Günün Özeti – 16 Ocak

SplitShire_IMG_6632

Yeni bir Gece Raporu ile sizlerle beraberiz. Sınırdaki hareketlilik gündemin en önemli konusunu oluştururken gün içinde gelen açıklamalar dikkatle incelendi. Gün içinde takip ettiğimiz diğer önemli olayları sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. İyi geceler.

1-Orgeneral Hulusi Akar’dan ABD’ye mesaj: ‘Müsaade etmeyeceğiz’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, “PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG’nin ‘operasyonel ortak’ adı altında desteklenmesi ve silahlandırılmasına müsaade edemeyiz ve etmeyeceğiz. Bu hatadan en kısa sürede dönüleceğini umuyoruz” dedi.

2-Pentagon: Afrin’deki PYD ile işimiz yok

Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’de bulunan PYD/PKK unsurlarına ilişkin, “Onları IŞİD ile mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afrin’de verdiği bir destek veya eğitim olmadığına işaret eden  Binbaşı Galloway, “SDG alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle IŞİD karşıtı operasyonlara katılan gruplardır.” değerlendirmesinde bulundu.Türkiye’nin Afrin’e muhtemel operasyonlarının da parçası olmadıklarını  aktaran Galloway tüm tarafları, gerginliği tırmandıran adımlardan kaçınmaya teşvik ettiklerini kaydetti.

3-Fakıbaba’dan kuraklık açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal kuraklık endişesi olmadığını belirterek, “Tarımsal kuraklık endişesi yok. Olması durumunda bakanlığımızın sigortaları var, devlet desteği olacak. Bu konuda endişeye mahal yok ” dedi.

4-Türkiye’de 4 Kişilik Bir Ailenin Yıllık Haberleşme Gideri Yaklaşık 2813 TL

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), ülkemizde 2017 yılında bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin yaklaşık 234 TL olduğunu açıkladı.

5-Kredi Garanti Fonu Kredilerinde Geri Dönme Oranı Yüzde 98!

Bakan Zeybekci, “KGF teminatlı kredilerde yeni açılımlar yapılıp yapılmayacağı” konusundaki bir soru üzerine bu kredilerin 2017’de Türkiye’nin büyümesini tetiklemesi anlamında etkili olduğuna işaret etti.KGF teminatla kredilerle 210 milyar liralık bir büyüklüğün piyasaya sunulduğunu, geri ödemelerin de başladığını aktaran Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: “KGF teminatlı kredilerde geri ödemeler başladı. Son derece başarılı gidiyor. Kullandırılan kredilerin geri dönme oranları yüzde 98. Normal bankacılık sistemi içerisindeki performanstan daha yüksek. 2018 yılında da devam edecek. Bu enstrümanı kalıcı hale getiriyoruz. Geçici bir enstrüman değil kalıcı olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız da bitti. Birkaç hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararı olarak bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Yeni düzenlemeyle artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, usta seviyesindeki arkadaşlarımızın da kullanmasını daha uygun hale getiriyoruz.”

6-THY, diz mesafesi geniş koltuklardan da ek para almaya başladı

TürkHava Yolları (THY) ve alt markası Anadolujet, ek gelir sağlamak adına acil çıkışlardaki koltuklardan sonra diz mesafesi geniş koltuklardan da ek ücret almaya başladı. Dış Hat uçuşlarında geniş koltuk seçimi yapacak olan yolcular 19 ila 79 dolar arası ek ücret ödeyecek.

7-WhatsApp, işten çıkarılma sebebi mi?

İstanbul’da faaliyet gösteren bir firmada satış temsilcisi olarak çalışan mesai arkadaşları kendi aralarında WhatsApp grubu kurdu. Sohbet grubunda çalışma şartlarının olumsuzluğu gibi konular değerlendirildi. Yazışmalar, aynı gruptaki diğer bir çalışan tarafından patrona iletildi ve gruptakiler işten çıkarıldı. Haksız fesih ve işe iade davasında mahkeme işçilerin talebini geri çevirdi. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. İşçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaları etkilemediği sürece WhatsApp grubu kurmaları ve burada konuşma yapmalarının yasak olmadığı yönünde karar çıktı. Yargıtay mahkemenin kararını bozdu, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine karar verdi.

8-Hava Durumu (17-01-2018)

Çarşamba günü yurdun büyük kısmında yine bulutlar var. Yağışlar Doğu Anadolu bölgesinde kar, Güneydoğu’da da bölge genelini etkileyen yağmurlar olacak. Yağışın kuvvetli kısmı Perşembe günü bekleniyor. Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da sel riski var. Doğu Anadolu’da yüksek kesimlerde görülecek kuvvetli kar yağışları, Karadeniz’in batısında ve orta kesimlerinde de olacak. Bolu dolaylarında etkili olacak kar yağışları hayatı ve trafiği olumsuz etkileyebilir. Yine Perşembe günü orta ve kuzey bölgelerde sıcaklıklar da düşecek. Perşembe günü sıcaklığın düşüşü ile birlikte Marmara’da yüksek kesimlerde yağış karla karışık yağmur ve kara dönebilir. Bugünlerde sıcaklığı arttıran güney yönlü rüzgarlar, Marmara ve kuzey Ege’de kuvvetli esiyor, 4 – 5 kuvvetine çıkıyor. Akdeniz ve Karadeniz’in orta ve doğu kesimlerinde ise 3 kuvvetinde rüzgarlar var.

Etiketler:, , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım