9 Ocak 2019 – Günün Özeti

20151208212612-desk-entrepreneurs0rich-guys-work-space

Merhaba,

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, teknoloji ve bilim- teknoloji konularından  seçtiğimiz gece raporu yayında. Gece Raporu  ile uykudan önce gündemden haberiniz olsun. İyi geceler!

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek isterseniz;

Facebook : http://facebook.com/geceraporu

Twitter : http://twitter.com/geceraporu

Instagram : http://instagram.com/gece.raporu

Tumblr : http://tumblr.com/geceraporu

1-        AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ KÜLÇE ALTINDA OLDU

İl düzeyinde GSYH hesaplamalarına göre; 2017 yılında İstanbul 970 milyar 189 milyon TL ile en yüksek GSYH’ye ulaştı ve toplam GSYH’den %31,2 pay aldı. Kişi başına GSYH’de 2017 yılında,İstanbul 65.041 TL ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, 64 bin 659 TL ile Kocaeli ve 52 bin TL ile Ankara izledi. İstanbul, sanayi sektöründe %29,0 pay ile 2017 yılında en yüksek paya sahip oldu. Ankara %8,2 pay ile ikinci sırada, İzmir %7,0 pay ile üçüncü sırada yer aldı.

2-      HALKBANK’IN ESNAF KREDİSİNDE DETAYLAR BELLİ OLDU

 

Halkbank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı 22 milyar liralık esnaf kredisine ilişkin detayları duyurdu. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Yeni Esnaf Kredi Programı kapsamında şubelerimize kredi plasman tahsisleri yapılmış olup, kredi kullandırımları bugün itibarıyla başlamıştır. Tahsis edilen tutarın 10 milyar TL’lik kısmının 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılması kararlaştırılmıştır. Esnaf kredisi kullandırımlarında, mevcut uygulamada olduğu gibi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği devam edecektir” diye konuştu.

 

3-      TÜRKİYE’DE VERGİ MÜKELLEFİ SAYISI 11 MİLYONA YAKLAŞTI

Türkiye’de Aralık 2018 itibarıyla vergi mükellefi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 oranında artarak 10 milyon 956 bin 43 olarak kayıtlara geçti. İstanbul, 3 milyon 162 bin 532 mükellef sayısıyla ilk sırada yer aldı. Türkiye’de Aralık 2018 itibarıyla 1,92 milyon gelir, 2,79 milyon gelir stopaj, 1,98 milyon gayrimenkul sermaye iradı, 806.622 kurumlar, 774.681 basit usulde vergilendirilen gelir ve 2,67 milyon KDV mükellefi bulunuyor.

4-      350 BİN İŞLETMEYE KAYNAK, KART BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada kredi kartı borçlarında ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar için Ziraat Bankası tarafından 60 aya varan vadelerle kredi verileceğini ve bu borçların tek bir çatı altında toplanacağını ifade etti. Erdoğan ayrıca, Halkbank’ın esnaf ve sanatkarların işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracağını belirtti.
Ziraat Bankası’ndan dün yapılan açıklamada da, kredi kartları borçları için uygulanacak «Birleştiren İhtiyaç Kredisi»nin; 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla sunulacağı bildirildi. Kredi kapsamının 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla nakit avanskullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan, takibe düşmemiş vatandaşların anapara ve faiz yükü olacağı belirtildi.

5-      MOODY’S: «EURO BÖLGESİ’NİN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ DURAĞAN»

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’ndeki ülkelerde bu yıl için ekonomik görünümün, bölgede ekonomik büyümenin sağlıklı kalmaya devam edeceği ve toplam kamu borçlarının hafif şekilde gerilemesinden dolayı “durağan” olduğu bildirildi. Geçen yıl Euro Bölgesi’ndeki ülkelerin kredi notlarının pozitif yönde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bugün itibarıyla söz konusu bölgede 15 ülkenin not görünümünün “durağan”, 4 ülke notunun “pozitif” olduğu vurgulanarak, 2007’den beri ilk defa hiçbir ülkenin “negatif” not görünümüne sahip olmadığının altı çizildi.

 

6-      DÜNYA BANKASI KÜRESEL BÜYÜME BEKLENTİLERİNİ DÜŞÜRDÜ

 

Dünya Bankası’nın “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, 2018 sonuna ilişkin küresel büyüme tahmininin %3,1’den %3’e, 2019 için %3’ten %2,9’a, 2020 için ise %2,9’dan %2,8’e çekildiği bildirildi. Raporda, Türkiye’nin 2018 yılına ilişkin büyüme beklentisinin 1 puanlık azalışla %3,5’a, 2019’da 2,4 puanlık düşüşle %1,6’ya çekildiği, 2020 yılında 1 puanlık azalışla %3’e çekildiği belirtildi. Türkiye’de bu yıl ekonomik aktivitenin yavaşlamasının beklendiği aktarılan raporda, yüksek enflasyon, yüksek faiz oranları, düşük güven seviyesi, azalan tüketim ve yatırımlar nedeniyle büyümenin 2019 sonunda %1,6 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü bildirildi.

 

7-      PALU AİLESİNİN HASTALIĞI ‘BÜYÜ PSİKOLOJİSİ’ OLABİLİR

Bir televizyon programına kızları ve torunlarının kayıp olduğunu iddia ederek başvuran Palu Ailesi’nde açığa çıkan olaylar Türkiye’nin gündemine oturdu. İddiaların beşiğindeki isimlerin sağlıklı olmadığını ifade eden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan, özellikle Tuncer Ustael’in paylaşılmış paranoid bozukluk hastası olabileceğini söyledi.

8-      ’31 MART KAMPANYASINDA FİLE VE BEZ TORBA KULLANACAĞIZ”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart kampanyasında naylon poşet değil, file ve bez torba kullanacaklarını söyledi. FETÖ’cülere mesaj veren Erdoğan, “Buradan ülkemiz içindeki ve dışındaki tüm FETÖ’cülere sesleniyorum. Artık sonunuz geldi, gidecek yeriniz, atacak adımınız kalmadı” dedi.

9-      AHMEDİNEJAD PROTESTO İÇİN HÜKÜMETTEN İZİN İSTEDİ

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’da 20 Ocak’ta halkın da katılacağı bir gösteriyle “yetkililerin politikalarını ve ülkenin yönetilme biçimini protesto etmek” için ülke yönetiminden izin istedi.

10-   TÜRKİYE YENİ KİTAP ÜRETİMİNDE DÜNYADA SÖZ SAHİBİ

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Türkiye’deki bağımsız yayıncılık, 2017’de 60 bin yeni kitap üretti. Bununla yeni kitap basma ve üretme konusunda dünya yayıncılığında 6. sıraya yükseldik. 2018’de ise 67 bin yeni kitap üretmişiz. Bu okuma kültürü açısından çok önemli bir değerdir” dedi.

11-   “SİGARA, HER 6,5 SANİYEDE BİR CAN ALIYOR”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl 5,4 milyon kişi tütün mamullerine bağlı bir nedenle hayatını kaybediyor ve bu sayı her 6,5 saniyede bir kişinin ölmesi anlamına geliyor.

12-   STOK BİTİNCE MARKETLER ÇEVRE TEMALI POŞETE GEÇECEK

Alışveriş poşetleri ücretli olunca kullanımı yüzde 70 azaldı. Market reklamı taşıyan poşetler ise bir süre sonra yerini çevre temalı poşetlere bırakacak.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım