Günün Özeti – 17 Ocak

dunyada-gunun-ozeti-31-ekim-2017-h1509454235-b4f80d

Merhaba. Günün özetlerinden derlediğimiz uykudan önce gece raporu yayında. İyi akşamlar.

1-Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı 3.5 milyona yaklaştı

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli yaşıyor. En fazla Suriyeli 537 bin kişiyle İstanbul’da yaşarken, Kilis’te yaşayan Suriyelilerin sayısı kent nüfusunu geçti.

2-BTK’dan Wikipedia açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), erişim yasağına konu makalelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia’nın, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.

 3-Manchester City Otamendi’nin sözleşmesini uzattı

İngiltere Premier Lig’in lideri Manchester City, takımın tecrübeli stoperlerinden Nicolas Otamendi’nin sözleşmesinin 2022’ye kadar uzatıldığını açıkladı.

4-Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye mesajı

AB dönem başkanlığını aldıktan sonra AP Genel Kurulu’na ilk kez hitap eden Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye ile işbirliği sayesinde Avrupa’nın göçmen dalgasını durdurabildiğini belirtti.

5-Robotun vergisini kim ödeyecek?

Dünya, fabrikalardan sonra ofisleri paylaşmaya hazırlandığımız robotların vergisini konuşuyor. Dünyadaki ‘Robot vergisi olmalı mı?’ tartışmasına KPMG Türkiye Vergi Bölümü Başkanı Abdulkadir Kahraman yanıt verdi: Robotlar resmen ‘elektronik kişi’ olarak tanımlanırsa robot vergisi de gündeme gelecektir.

6-“2018 kalkınma yılı olacak”

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “2017’nin üçüncü çeyreğindeki ciddi büyümeyle birlikte toparlandık. 2018 artık kalkınma yılı olacak. Doğru yapısal dönüşümlerle doğru hamleleri attığımızda bunun izlerini de göreceğiz.” dedi.

7-Kuzey ve Güney Kore Kış Olimpiyatları’nda tek bayrak altında yürüyecek

Güney Kore ve Kuzey Kore, şubatta Güney Kore’de yapılacak PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde tek bayrak altında yürüme konusunda anlaştı.

8-Öcalan posterine izin veren İsviçre PKK terörü kurbanları afişini reddetti

İsviçre’de geçen yıl PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yer aldığı tepki gören afişlere izin veren İsviçre Federal Demiryolları (SBB), Türk STK’larının terör kurbanlarına dikkat çeken ilanlarıyla ilgili talebini geri çevirdi.

9-ABD’de yeni eyalet! Bağımsızlık ilan ettiler…

Toplam 50 eyaletten oluşan Amerika Birleşik Devletleri’nde “yeni eyalet” gelişmesi yaşanıyor. Ülkenin en büyük eyaletlerinden olan Kaliforniya’da bir grup ‘ayrılıkçı’, “Yeni Kaliforniya” adıyla yeni bir eyalet olarak bağımsızlığını ilan etti.

10-İngiltere’de ‘Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık’ kuruldu

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kurulduğu açıklandı. Dünyanın ilk ‘Yalnızlık Bakanı’ ise Tracey Crouch oldu.

11-Bitcoin kritik seviyenin de altına indi

Bitcoin’in değeri düşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kırdığı rekorlar ile adından söz ettiren Bitcoin son haftalarda yaşadığı düşüşler ile gündemde. BUgüne de düşüş ile başlayan Bitcoin geçtiğimiz saatlerde 10 bin doların da altını gördü.

12-​E-Ticarete 1,2 Milyon Yeni Kadın Müşteri!

400’e yakın sanal mağazadan alıveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, araştırmanın 16-74 yaş grubundaki 60 milyon insanı kapsadığını anımsatarak, “Bu rakamın yarısını kadınlar oluşturuyor. 2016’da kadınların yüzde 17,1’i internetten alışveriş yaparken, 2017’de bu oran yüzde 20,9’a yükseldi. Artık her 5 kadından biri online alışveriş yapıyor” dedi.

Etiketler:, , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım