9 Aralık 2015 Tarihli Geceraporu

20151208212612-desk-entrepreneurs0rich-guys-work-space

Haftanın 3.gününü de bitirdik. Gündem yine yoğunluğunu koruyor. Yurtiçi ve yurtdışı ajanslarından yağmur gibi haberler düşüyor. Bugün de sizler için ilgi çeken haberleri derlemeye devam ediyoruz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Buyrun! 9 Aralık 2015 Çarşamba Günü Geceraporu

*Üreticinin 11 liraya sattığı fındık rafta 60 lira

Kuruyemiş fiyatlarında ki yüksek fiyatların farkındasınızdır. İnanılmaz bir yükseliş var ve hatırlarsanız 2015 yılı içinde ithal cevizler rafları doldurmuştu. Fındıkta en önemli ihraç kalemlerinden biri fakat fiyatları dudak uçuklatıyor. 70’lerden kalan karaborsa mantığı ile elinde fındığı olan üretici fiyatın artmasını beklerken fabrika sahipleri ise 11 TL’ye aldığı işleyip 5 katı fiyatla satıyor. Ne diyelim gözünüz doysun.

*TOKİ Başvuruları Bugün Başlıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 2016’da aylık ortalama 5 bin nitelikli sosyal konutun ihalesine çıkacaklarını ifade ederken, ‘Emekliye İkinci Bahar Projesi’ kapsamında ilk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 konut için 9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında ön taleplerin alınacağını açıkladı. Ev almak isteyenlerin yaşadıkları ildeki projeleri takip etmelerinde fayda var.

1449646644066

*Başçı, 2016 politikalarını açıkladı

Ekonomi gündemi yine yoğun ve günün gündem maddesi ise Merkez Bankası Erdem Başçı’nın 2016 yılına ait sunumu oldu. Başçı 2018 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5 seviyesinde belirlendiğini söyleyerken, “Belirsizlik aralığı her iki yönde 2 yüzdelik puan olarak korunmuştur. 2016 yılı başlarında düşüş sürecine girmesi beklenen enflasyonun yıl sonunda yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi.

Sunumun ayrıntılarına buradan bakabilirsiniz.

*PTT Aziz Sancar için pul çıkarıyor

Ülke tarihinin Nobel Ödülü alan ikinci şahsiyeti, gururumuz Aziz Sancar için PTT pul çıkaracak. PTT AŞ’den yapılan açıklamada, 2015 Pul Emisyon Programında yer alan “2015 Nobel Kimya Ödülü Prof. Dr. Aziz Sancar” konulu anma pulu, yarın 2,80 lira, ilk gün zarfı ise 3,75 lira bedelle PTT merkez müdürlüklerinde ve www.filateli.gov.tr adresinde satışa sunulacak.

*Çin’de deflasyon korkusu

Çin’de tüketici enflasyonu kasım ayında hafif bir toparlanma gösterse de hükümetin 2015 yılı hedefi olan yüzde 3’ün oldukça altında kalmaya devam etti ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Japonya türü bir deflasyon döngüsüne girebileceği korkularını ortaya çıkardı.  Yıllarca çift haneli büyüme rakamları tutturan Çin ekonomisi için analistler enflasyonun düşen emtia ve enerji fiyatları, aşırı kapasite kullanımı ve zayıf talepten dolayı yakın gelecekte önemli bir yükseliş gerçekleştirmesinin pek mümkün olmadığını düşünüyor.  Peki enflasyonu sevmeyen ekonomistler mantiken deflasyonu sevmesi lazım.

Bilgi : Enflasyon nasıl cebinizdeki paranızın değerini düşürüyorsa, her geçen gün o parayla daha az şey satın alabiliyorsanız, deflasyon cebinizdeki paranın değerini arttırır ve her geçen gün fiyatlardaki düşüş devam ettikçe daha çok mal satın alabilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı deflasyon insanları daha az tüketmeye ve tüketimlerini ertelemeye teşvik ettiği için ve dolayısıyla ekonominin küçülmesine yol açtığı için ekonomistler tarafından sevilmez.

*Son iki haftada 3 binden fazla İzlandalı, Sümerlerin tanrılarına inanan Zuizm hareketine üye oldu

İzlandalıların din değiştirmesinin nedeni inançtan öte, devletin topladığı din vergisine duyulan tepki.Ülkede herkesten yıllık yaklaşık 80 Amerikan doları din vergisi toplanıyor. Bu vergi devlette kayıtlı olan dini kurumlara dağıtılıyor.İzlanda’da herkesin dinini resmi kurumlara kayıt ettirme zorunluluğu var. Ülke nüfusunun dörtte üçü, İzlanda’nın Evanjelik Lutheran Kilisesi’ne üye.Ülkede kilise vergisinden yararlanan yaklaşık 40 dini kurum bulunuyor.Kamuoyu yoklamaları, nüfusun yaklaşık yüzde 55’inin bu verginin kaldırılmasından yana olduğunu gösteriyor.Vergiye tepki duyanlar, 2013 yılında Zuizm hareketini dini kurum olarak kayıt ettirmişti.Ancak yeterli aktivite yapılmaması nedeniyle Zuizm’in lisansı iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Zuizm hareketi, kendilerine üye olanların ödedikleri din vergilerinin, devletten gelecek paradan üyelere geri ödeneceğini duyurdu. Ancak vergi idaresi, üyelere geri ödeme yapılması durumunda bu miktardan gelir vergisi kesileceğini açıkladı.

DÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERİ

*Kamuya 74 bin yeni personel alınacak!

2016 yılında merkezi yönetime bağlı idarelere 74 bin yeni personel alınması planlanıyor. Hükümetin kurulmasının ardından ekonomi yönetimi, bütçeyi en kısa sürede Meclis’e sunacağını açıklamıştı.Peki alınacak 74 bin yeni personelin ne kadarı öğretmen ve sağlık kurumu harici kadrolar olacak çok merak ediyorum.Bir İ.İ.B.F.’li olarak daha fazla kadro bekliyoruz.

*Gelişmiş Dijital Piyasalarda Yaşayanların %66’sı 2018 Yılında Akıllı Telefona Sahip Olacak

Mobil cihazların yaygınlaşması her geçen gün artarken uyumluluk anlamında da şirketler çalışmalarını yapmaya devam ediyor. ZenithOptimedia (http://www.zenithoptimedia.com/)  adlı şirketin yaptığı yıllık araştırma raporuna göre 47 önde gelen ve gelişmiş ülkelerde akıllı cihaz penetrasyonuna bakıldığında 2013 yılında akıllı cihaz kullananların sayısı %41,6 iken, 2014 yılında bu oran %49,5’e yükseldi. 2015 yıl sonu beklentisi ise %55,7 iken 2018 yılında bu oranın %66’ya çıkacağı tahmin ediliyor.

Raporun detayı için http://mobilemarketingwatch.com/were-almost-there-66-percent-of-people-in-top-digital-markets-will-own-smartphone-in-2018-52902/

 

*Gelmiş Geçmiş En İyi iPhone Oyunları

Mobil cihazlarda kullanılan en fazla uygulamaların başında oyunlar geliyor ve vakitimizin önemli bir kısmını oyun oynayarak geçiyoruz. İşte bu linkte gelmiş geçmiş en iyi uygulamalar listesini bulabilirsiniz.

Dipnot: Ayrıca 2015 yılının en iyi iOS uygulamaları için de bu yazıya göz atabilirsiniz.

*Çooook Uzuuuun

Bu akşam Şampiyonlar Ligi’nde son karşılaşmalar oynanıyor ve Chelsea evinde Porto karşısında çok önemli bir sınav verecek. Hatta şu anda durum 1-0 Chelsea’nin galibiyetiyle devam ediyor. Maç öncesi ekranlara yansıyan aşağıda yer alan videoda sevimli çocuk Courtois’nın ne kadar uzun olduğunu şaşkın bakışlarla anlamaya çalışıyor.

 

*Şampiyonlar Ligi’nde Dün Gecenin Sonuçları

Dün Galatasaray’ın çok kötü oynadığı karşılaşmada Astana karşısında alınan beraberlik kağıt üstünde işe yarasada kimse oynanan oyundan memnun kalmadı. Hatta tribünler uzun süre takımı ıslıkladı. Bu sonuç ile Galatasaray yoluna Avrupa Ligi’nde devam edecek. Gelelim dün gecenin sonuçlarına.

E GRUBU

Leverkusen-Barcelona: 1-1
Roma-BATE: 0-0

F GRUBU

Dinamo Zagreb-Bayern Münih: 0-0
Olympiakos-Arsenal: 0-1

G GRUBU

Chelsea-Porto: 1-0
Dinamo Kiev-Maccabi Tel Aviv: 1-0

H GRUBU

Gent-Zenit: 1-0
Valencia-Lyon: 0-1

Maçın Ardından

Mustafa Denizli: Kariyerimin en zor 90 dakikasıydı

*Lise Bile Okumayan 9 Milyarder

Bile lafını yanlış anlamayın. Okumak insana fırsatlar yaratır önemli olan bilginin gücünü kullanarak birşeyler yapmak. Bir de şöyle bir durum var. Okumadanda çok zengin olan, önemli yerlere gelen insanlar var. Bu yazıda nasıl zengin olunur şeklinde bilgiler vermeyeceğim ama size milyarderler listesini paylaşmak istiyorum. Feyz alıp hayata karşı karamsar düşüncelere dalmamanız için. Herşey sizin elinizde.

İşte o liste.

20151208212612-desk-entrepreneurs0rich-guys-work-space

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım