Günün Özeti – 15 Şubat

1032192895

Merhaba. Haftanın son iş gününe girerken günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Lütfen fikirlerinizi merak ediyoruz ve bize sosyal medya adreslerimizden geri dönüş yaparsanız çok seviniriz. Yazının sonunda yer alan sosyal medya adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz. İyi geceler!

1 – Merkez Bankası’ndan ‘yıl sonu dolar kuru’ tahmini

Merkez Bankası’nın beklenti anketinde yıl sonu dolar kuru tahmini 4,0970’e geriledi. Enflasyon tahmini ise yüzde 9,52 oldu. Ülkemizde beklenti anketleri bir projeksiyon sunuyor fakat bizim dışımızda gelişen iç ve dış olaylar kuru olumsuz etkilemektedir. Mevcut durumda ki düzelme kur tahminini düşürdü.

2 – İşsizlik rakamları açıklandı

Bir diğer önemli ekonomi haberimiz ise işsizlik oranı hakkında. İşsizlik oranı Kasım ayında yüzde 10.3 oldu.

3 – 1528 terörist etkisiz hâle getirildi

TSK’den yapılan açıklamada şu ana kadar 1528 teröristin etkisiz hâle getirildiği belirtildi. Dün Mehmetçik Vakfı için düzenlenen yardım kampanyalarından bahsetmiştik. Eğer maddi durumunuz el veriyorsa Mehmetçik Vakfına yardımda bulunabilirsiniz. Detaylar dünkü yazımızda.

4 – 6 köy daha temizlendi

Zeytin Dalı Harekâtı’nda Afrin’in Harab Summak, Duraklı, Karri, Şerbanlı, Şedya ve Yukarı Divan köyleri teröristlerden arındırıldı. Adım adım hedefe yaklaşılıyor.

5 – Pentagon: Türkiye’nin yanındayız

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ABD’li mevkidaşı arasındaki görüşmeye ilişkin Pentagon’dan açıklama geldi. Açıklamada “PKK ve teröre karşı Türkiye’nin yanındayız.” denildi.

6 – ‘YPG’ye asla ağır silah vermedik’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye ziyareti öncesi, “YPG’ye asla ağır silah vermedik, dolayısıyla geri alınacak bir şey yok. Türkiye ile ana hedeflerimiz tamamen ortak.” açıklamasını yaptı.

7 – Başbakan: Dostlarımızı yanımızda görmeliyiz

Alman mevkidaşı Angela Merkel ile görüşen Başbakan Yıldırım, “Terörle mücadelede dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeliyiz.” dedi.

8 – Kılıçdaroğlu ameliyat oldu

Prostat ameliyatı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taburcu edildi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

9 – ‘Yerli WhatsApp’ta bilgiler depolanmayacak’

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yerli WhatsApp’la ilgili açıklamalarda bulundu.Arslan, “Yerli WhatsApp’ın güvenliği konusunda çok iddialıyız. Biz bu sistemi öyle bir kriptolojiyle hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı irtibatlıyoruz. Bu irtibatlandırmadaki bilgiler, hiçbir şekilde depolanamaz. Hiçbir şekilde sisteme müdahale etme şansı yok. Vatandaşı buna inandıracağız. Önce kurumlar kullanacak. Sonra özel şirketlerin talepleri doğrultusunda hizmet vereceğiz. 6 ay sonra da bireysel hizmet başlayacak.” dedi. PTT Messenger gibi olmaz inşallah.

10 – MTV’ye ‘motor gücü’ tanımı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na ‘motor gücü’ tanımı koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz.” dedi.

11 – Soyağacı sorgulama sistemi açıldı

Beklenen haber geldi. e-Devlet’te geçen hafta hizmete giren soyağacı uygulama sistemi yapılan düzenlemelerin ardından yeniden kullanıma açıldı.

12 – İstanbullu krediyle yaşıyor

İstanbul, nakdi kredilerin yüzde 40.2’sini elinde bulunduruyor.

13 – ‘Zaman yolcusu’ doğru söylüyor’

Son olarak bizi en çok heyecanlandıran habere geldi. 2030’dan geldiğini iddia eden ‘zaman yolcusu’ yalan makinesi testinden geçti. Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek.

 

Etiketler:, , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım