Günün Özeti – 11 Ocak

picjumbo.com_IMG_5540

11 ocak perşembe gününe ait günün özeti sizlerle. Herkese iyi geceler dileriz.

1-Güney Kore’de Kripto Para Platformlarına Baskın

Güney  Kore  Adalet  Bakanı  Park  Sang-ki, hükümetin kripto para ticaretini yasaklayacak bir yasa  tasarısı  hazırlamakta  olduğunu  söyledi.  Bununla beraber polis ve vergi otoriteleri, yerel kripto para işlem platformlarına  vergi  kaçakçılığı  iddiasıyla  baskınlar düzenledi.

2 – Bosch Kripto Para IOTA’yı Kullanacak

Bir yandan kripto paralara karşı önlemler alınırken diğer yandan şirketler ödeme sistemlerini ve yatırımlarını kripto paralara entegre etmeye çalışıyor. Dünyaca ünlü Bosch, en yaygın  kullanıma  sahip 10  kripto para biriminden biri  olan  IOTA’ya ana şirketine bağlı Robert Bosch Venture Capital çatısı altında yatırım yapacak.

3 -Sarı peruk takıp TIR sürücülerini gasp ettiler

Ülkemizden ilginç bir dolandırıcılık hikayesi gündeme düştü. Kocaeli’de, sarı peruk taktıktan sonra, kadın görünümüyle ilişki teklif ettikleri TIR sürücülerinin paralarını gasp ettikleri iddia edilen L.Ş. (31) ve B.C (25), polis tarafından yakalandı.

4-Ahmet Türk’ten HDP Eş Genel Başkanlığı açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra eş başkanlık için adı gündeme gelen görevden alınan Mardin eski Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini ve eş başkanlığı daha genç ve dinamik arkadaşlarının yapması gerektiğini söyledi. Türk, HDP eski Milletvekili Hasip Kaplan’ın açıklamaları için, “Talihsizliktir. Faşizme karşı ortak mücadele edilmesi gereken bir dönemde, geçmişte Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesim ile ilişkisi olduğunu söyleyen Kaplan’ın bu mesajları vermesi doğru değildir” dedi.

5-Doğu Perinçek’ten 15 Temmuz iddiası: Putin’in temsilcisi bir gün önce haber verdi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Rusya lideri Vladimir Putin’in özel temsilcisi Aleksandr Dugin’in ordu içindeki hareketliliği darbeden bir gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarına ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e aktardığını ileri sürdü.

6-Melih Gökçek: Sözcü’de yazmayı çok isterim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 23,5 yıl görev yapan ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle istifa eden Melih Gökçek, Sözcü gazetesinde yazmayı çok istediğini söyledi. Gökçek, “Aslında çok maaş da istemiyorum. Ben yazmaya hazırım. Başka bir yerden yazmam konusunda öneri geldi. Ancak ben Sözcü’de yazmayı tercih ederim” dedi.

7-Trump: Rusya’yla düşman olmaktansa işbirliği yapmak daha iyi

ABD Başkanı Donald Trump, Washington için Moskova ile düşman olmak yerine işbirliği yapmanın daha iyi olduğunu ancak diğer devletlerle işbirliğinin daha iyi olduğunu söyledi

8-Türk Dışişleri: Yunanistan’ın geçmişten ders çıkarmasını bekliyoruz

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlık mensuplarıyla ilgili miras, evlenme ve boşanma gibi konularda İslami kuralların yanı sıra Yunanistan Medeni Kanunu’nun da geçerli olması yönündeki yasal düzenlemenin parlamentoda onaylanmasıyla “Yunanistan’ın geçmişten ders çıkartmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

9-Avrupa’ya 6 yıl sonra yumurta ihracı

Türkiye, böcek ilaçlı yumurta krizi sonrası üretimi düşen Avrupa ülkelerine yumurta ihracatına başladı. Son iki ayda Yunanistan, İspanya, Romanya gibi ülkelere kek ve pasta sanayisinde kullanılmak üzere yumurta gönderildi.

10-Atıklar İstanbulkart’ta krediye dönüşecek

Kağıt, metal, plastik gibi atıkları işleyecek otomatlar, atıkların geri dönüşüm değeri kadar bedeli İstanbulkart’a kredi olarak yükleyecek.

11-FETÖ sanığı eski vali: Arınç ve Faruk Çelik tanık olarak dinlensin

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan ve hakkında dava açılan Bursa eski valisi Şahabettin Harput, görev yaptığı dönemde kabinede yer alan Bülent Arınç ile Faruk Çelik’in talimatları gereği Hazine’ye ait arsanın Orhangazi Üniversitesi’ne tahsis edildiğini, İl Özel İdare Müdürlüğü’ne ait binanın da cemaate ait Bahar Hastanesi’ne verildiğini öne sürdü. Harput, Arınç ve Çelik’in mahkemede tanık olarak dinlenmelerini istedi.

12 – Yeni Yılda Alışkanlıklarınızı Organize Edin

Yeni yıl yeni umutlar yeni bir sen demek ve eğer yepyeni alışkanlıklar kazanarak kişisel gelişiminize katkıda bulunmak isterseniz öncelikle gelişim göstermek istediğiniz konuyu düşünün. Sonrasında cebinizden telefonu çıkarın ve yazımızda bahsettiğimiz uygulamaları deneyimleyin.

13 – Hakim ve Savcılar 35 yaşına kadar askerlik yapmayacaklar

Milli Savunma ve Adalet bakanlıkları ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) arasında, askerlik hizmetini yapmamış yargı mensuplarının askere sevklerinin ertelenmesine ilişkin protokol imzalandı. Hâkim ve savcılar 35 yaşına kadar askerlik yapmayacak.

14 – ALES için yeni düzenleme

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018’de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları’nda (ALES) “bin altı kota” uygulamasını kaldırdıklarını açıkladı. Kararın ardından sınav 81 ilde yapılacak.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım