Günün Özeti – 19 Mart

cropped-worlldd.png

Yeni bir haftadan tüm takipçilerimize merhaba diliyoruz. Günün özetlerinden derlenen Gece Raporu yayında. Keyifli okumalar.

1-‘ABD’nin yeni politikaları dünyayı yakabilir’

ABD’de Rex Tillerson’ın Dışişleri Bakanlığı görevinden alınarak yerine Mike Pompeo’nun atanmasını değerlendiren uzmanlar, bu değişimin ve yeni ABD politikalarının olumsuz etkilerinin olabileceğini savundu.

2-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Afrin değerlendirmesi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Şimdi Afrin bölgesinde istikrarı sağlama aşamasına geldik. Elbette güvenlik güçlerimiz şimdilik bölgede kalarak şehrin ve yerel halkın tamamen güvende olduğundan emin olacak” dedi.

3-Çin yenilenen hava kuvvetleri ile ABD’ye meydan okuyor

ABD’den sonra beşinci nesil bir savaş uçağını aktif hizmete alan ikinci ülke olan Çin, askeri kapasite bakımından bölgesel bir güçten küresel bir güce dönüşme sürecinde.

4-Mutluluğu ‘para’ değil ‘sağlık’ getirdi

Türkiye’de son 5 yılda mutluluk kaynağı değerler arasında “sağlık” ilk sırayı alırken, “para” ve “iş”i mutluluğun temeline koyanların sayısı azaldı.

5-Roma sportif direktöründen Ünder’e övgü

İtalya Birinci Futbol Ligi ekiplerinden Roma’nın Sportif Direktörü Monchi, milli futbolcu Cengiz Ünder’in takımın geleceğinde önemli bir oyuncu olacağını söyledi.

6-‘Tarikatların işi siyaset değildir

Başbakan Yıldırım, “Tarikatların işi irşat etmektir. Tarikatların işi ticaret değildir, siyaset değildir, vatandaşın dini duygularını istismar ederek kendi karanlık menfaatleri uğruna vatandaşları ifsat etmek değildir.” dedi.

7-‘Bıyıklarımı kesmediğim sürece su kesilmeyecek’

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul başta olmak üzere bu yaz Türkiye’de su sıkıntısı yaşanacağı söylemlerine iddialı bir çıkışla cevap vererek, “Bıyıklarımızı kesmediğim sürece, su kesilmeyecek” dedi.

8-Kredi kartıyla ödemelerde  yüzde 18 artış

Kartların online alışverişlerde kullanılabilmesi için 31 Ocak itibariyle getirilen onay şartı, internetten ödemeleri etkilemedi. Ocak ayında internet üzerinden günlük ortalama 1.09 milyon adet kartlı ödeme yapılırken, Şubat ayında 1.1 milyon adet kartlı ödeme gerçekleşti.

9-Türkiye’de yaşlılık oranı arttı

Türkiye’de 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus son 5 yılda yüzde 17 artarak, geçen yıl 6 milyon 895 bin 385 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2013’te yüzde 7,7 iken geçen yıl yüzde 8,5’e çıktı

10-Erdoğan: Bir gece ansızın Sincar’a gireriz

Terörle mücadelemizde konsept değişikliğine gitmiş olduk. Sınırlarımız içinde de teröristleri boş bırakamazdık. Onları da tamamen imha etmeyi sürdürüyoruz. Suriye’deki operasyonun başarısı terör koridorunun önünü kesmeye yönelikti. Ulusal ve uluslararası hukuk gözetilerek bu adımlar atıldı. Dün Afrin şehir merkezini kontrol altına alarak harekatın en önemli aşaması geride kaldı. Ardından Münbiç, Resulayn, Kamışlı şeklinde koridoru ortadan kaldırana kadar süreç devam edecek. Kuzey Irak’taki terör kamplarını da kontrolümüz altına alarak, zira merkezi yönetime söyledik, Sincar, halledecekseniz siz halledin, halledemiyorsanız bir gece ansızın Sincar’a gireriz, oradaki PKK’lıları da temizleriz. Eğer dostsak, kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksanız.

11-Projelere verilen hibeler tek çatı altında toplanacak

Tarım ve Kırsal Kalkınma projeleri çoğunlukla Tarım Bakanlığı, bağlı kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve kısmen de Kalkınma ajansları tarafından yürütülüyor.Bu kurumların dışında Belediyeler ve bazı bakanlıklar dahil 30’u aşkım kurum ve kuruluş da kırsal kalkınma projelerine destek vermekte. Tarım Bakanlığı öncülüğünde yapılan çalışmalar sonucu kırsal kalkınma projelerine destek veren 30’u aşkım kurum ve kuruluş, bu tür desteklerin tek bir çatı altında toplanması için görüş birliğine vardı. Devlet Destekleri Genel Müdürlüğü bünyesinde ve kontrolünde oluşturulacak yazılım ile mükerrer desteklerin önüne geçilecek. Bu çalışmayla beraber destekler tek bir portal altında toplanarak ve disipline edilecek. Birden fazla kurumdan aynı projeye destek alımı son bulacak.

12-Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan seçildi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurultayda salonda hazır bulunan 1176 delegenin tamamının imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday gösterildi. Bahçeli, yapılan oylamada yeniden genel başkan seçildi.

 

13-Sözleşmeli öğretmen mülakat tarihleri güncellendi
Bakanlık ilk yaptığı açıklamada mülakat tarihlerini 4 güne sıkıştırmıştı. 20 bin sözleşmeli öğretmen adayın mülakatının 4 günde yapılması imkansız olduğu, Bakanlığın tarih değişikliğine gittiği belirtiliyor.
14- İşte Çiftlik Bank benzeri 11 girişimin listesi

Çiftlik Bank’ın dolandırıcılığının açığa çıkmasının ardından sadece Çılgın Tavuklar ve Birlik ve Beraberlik Hayvancılık (BB) isimli siteler açık.

CNN Türk’ün haberine göre, Bakan Tüfenkci’nin sözünü ettiği 11 firma ise şunlar:

-Ekolium Bilişim Yazılım Tarım ve Hayvancılık
-UKASH İnternet Hizmetleri

-SKP Teknoloji Sanal Market

-CashÇiftlik

-Maden.im

-Elit Çiftlik

-ÇiftlikShop

-ÇiftlikMania

-Bizim Tavuklar

-Çılgın Tavuklar

Tespit edilen 11 girişiminin bir çoğu sitesini kapatırken, açık olanların da üye almadığı görülüyor. Sadece “Birlik Beraberlik Tarım ve Hayvancılık” adlı siteye ulaşılıyor. Sitede üyelik için en az ödeme miktarı 250 TL.

15-İstenmeyen mesajlara 13,7 milyon lira ceza

Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) üzerinden önceki yıl yapılan şikayet sayısı 239 bin 901 olurken, bu sayı geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 53 artışla 368 bin 915’e ulaştı. Geçen yıl yapılan şikayetlerin yüzde 91’i SMS, yüzde 7’si sesli arama ve yüzde 2’si e-postayla ilgili başvurulardan oluştu.

16-Saadet Partisi: Abdullah Gül adayımız olabilir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün SP’den aday olup olmayacağı sorusuna “Abdullah Bey aday olabilir. İhtimal dahilindedir. Abdullah bey her türlü muameleyi gördü, hainlik dahil” ifadelerini kullandı.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım