Günün Özeti – 2 Mart

afrin operasyonu

Haftanın son işgününde günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. Mutlu haftasonları!

 

1-Sağlık turizminde ‘KDV istisnası’ memnuniyeti

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde bulunan ve sağlık hizmetlerinde yabancılara katma değer vergisi (KDV) istisnası öngören kanun tasarısı, sektör temsilcilerince memnuniyetle karşılandı.

2-Quaresma, Fenerbahçe maçlarında sakin kalamıyor

Beşiktaş’ta 5. sezonunu geçiren Ricardo Quaresma, Fenerbahçe’ye karşı oynadığı 12 maçta toplam 9 kez kartla cezalandırıldı.

3-Avrupa’yı saran Sibirya soğuklarında ölü sayısı 55’e ulaştı

Avrupa kıtasında etkisini gösteren Sibirya soğukları 55 kişinin ölümüne neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü hava koşulları nedeniyle en çok yoksullar, çocuklar ve yaşlıların risk altında olduğunu söyledi.

4-Diyabetin ‘beş farklı türü var’

İsveç ve Finlandiya’da yapılan bir araştırmada uzmanlar, diyabetin (şeker hastalığı) aslında beş farklı türü olduğunu tespit etti ve her bir türe yönelik farklı tedaviler geliştirilebileceği sonucuna vardı. Diyabet normalde tip 1 ve tip 2 diye iki farklı gruba ayrılıyor.

5-ABD Başkanı Donald Trump: Ticaret savaşları iyidir

ABD Başkanı Donald Trump çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından “Ticaret savaşları iyidir” yorumunu yaptı. Trump Twitter mesajında ABD’nin ticaretten milyarlarca dolar kaybettiğini söyledi ve “Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” dedi.

6-‘Yanlışlıkla Türkiye’ye geçen’ iki Yunan askeri yakalandı

Yunan Kara Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre Türkiye ile Yunanistan’ın sınırını oluşturan Meriç Nehri’nin Karağaç bölgesinde yoğun sis nedeniyle yolunu kaybettikleri ve yanlışlıkla Türk topraklarına geçtikleri tahmin edilen iki Yunan askeri, Türk devriyelerince yakalanarak Edirne’ye sevk edildi.

 

7-Avusturya’da karar: Vatandaşlar siyasetçilere küfür edebilir

Avusturya’da bir mahkeme, aşırı sağcı bir politikacının şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler yapma hakkı olduğuna hükmetti. Mahkemenin kararında “provokatif ve şoke edici” siyasi fikirlerin “ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğuna” dikkat çekildi.

8-İran’da futbol maçına gitmek isteyen 35 kadın ‘engellendi’

Tahran’da İstiklal ve Persepolis takımları arasında oynanacak futbol maçına gitmek isteyen 35 kadın polis tarafından durduruldu. Maç boyunca “gözaltında tutulan” kadınlar, maç sonunda serbest bırakıldı. Maçı FIFA Başkanı Gianni Infantino ve İran Spor Bakanı Mesut Sultanifer tribünlerden izledi.

9-TSK: Afrin’de 8 asker şehit oldu

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de çıkan çatışmalarda 8 asker hayatını kaybetti, 13 asker de yaralandı.

10-İngiltere’de çaresiz kadınlardan kira yerine seks isteyen ev sahipleri

İngiltere’de başını sokacak bir yer arayışındaki bazı kadınlar, kira yerine seks isteyen bazı ev sahipleriyle karşılaşıyor. Gidecek başka bir yeri olmayan genç kadınlar evsiz kalma korkusuyla bu ev sahiplerinin tekliflerine evet diyebiliyorlar.

11-Türk Eğitim Derneği’nden Ahmet Keser’e tepki

AKİT TV’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de sivilleri öldürdüğü iddialarına sinirlenen Ahmet Keser, canlı yayında “Sivil öldürecek olsak Cihangir, Nişantaşı, Etiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden başlarız” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelerden sonra AKİT TV’den istifa eden ve hakkında soruşturma başlatılan Keser’e bir tepki de Türk Eğitim Derneği’nden geldi.

12-ABD Başkanı Donald Trump: Ticaret savaşları iyidir

ABD Başkanı Donald Trump çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından “Ticaret savaşları iyidir” yorumunu yaptı.

13-Beyaz Show bu akşam yayınlanmayacak

Kanal D ekranlarının sevilen talk show programı Beyaz Show’un bugün yayınlanmayacağı açıklandı.

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım