Günün Özeti – 1 Mart

gana bilgisayar microsoft

Merhaba,

Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi uykular dileriz.

1-‘Türkiye’nin Afrika’ya yaklaşımı emperyalist değil’

Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Arpa, “Türkiye’nin Afrika’ya emperyalist anlayıştan uzak, insani amaç odaklı yaklaşımı, kıtadaki tüm ülkelerde sempati oluşturmuş, bu da birçok alanda iş birliğine zemin hazırlamıştır.” dedi.

2-Afrin operasyonunun stratejik boyutları

TSK Afrin’de “cep taktiği” dediğimiz bir harekât konsepti belirledi. Dairevî bir şekilde farklı noktalardan köprübaşı açarak kurtarılmış bölgeler tesis etti ve bu noktaları birleştirmeye başladı.

3-‘Türkiye ekonomide istikrarlı büyümesini sürdürüyor’

Başbakan Yıldırım “Türkiye’nin övüneceği, gurur duyacağı bir özel sektörü var. O yüzden Türkiye kolay kolay küresel, bölgesel krizlerden etkilenmiyor ve ekonomide istikrarlı büyümesini sürdürüyor.” dedi.

4-‘Afrin bizim gönül coğrafyamızın sınırları içerisindedir’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık, “Herkes şunu bilsin ki Afrin bizim gönül coğrafyamızın sınırları içerisindedir. Zeytin Dalı Harekatı da milletimizle yüzyıllardır ortak bir kaderi paylaşan kardeşlerimize uzattığımız yardım elimizdir.” dedi.

5-‘Trafik kazaları yüzde 5 arttı’

TŞOF Başkanı Apaydın, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, ocak ayında yaşanan trafik kazalarının, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 5 artış göstererek 32 bin 256 olduğunu kaydetti.

6-Yeni yüzüyle ziyaretçi sayısını katlayacak

Dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen ve “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin, tamamlanan çatı koruması sayesinde bu yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

7-Süt, et ve yumurta üretim hibeleri için proje başvuruları başladı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca 164 milyon 706 bin avroluk hibenin verileceği süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi projeleri için başvurular 2 Nisan’a kadar sürecek.

8-‘Çekya’nın Müslüm tutumu babamın kemiklerini sızlattı’

Afrin’deki teröristlerin Reyhanlı’daki sivillere yönelik roketli saldırısında hayatını kaybeden Kürt kökenli Rıfat Sinirli’nin oğlu İsmail Sinirli, PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslüm’ün Çekya’da serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

9-Putin: Ülkedeki yoksulluğu yarı yarıya azaltmalıyız

Rusya lideri Vladimir Putin, kazanmasına kesin gözüyle bakılan 18 Mart’taki başkanlık seçimleri öncesi yaptığı geleneksel ülkenin durumu konuşmasında, yoksulluğu yarı yarıya azaltmaları ve ortalama yaşam süresini arttırmaları gerektiğini söyledi.

10-Trump’ın yakın danışmanı Hope Hicks istifa ediyor

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında basın sözcüsü olan ve seçimden sonra ise görevine Beyaz Saray iletişim direktörü olarak devam eden Hope Hicks’in istifa edeceği duyuruldu.

11-Kara tahtada bilgisayar öğreten öğretmene Microsoft’tan bilgisayar sözü

Gana’da görev yaptğı okulda bilgisayar bulunmadığı için teknoloji dersinde öğrencilerine kara tahtadan bilgisayar öğreten öğretmenin fotoğrafları internette binlerce kullanıcı tarafından paylaşıldı. Fotoğrafları fark eden Microsoft, okula bilgisayar gönderme sözü verdi.

12-Putin: Erdoğan’ın yardımıyla bir grup sivili Doğu Guta’dan tahliye ettik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımıyla Doğu Guta’dan ‘büyük bir grup sivilin tahliye edildiğini’ söyledi. Diğer yandan 5 saalik ateşkese rağmen Doğu Guta’da karadan saldırılar devam etti.

13-Yıldırım: KOBİ’lerin tanımı değişiyor

Başbakan Binali Yıldırım, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığında (KOSGEB) “5. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni”ne katıldı. Yıldırım ” Daha fazla girişimcimizin desteklerden faydalanması için bir üst sınır koymuştuk. 40 milyon! şimdi bunu değiştriiyoruz 125 milyona çıkarıyoruz” dedi.

14-Spotify için halka arz başvurusunda bulunuldu

Dijital müzik uygulaması Spotify’ın New York borsasında işlem görmesi için ilk halka arz (IPO) başvurusunda bulunuldu.

15-İstanbul’a beklenen kar geldi

Meteoroloji’den İstanbul için son dakika kar uyarısı gelmişti. İstanbul’da günlerdir beklenen kar yağışı gece saatlerinde aralıklarla etkisini gösterdi. Kar yağışı kent genelinde etkili oldu.

16-İran’dan kritik dolar yasağı

İran, Amerikan doları üzerinden ithalat siparişi verilmesini yasakladı.

17-Lego’dan tüfek yapıp Instagram’da paylaşan lise öğrencisi tutuklandı

San Diego’da yaşayan 14 yaşındaki bir lise öğrencisi, Lego’dan AR-15 tarzı saldırı tüfeği yapıp tehdit mesajı ile Instagram’da yayınladı. Ardından da terör tehdidi şüphesiyle tutuklandı.

18-Japonya’nın seks kölesi yaptığı Koreli kadınların toplu mezar görüntüleri yayımlandı

Japonya’nın üstünün örtülmesini istediği 2. Dünya Savaşı’nın seks köleleri hakkında önemli bir kanıt ortaya çıktı. Güney Koreli araştırmacılar, Amerikan arşivlerinden buldukları Japon ordusunun seks kölesi yaptığı Koreli kadınların toplu mezarına dair bir video yayımladı.

19-Güney Kore’de haftalık azami 68 saatlik  ‘insanlık dışı’ çalışma süresi kısaltıldı

Dünyada en uzun haftalık çalışma saatlerine sahip ülkelerden biri olan Güney Kore’de vatandaşların yaşam kalitesini ve istihdamı arttırmak için haftalık azami çalışma süresi 68 saatten 52’ye indirildi.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım