Günün Özeti – 19 Şubat

geceraporu

Merhaba. Haftanın ilk gününden herkese sevgiler. Sendromsuz bir gün geçirmişsinizdir umarız. Eğer yoğun iş koşturmasından dolayı gündemi takip edemediyseniz üzülmeyin. Uykudan önce günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi geceler.

1-Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan’ın da aralarında olduğu altı sanığa “anayasayı ihlâl” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

2-Gazeteci Deniz Yücel tahliye edildi

Alman Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel bugün tahliye edildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel kararla ilgili “Deniz Yücel’in serbest bırakılmasından memnunum” dedi.

3-Türk öğrencinin tezine ABD’den ödül

Yaşlılıkta algı, dikkat ve bellek süreçlerini inceleyen tez hazırlayan Türk öğrenci Didem Pehlivanoğlu, Amerikan Psikoloji Birliği’nin 2017 yılı doktora araştırma ödülünü kazandı. Doktora tezinin bütün masrafları ödül sayesinde karşılanan ve çalışmayı tamamlamaya hazırlanan Pehlivanoğlu, yaşlılıkta bilişsel süreçlerde meydana gelen değişiklikleri araştırmaya devam edecek.

4-‘Zeytin Dalı’ paylaşımlarına toplam 786 gözaltı

“Zeytin Dalı Harekatı”nın başlangıcından bu yana operasyona yönelik sosyal medyadan “terör propagandası” yaptıkları ve “provokatif eylemlere katıldıkları” öne sürülen 786 şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı.

5-TSK, Afrin Harekatı’nda ulaşılan sayıyı açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her gün son dakika haberlerini duyurduğu Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili yapılan son açıklamada, harekatın başlangıcından bu yana 1641 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

6-Blockchain.info kullanıcıları dolandırıcılık kurbanı oldu

Kripto para birimi alanında en büyük cüzdan platformlarından Blockchain.info’nun kullanıcıları büyük bir dolandırıcılık olayının kurbanı oldu. Meblağ 50 milyon doları buluyor.

7-Halkbank’tan İstihdam Seferberliğine Destek Kredisi!

Halkbank, ekonomimizin can damarı KOBİ’lere özel ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Halkbank, KOBİ’lere İstihdam Destek Kredisi ile KOBİ’lerin yeni eleman istihdamı sağlamalarını teminen finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarla karşılanarak büyümelerini ve istihdama olan katkılarının artırılmasını amaçlıyor.

8-Bakan açıkladı! 4 bin kişi alınacak

Gül, “Her geçen gün normalleşiyoruz. 15 Temmuz’un ardından yaklaşık 4 bin hakim savcı sisteme dahil edildi. Bu ay sonu bin 300 hakim savcı kurası daha çekeceğiz. Yaklaşık yine bu yıl içinde sisteme 4 bin civarında hakim savcıyı kürsüye alacağız.

9-Steam’e KDV geldi

Steam vergilendirme işlemini sistemine entegre ederek oyunlarına KDV uygulamaya başladı.%18 oranında uygulanan KDV’de göze çarpan nokta ise oyunların hala aynı fiyatlarda satılıyor olması.Yani, örneğin bir oyunun fiyatı 30 TL ise hala 30 TL olarak satışına devam ediliyor. KDV, 30 TL’nin %18’i olarak asıl fiyatına eklenmiş olarak görünüyor.

10-Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları ne zaman?

Sözleşmeli öğretmenliğe ön başvurular 2 Mart tarihinde alınacak. Sözlü sınav merkezleri aynı gün ilan edilecek ve sınav merkezi tercihleri 8 Mart’ta alınacak. Başvuran adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 16 Mart’ta açıklanacak. Sözlü sınavlar ise 14 Nisan – 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak.

11-Yapı Kredi’den Yıldız Holding açıklaması

Ülker, Godiva ve United Biscuits markalarını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding’in bankalara olan 6 milyar dolar civarındaki borcunun yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışma sürüyor.Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker konuyla ilgili çalışanlarına gönderdiği mektupta söz konusu 6 milyar dolarlık kredi borcunun 1 milyar dolarlık kısmının yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağlandığı yer almıştı.Yapı Kredi’den bu akşam yapılan açıklamada ise Yıldız Holding’in yeniden yapılandırma sürecini bankanın yöneteceği yer aldı. Yıldız Holding’in 10 banka ile kredi yapılandırma için masaya oturduğu ileri sürülmüştü.

12- LinkedIn’a göre geleceğin meslekleri

LinkedIn, ABD verilerinden yola çıkarak 2018’de en çok gelecek vadeden 10 mesleği açıkladı.Bu meslekler birtakım değerlerin analiz edilmesiyle belirlendi.Bunlar ortalama yıllık gelir, açık pozisyon sayısı, yıldan yıla büyüme oranı ve terfiyle sonuçlanma gibi değerlerdi.

• Etkileşim Lideri
Geçen Yıla Göre Artış: 1,200+ (%425)

• Yazılım Mühendisliği Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 1,100+ (%38)

• Müşteri Başarısı Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 1,000+ (%91)

• Çözüm Mimarı
Geçen Yıla Göre Artış: 2,000+ (%28)

• Satış Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 2,000+ (%31)

• Mühendislik Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 1,400+ (%42)

• Program Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 4,500+ (%25)

• Ürün Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 3,600+ (%30)

• Veri Bilimcisi
Geçen Yıla Göre Artış: 2,100+ (%45)

• Kurum Hesabı Müdürü
Geçen Yıla Göre Artış: 800+ (%74)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım