce gündemden haberiniz olsun. İyi geceler!

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek isterseniz;

Facebook : http://facebook.com/geceraporu

Twitter : http://twitter.com/geceraporu

Instagram : http://instagram.com/gece.raporu

Tumblr : http://tumblr.com/geceraporu

GÜNDEM

1-        YOĞUN MESAİ BAŞLIYOR

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle Şubat ayında tatile girmesi beklenen Meclis, bu hafta 71 maddelik torba yasa teklifini görüşecek. Ağırlık olarak ekonomi alanında düzenlemeler içeren yasa teklifi; finansal sistemin ekonomik büyümeyi sağlıklı şekilde desteklemesi, finansal düzenlemelerde ve uygulamalarda uyumun sağlanması amacıyla «Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi» kurulması, imalat sanayi yatırımlarındaki inşaat harcamaları nedeniyle yüklenilecek KDV’nin iade uygulamasının 2019 yılında da sürmesini düzenliyor.

2-      ‘SUUDİ ARABİSTAN’A GİDİN’ DEMEK FAŞİSTLİĞİN EN SEFİL HALİDİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin başörtülü hanımlarına ‘Suudi Arabistan’a gidin’ demek faşistliğin en sefil halidir. ‘Suudi Arabistan’a gidin, burada ne işiniz var.’ diyenlerin halini düşünün. Adı da neymiş sanatçıymış, buyurun.” dedi.

3-      BENZİNE VE MOTORİNE ZAM GELİYOR

Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 17 kuruş motorine 18 kuruş zam yapılacak.

4-      ZİRAAT KREDİ KARTI YAPILANDIRMADA FAİZ VE VADEYİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası’ndan kredi verileceğini duyurmasının ardından bankadan da açıklama geldi. Ziraat Bankası kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1.10, 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandıracağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kw/saat elektrik tüketimini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda 2,5 milyon üzeri hanede 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılayacak. Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlarımıza, Ziraat Bankası aracılığıyla, kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Hangi banka olursa olsun, Buradan alınan krediyle borçlar kapanacak. Aylık gelirine uygun şekilde bu borcunu ödeyecek. Halkbank, esnaf ve sanatkarların işletme giderleri karşılamak üzere 22 milyar liralık kredi kullandıracak” dedi

 

2-      CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN: BOLTON’IN MUHATABI İBRAHİM KALIN’DIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin çekilmesi Türkiye’nin Kürt savaşçıların güvenliğini garanti etmesine bağlı” diyen, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, “John Bolton yanlış yapmıştır. Kim böyle düşünüyorsa çok ciddi bir yanlış içindedir” dedi. Erdoğan, “Çok yakında Suriye topraklarındaki terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için harekete geçeceğiz” mesajı verdi. Grup toplantısı sonrası gazetecilere konuşan Erdoğan, “Bolton’ın muhatabı İbrahim Kalın’dır. Gerekli olsa görüşecektik ama gerekli olmadı, bir tepki olarak değerlendirmemek gerekir” dedi.

FİNANS

1-        ABD’NİN DEV BANKALARI BORSA KURUYOR

Aralarında Morgan Stanley, Fidelity Investments ve Citadel Securities’in de bulunduğu bir grup banka dün yaptıkları ortak açıklamada Intercontinental Exchange şirketinin New York Borsası’na ve Nasdaq’a rakip olacak yeni bir düşük maliyetli borsa kurma konusunda anlaşmaya vardıklarını belirttiler. Şirketler “Members Exchange” adında yeni bir girişim
oluşturacaklar. Bu girişim; Bank of America Merrill Lynch, Charles Schwab, E*TRADE Financial Corp, TD Ameritrade, UBS ve Virtu Financial gibi kurumlar tarafından finanse edilecek.

2-      KAR YAĞDI, ALIŞVERİŞİ ONLİNE’DAN YAPTIK 

Kar yağışının yurt genelinde etkili olmasıyla birlikte internetten alışverişte büyük bir artış yaşandı. E-ticaret platformu n11.com, ocak ayının ilk haftasında satışlarda gerçekleşen artış rakamlarını değerlendirdi. Buna göre, ısıtıcı, battaniye, mont, bot, termal iç giyim ve lastik ile lastik bakım ürünlerinin satışında büyük artış yaşandı. Online satış oranlarındaki artışın en çok olduğu iller sırasıyla Hatay, Gaziantep, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, İzmir, Ankara ve Manisa oldu. Verilere göre kar bastırınca en çok Yalovalılar mont aldı. Antalyalılar bot alışverişinde lider oldu. Termal giyime Osmaniye rağbet gösterdi. Adanalılar ise battaniye ve yorgan aldı.

3-  DÜNYA BANKASI, KÜRESEL BÜYÜME BEKLENTİLERİNİ DÜŞÜRDÜ

Dünya Bankası’nın “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, küresel büyüme tahmini 2018 için yüzde 3,1’den yüzde 3’e, 2019’da yüzde 3’ten yüzde 2,9’a ve 2020’de yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e çekildi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ

1-ÇİN, APPLE’IN ARDINDAN SAMSUNG’U DA ÜZDÜ

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın çip ve cep telefonu talebini zayıflatmasının etkisiyle şirketin faaliyet kârı iki yıldır ilk kez düşüş gösterdi. Samsung’dan yapılan açıklamaya göre, Ekim-Aralık dönemi faaliyet kârının geçen yılın aynı dönemine kıyasla %29 düşüşle 10,8 trilyon won (9,67 milyar USD) seviyesinde olduğu tahmin edilirken ayrıca 4. çeyrekte cirosunun %11 azalışla 59 trilyon won seviyesinde gerçekleştiği tahmininde bulundu.

KÜLTÜR-SANAT ve İNSAN

1 – TÜRKİYE’DE 2018’DE KİŞİ BAŞINA 7 KİTAP DÜŞTÜ

Türkiye’de geçen yıl, bandrol muafiyetine tabi yayınlar da dahil olmak üzere 580 milyon 956 bin 504 kitap basıldı, kişi başına düşen kitap sayısı 7,18 oldu.

2- JAPONYA’DA 6 SAATTEN FAZLA UYUYAN ÇALIŞANLARA PARA ÖDENECEK

Uykusuzluğun Japonya’ya maliyetinin yılda 138 milyar dolar (yaklaşık 775 milyar TL) olduğu ortaya çıkmasıyla işverenler, çalışanları gün içinde uyumaya teşvik etmek için ses geçirmeyen özel odalar hazırlıyor. “Makul bir saatten uyuyan çalışanlar” da prime hak kazanacak.

 

Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım