Günün Özeti – 1 Ocak 2018

mutlu-seneler

Herkese merhabalar diliyoruz. 2018 yılının ilk gününde geceraporu ekibi olarak ilk yazımızı yayınlamanın heyecanı içindeyiz. Geçtiğimiz günlerde ara ara paylaştığımız yazıları günlük olarak paylaşmaya çalışacağız.

Buyrun yılın ilk geceraporuna.

 

Günün Özeti – 1 Ocak 2018

1 – Çavuşoğlu: “Türkiye’nin Almanya ile sorunu yok” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’nin Almanya ile bir sorunu yok. Ama Almanya’nın Türkiye ile bir problemi var.” dedi. Özellikle Sigmar Gabriel ile iyi bir diyaloğun olduğunu belirten Dışişleri Bakanı her iki tarafın da ilişkilerin normalleştirilmesine hazır olduğunu düşündüğünü belirtti ve “2018’den daha iyi bir yıl olmasını bekliyorum” dedi.

2- 12 kişi hayatını kaybetti

İran’da işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayıp rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, hükümetin ‘yasa dışı’ ilan etmesine rağmen devam ediyor. Yapılan gösteriler sonucunda 12 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan gelişmeler sonrasında ABD Başkanı Trump İran’da değişim zamanın geldiğini twitter üzerinden duyurdu. ABD Başkanı Donalld Trump, Twitter mesajında “İran halkı yemek ve özgürlük için aç. Değişim zamanı!”  dedi.

3 – Rusya: İran’a dış müdahale kabul edilemez

İran’ın en büyük müttefiklerinden Rusya cephesinden de yaşanılan olaylara dair açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında İran’daki protestoların tırmanmamasını umulduğu belirtilerek, dış müdahalenin kabul edilemeyeceği vurguladı.

4 – ÖTV limitlerinde değişiklik• Son 1 yıldır 45’lik en düşük ÖTV oranı sadece matrah (vergisiz) fiyatı 40 bin TL ve altındaki otomobillere uygulanıyordu. Kurların artmasıyla birlikte bu dilime giren otomobil kalmayınca devlet harekete geçti.Motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahının alt limiti 40 bin liradan 46 bin liraya, üst limiti 70 bin liradan 80 bin liraya, 1600 cc’yi geçen ancak 2000 cc’yi geçmeyen araçlar için matrah 100 bin liradan 114 bin liraya yükseltildi. Bazı araçların çıplak fiyatları, limitleri aştığı için vergileri de buna göre artacaktı, bu yeni düzenleme ile vergi zammının önüne geçilmiş oldu.

5- Diyanet’ten Bitcoin açıklamasıDiyanet’ten Bitcoin ile ilgili bir açıklama daha geldi. Açıklamada “Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ‘Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.” denildi.

6 – AK Parti’den Bitcoin uyarısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bitcoin’in güven vermediğini ve vatandaşların kripto paradan uzak durması gerektiğini söyledi.

7 – ‘Nükleer silah düğmesi masamda’

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un televizyondan yayınlanan yeni yıl konuşmasında şaşırtan açıklamalar yaptı.Kuzey Kore lideri “Güney ve Kuzey Kore ilişkilerinde askeri gerginliği azaltmalı ve Kore yarımadasında barışçıl bir ortam oluşturmalıyız. Bunun için iki tarafın da çaba harcaması lazım” dedi. Ayrıca şubat ayında Güney Kore’de yapılacak olan kış olimpiyatlarına bir heyet göndermek istediğini açıkladı. Kim Jong Un’un bu açıklaması Güney Kore tarafından memnuniyetle karşılandı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, çalışma masasında nükleer silahları ateşleme düğmesi bulunduğunu da belirtti.

Günün Fotoğrafı

Etiketler:, , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım