Günün Özeti – 12 Şubat

middle_market-940x470

Merhaba. Haftanın ilk gününde günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi geceler.

 

 

1-Mevlüt Çavuşoğlu’dan Afrikalı bakanlara FETÖ uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrikalı bakanlara FETÖ uyarısında bulunarak, “FETÖ maalesef değişik kıtalarda bazı ülkelerin kontrolünü hemen hemen ele geçirmiş durumda. Bu teröristlere karşı hepimizin uyanık olması gerekir. FETÖ asla ve asla Türkiye’yi temsil etmiyor” dedi.

2-CHP’den AK Parti-MHP ittifakı için sert sözler

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milliyetçiliği ayaklar altına aldım” diyen ile milliyetçilikten kan, kafatası, ırk anlayan kişinin bir araya gelmesinden milli mutabakat çıkmayacağını savunarak, “Buradan çıksa çıksa can kurtarma mutabakatı, siyasi ikbal mutabakatı çıkar.” dedi.

3-İhsan Şenocak istifa etti

İlahiyatçı İhsan Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevinden istifa etti.

4-TSK, Afrin’deki şehit sayısını açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin operasyonunun 24. gününde operasyonda bugüne kadar 31 askerinin şehit olduğunu, 143 askerin de yaralandığını açıkladı.

5-Irak’ın yeniden inşası 88 milyar dolara mâl olacak

Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile yapılan mücadelenin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

6-‘AB ile vizelerin kaldırılması psikolojik engeli kaldıracak’

Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu Genel Sekreteri Batalla, “Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması AB-Türkiye ilişkilerindeki büyük bir psikolojik engeli ortadan kaldıracaktır.” dedi.

7-Londra’da City Havalimanı kapatıldı

Londra merkezine en yakın havalimanı olan City’nin uçak pisti yakınlarında II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir bomba bulununca, havalimanı hava trafiğine kapatıldı.

8-“Kudüs, müzakere konusu değil”

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin işgal altındaki Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararının kesin olduğunu ve müzakere edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

9-S&P: Türk bankalarının karlılığı 2018’de azalacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye bankalarının karlarında 2018 yılında düşüş bekliyor. Kurum tarafından yayınlanan raporda, Türkiye bankalarının karlılıklarında 2018 yılı için beklenen azalmanın, daha yüksek toptan fonlama ve mevduat maliyetleriyle küçülen net faiz marjına bağlı olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

Raporda, 2017 yılı boyunca küçülen borç hacminin ve 2018 yılının Ocak ayından itibaren yüzde 20’den yüzde 22’ye yükselen kurumlar vergisinin altı çizildi. Karlarda gerçekleşmesi beklenen düşüşün altında yatan sebepler arasında, hükümetin mali teşvik pakedinin içerisindeki kredi desteğindeki düşüş, enflasyonel baskılarla başa çıkmak için sıkılaşacak para politikası ve liranın dolar karşısındaki değer kaybı gösteriliyor.

10-Bitcoin ile döner satacaklar..!

Türkiye’nin hızla büyüyen ve teknolojiyi yakından takip eden döner markası KasapDöner sektörde bir ilke daha imza atıyor. KasapDöner, dijital para birimi olan ‘Bitcoin’ ile ödeme uygulamasını 2018 yılında tüm şubelerinde kullanıma açıyor.

11-Meizu M5 Note ve M5s resmi olarak ilk kez Türkiye’de

Akıllı telefon pazarında yenilikçi lider konumunda bulunan Meizu’nun merakla beklenen akıllı telefonları M5 Note ve M5s, Meizu Türkiye ve Genpa güvencesiyle resmi olarak ilk kez Türkiye’de satışa sunuldu.

Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 65’i girişimci olmak istiyor!

Yeni nesil online araştırma servisi Adgager, İTÜ ARI Teknokent işbirliği ile yaptığı ve öğrencilerin girişimciliğe bakış açısını ortaya koyan raporunu yayınladı. Türkiye’deki girişimcilik ruhunu ölçmek ve öğrencilerin sektördeki gelişimini sağlamak amacıyla 18-26 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılan araştırmaya, 117 farklı üniversiteden ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okuyan 1011 üniversite öğrencisi katıldı. Türkiye’nin girişimcilik ruhu ile ilgili çok ilginç sonuçlar ortaya koyan araştırmaya göre; lisans öğrencilerin yüzde 65’i mezun olduktan sonra veya hali hazırda girişimci olmak isterken, yüzde 23’i ise bu konuda halen kararsız olduğunu, yüzde 11’i ise böyle bir hedefinin olmadığını belirtti. Adgager’in araştırmasına göre; neden girişimci olmak istedikleri sorulduğunda, öğrencilerden yüzde 33’ü yaratıcı bir fikrinin olduğunu ifade ederken, yüzde 23’ü ise hayallerini gerçekleştirmek için girişimci olmayı hedeflediğini kaydetti.

13-Çocuklara algoritma ve yazılım öğreten ücretsiz platform: Algo Dijital

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı – TEGV, Google.org desteğiyle çocuklara algoritma ile yazılım öğretmek ve çocukların dijital becerilerini geliştirmek amacıyla “Algo Dijital” adında yeni bir proje geliştirildi.Kodlamanın temelinde yatan algoritmik düşünme ve sorun çözme becerisini çocuklarda geliştirmek ve neden sonuç ilişkilerini daha iyi kurabilmelerini sağlamak için geliştirilen Algo Dijital platformu ve platformda bulunan “Gezegen Gezgini” oyunu I-AM Istanbul tarafından tasarlandı.Gezegen Gezgini adlı oyunda blok tabanlı kodlama sistemi kullanılmış. Oyunun genel mekaniğini kurgularken uzun vadeli hedefler gözetildiği için oyunun ilerleyen bölümlerinde çocuklar kendi kodlarını yazmaya başlayabiliyorlar.Algo Dijital platformunun belki de en güzel yanı ücretsiz olması, bu sayede birçok çocuk dijital dünyaya kolay ve hızlı yoldan giriş yapabilecek. TEGV gönüllüleri ise projenin eğitimlerini alarak çocukların gelişimine katkı sağlayacak. Ayrıca bütün TEGV noktalarında uygulanacak projenin üç yılda 2 binden fazla gönüllüye ulaşması hedefleniyor.Oyunun eksik olan kısımlarına gelirsek; komut veren ana karakterin komutları hızlıca geçiyor, üstelik yazılar küçük puntoyla yazıldığı için onların okunması küçük çocuklar için kısmen zorlayıcı olabilir gibi görünüyor. Ayrıca komutları sürükleyip bırakmak da kimi zaman zorlaşabiliyor.Algo Dijital’in amacını düşündüğümüz zamansa bu eksikler çok büyük bir önem taşımıyor.

14-Ceev: Linkedin’deki özgeçmişinizi estetik bir CV’ye dönüştüren uygulama

Artık bir çok kişi kişiselleştirilmiş bir özgeçmiş yerine LinkedIn profilinin linkini göndermeyi tercih ediyor. Yine de IK yöneticilerinin gözünde ve reklamcılık sektöründe yaratıcı ve estetik bir CV adaylara puan kazandırıyor. CV tasarlama konusunda tasarım bilgilerine güvenmeyen adaylar için ise Ceev yeni bir alternatif yaratmış durumda. Bu ücretsiz Chrome eklentisi LinkedIn profilinizi basılabilecek nitelikte bir özgeçmişe dönüştürüyor. Eklentiyi Chrome’a yükledikten sonra Ceev üzerinden LinkedIn profilinize gidebiliyorsunuz. Ardından profilindeki bilgilerin içe aktaran Ceev size farklı tasarım templateleri sunuyor.

Bu arada eklenti çalışırken güç bir bilgilendirme penceresi açıldığını görebilirsiniz, endişelenmeyin. 4 farklı şablon seçeneği sunan Ceev’de kullanıcılar, farklı renk ve fontları da deneyebiliyor.Böylece farklı CV kombinasyonlara ulaşan kullanıcılar baskı için kendilerine sunulan formatlar arasında seçim yapabiliyor.Sıra hazırlanan bu dokümanı basmaya geldiğinde ise Ceev size bir çok farklı seçenek öneriyor. Seçenekler arasında PDF olarak kaydet, mail olarak gönder, OneNote’a yükle, ve Faks olarak gönder ise en çok dikkat çekenler.Eğer Ceev’i denemek istemiyorsanız, LinkedIn’in PDF olarak kaydet seçeneğini tekrar hatırlatalım. Ancak bu seçenek ne yazık ki türlçe karakterleri desteklemiyor. Ceev’e şans vermek isteyen okuyucularımız eklentiyi buradan yükleyebilir.

15-Hava Durumu (13-02-2018)

13 Şubat Salı günü, Marmara ve Ege’de rüzgar orta kuvvette ve altında. Sıcaklık yalnızca 1 – 2 derece artıyor. Çarşamba ve perşembe günleri daha hissedilir yükseliş olacak, ancak bu seferde sağanak yağışlar gelecek. Edirne – Çanakkale – İzmir çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışlar var. Akdeniz’in doğusunda sağanak bekleniyor. Kuvvetli sağanaklar çarşamba günü bölge genelinde olacak. İç Anadolu’nun doğu kesimlerindeki yağışlar, bölgenin batısında çarşamba günü görülecek. Karadeniz’in doğusunda yerel yağışlar var, batısında ise hava parçalı bulutlu olacak. Bolu dolaylarına 4 – 5 derecelik sıcaklık artışıyla birlikte çarşamba günü yağış gelecek. Doğu Anadolu’da bölgenin büyük kısmında kar yağışları var. Çarşamba günü neredeyse tamamı kesmiş olacak. Güneydoğu’da batısında bölgesel, doğusundaki gök gürültülü sağanak yağışlar çarşamba günü bitiyor, hava açıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım