Günün Özeti – 12 Mart

afrin operasyonu-türk yıldızı

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu sizler için yayında. İyi geceler diliyoruz.

1-Ortadoğu’daki silah ithalatı 5 yılda ikiye katlandı

Bütün dünyanın gözünü Ortadoğu’ya çevirmesi tesadüf değil. Hem silah hem de petrol ticaretinin merkezi konumunda olan ve istikrarsızlaştırılmaya çalışılan bölgeye ait önemli bir rapor bugün gündeme geldi. Ortadoğu bölgesindeki silah ithalatı 2013-2017 arasında, 2008-2013 yıllarına göre yüzde 103 arttı.

2-Savunma sanayisinden Katar’a çıkarma

Türk savunma sanayisi, Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’na 33 firma ile katılarak savunma teknolojilerindeki iddiasını ortaya koydu.

3-Medipol Başakşehir’e en büyük darbe alt sıralardan

Medipol Başakşehir, Spor Toto Süper Lig’in son 6 sırasındaki takımlarla oynadığı 10 maçta 13 puan kaybetti. Akıllara hemen Abdullah Avcı ve ekibinin alt sıradaki takımlara konsantrasyon sorunu yaşadığı görülmekte.

4-‘MHP kurultayı yeni bir şahlanışın muştucusu olacak’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, “MHP’nin 12. Olağan Büyük Kurultayı yeni bir şahlanışın, yeni bir dayanışma ve bütünleşmenin, 21. yüzyılın dinamiklerini idrak eden güçlü bir silkinişin muştucusu olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

5- İTÜ mezunları KPSS’ye daha az giriyor

İTÜ Rektörü Karaca, son yıllarda İTÜ mezunlarından daha azının KPSS’ye girdiğini ifade ederek, “Üniversite mezunlarımızda memur olma zihniyeti yavaş yavaş değişiyor. Son 5 yıldır İTÜ mezunlarımız KPSS’ye daha az giriyor.” dedi.

6- KPSS’yi Kazandı Ama Memuriyete Başlamadı

Yukarıda yer alan habere katkı olması adına bugün memurlar.net sayfasında yer alan bir haberden alıntı yapıyoruz ve KPSS çalışan arkadaşlar için tek çözümün KPSS olmadığını gösteren güzel bir yazı paylaşmak istiyoruz.

Furkan Kumkaya (24) Gazi üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir yıl Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlandı. Sınav sonrası birkaç günlüğüne Muğla’ya gitti. Dönüşte bir de alan sınavına girmesi gerekiyordu ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle sınavı ertelendi. Tatilini uzatan Furkan otostopla onlarca şehir gezdi. Bu gezilerinde az parayla farklı yerleri görebileceğini keşfeden Furkan, aylar sonra girdiği alan sınavını ve mülakatı da başarıyla geçerek PTT’ye memur olarak atandı. Ancak Furkan’ın kendi deyimiyle şansı yaver gidiyordu! Bu kez de Danıştay kararıyla PTT’nin memur alımları durduruldu.

55 il, 2 ülke gezdi

Genç bu durumu da fırsata çevirerek, farklı bölgeler ve farklı ülkeleri keşfetti. Bu sürede otostopla gezginlikte profesyonelleşmiş, bulduğu sponsorlarla gezilerini kolaylaştırmıştı. Eve ’15 gün sonra işe başlayacaksınız’ tebligatı geldiğinde Furkan 55 il, 2 ülke gezip, 48 kitap okumuştu.

Boyama kitabı değil

Tabii ailesi oğullarının bir an önce memuriyete başlamasını ve geleceğini garanti altına almasını istiyordu. Özellikle de babası. Tebligat gelince aile toplandı ve ‘Geleceğini garantiye almak için memuriyete başla’ diye Furkan’ı ikna etmeye çalıştı. Ancak Furkan, Ukrayna yolculuğunda öğretmeninin hediye ettiği Uçurtma Avcısı’ndan bir cümleyle babasını ikna etmeyi başardı: ‘Çocuklarınız sizin boyama kitaplarınız değillerdir, onları istediğiniz renge boyayamazsınız.’ O anı şöyle anlatıyor Furkan: “Bunun üzerine babam anneme ‘Artık ısrar etmeyelim’ dedi. Çünkü onlar da fark etti memur olursam mutlu olamayacağımı. Yolculuklarda hayata bakışım değişti. 40 yıl çalışıp 65 yaşında emekli olmak istemiyorum. Hayatımı garanti altına almak yerine, hayatımı yaşamak istiyorum. Hayatımın 3 bin TL ile 40 yıla bölünmesini istemedim ve gezmeye karar verdim.”

’10 günlük geziye 100 TL yetiyor’

Gezerken çok para harcamadığını söyleyen Furkan Kumkaya, “Tüm gezileri otostopla yaptım. Kısa süreli günlük işlerde kazandığım paralarla geziyorum. 150 TL kazandığım anda yeni yerler keşfetmeye karar veriyorum. 150 TL’nin 50 TL’sini okuyacağım kitaba arıyorum, 100 lira da 10 günlük bir gezi için yetiyor. Gezdikçe daha fazla insan tanıyıp, daha çok şey öğrenme fırsatı yakalıyorum. Yığınlar arasındaki bir sayı olmaktansa, farklı bir kişi olmayı tercih ettim ve mutluyum. İlerde de kitap yazma planım var” dedi.

7-Son 12 sezonun en golcü takımı Galatasaray

Spor Toto Süper Lig’de Atiker Konyaspor’u yenerek liderliğini sürdüren Galatasaray, kaydettiği 61 golle 25. haftalar itibarıyla son 12 sezonun en skorer takımı oldu.

8-Bakan açıkladı: 20 bin öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’de öğretmenlik algısının çok iyi olduğunu vurgulayarak “20 bin öğretmen alıyoruz, ilana çıktık. ‘Dün akşam itibarıyla kaç kişi başvurdu’ diye sordum, 120 bin kişi başvurmuş. 120 bin kişiden 20 bin kişi alacağımıza göre 60 bin kişiyi mülakata çağıracağız.” dedi.

9-Brexit yıllık 80 milyar dolara mal olabilir

İngiltere’nin AB’den ayrılması bir anlaşma olmaksızın gerçekleşirse, her iki tarafın toplam yıllık zararının 80 milyar dolar artabileceği bildirildi. Yönetim danışmanlığı şirketi Oliver Wyman ve hukuk şirketi Clifford Chance tarafından yayımlanan rapora göre, İngiltere’nin AB’den anlaşma olmaksızın ayrılması durumunda en büyük zararı finans sektörü görecek.

10-Yerli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, ulusal kredi derecelendirme kuruluşunu bu yıl içinde kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Milli kredi derecelendirme kuruluşu için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Akben, “Şu anda bunu bankalar kuracak gibi görünüyor. Özel bir şirket de bunu kurabilir ama şu anki yapıda biraz zor görünüyor bu… Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) öncülüğünde nasıl ki Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) bankalar ortak ya… Buna benzer bir yapı da… Belli bankaların belli bir pay almasıyla… Düşündüğümüz, kimsenin yüzde 10’dan fazla pay almaması” şeklinde konuştu.

11-Afrin’de 8 köy terörden temizlendi

Afgrin‘e yönelik Zeytin Dalı Harekatı‘nın 52. gününde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), bir günde 8 köyü teröristlerden kurtardı.TSK ve ÖSO, Afirin’in güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Celeme köyü, kuzeyinde Bülbül beldesine bağlı Hapol ve Berlane Kuy köyleri ile kuzeybatıda Şeran beldesine bağlı Küçük Karkin köyünü YPG/PKK-DAEŞ’ten arındırdı.Sabah saatlerinde ilçe merkezine bağlı Kibar köyü ile güneybatısında Cinderes beldesine bağlı Zındıkan, Kile ve Gümüşburç köyleri ele geçirilmişti. Böylece gün içinde teröristlerden kurtarılan köy sayısı 8’e yükseldi.

12-Fenerbahçe-Galatasaray maçının biletleri satışta

Spor Toto Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu’nun 26. haftasında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 17 Mart Cumartesi günü Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde oynanacak ve saat 19.00’da başlayacak maçın biletleri bugün satışa çıktı. Fenerbahçe Kulübü’nden yapılan açıklamada; “Biletler; 12.03.2018 Pazartesi günü Yüksek Divan Kurulu Üyelerimiz, Kongre Üyelerimiz ve Temsilci Üyelerimiz için (En fazla 1 bilet), 13.03 2018 Salı günü Fenerbahçe Kart sahipleri ve Faturalı Fenercell aboneleri için (1 adet bilet) ve 14.03 2018 Çarşamba günü de genel satışa açılacaktır” denildi.

Bilet fiyatları şöyle:

Spor Toto ve Migros kale arkası tribünü: 87 lira

Fenerium üst-Maraton üst A-B H-I blok: 109 lira

Fenerium üst-Maraton üst C-D-F-G blok: 130 lira

Fenerium alt-Maraton alt A-B-H-I blok: 195 lira

Fenerium alt-Maraton alt C-G blok: 216 lira

Fenerium alt-Maraton alt D-F blok: 250 lira

Maraton alt E blok: 297 lira

Fenerium alt E blok: 324 lira

1907 tribünü: 430 lira

DERBİNİN İDDAA ORANLARI

Fenerbahçe 2.00

Beraberlik 3.10

Galatasaray 2.65

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım