Günün Özeti – 20 Mart

1032192895

Merhaba. Günün özetlerinden derlenen Gece Raporu yayında. İyi geceler.

1-‘Trump’ın vergi kararı garip ve mantıksız’

CEPS Kıdemli Uzmanı Pelkmans, küresel ticaretin en büyük oyuncularından ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergisi uygulama kararına ilişkin, “Trump’ın aldığı gümrük vergileri kararı garip ve mantıksız.” dedi.

2-Afrin’de yerel meclis kurulacak

Afrinli Kürt Şindi, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nda sivillerin zarar görmemesi için büyük hassasiyet gösterdiğini belirterek “Afrin’de 30 kişilik yerel meclis kuracağız.” dedi.

3-Zeybekci’den ihracatçıya ‘kolaydestek.gov.tr’ çağrısı

Ekonomi Bakanlığınca ihracat desteklerine ilişkin mevzuatın kolay anlaşılması ve evraklara erişimde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için “www.kolaydestek.gov.tr” sitesi hizmete sunuldu.

4-Erdoğan’dan AK Partililere 2019 uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 seçimleriyle ilgili partililerini “güçlüyüz diye gurur ve kibir içinde olmayın” diye uyardı, “Allah göstermesin her hangi bir aksilik durumunda kaybedenin biz değil Türkiye olacağını görmek zorundayız. Mesele siyasi olmaktan çıkmış devletimizin ve milletimizin bekası meselesine dönüşmüştür” dedi. Erdoğan Afrin’le ilgili “kaygılıyız” diye açıklama yapan ABD’ye de “Bizimle stratejik ortaksanız, bize saygı duyacaksınız ve bizimle beraber yürüyeceksiniz” diye seslendi.

5-Erdoğan’dan erken seçim iddiaların yanıt

Yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Yapılacak olan bu seçimler için çok fazla çalışmalıyız, sahada olmalıyız ve çalmadık kapı bırakmamalıyız.” dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’un Ak Parti milletvekillerinden, “Seçim sürecine daha fazla yönelmelerini ve çok daha fazla çalışmalarını” istediği belirtildi.

6-Erdoğan konuşurken Türkeş, Candy Crush oynadı

AK Parti’nin TBMM’de yapılan grup toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuşurken, eski Başbakan yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, cep telefonu ile ‘Candy Crush Saga’ (Şeker Patlatma) adlı oyunu oynadı. O sırada Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de bir kazanın eşiğinden döndü. Üst kattaki seyirci bölümünde bir çocuk, Özhaseki’nin oturacağı koltuğa elindeki tableti düşürdü.

7-Doların artışı benzine zam getirdi

Petrol Ürünleri İşverenler sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamada, “21.03.2018 Çarşamba gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda 15 kuruş fiyat artışı beklenmektedir. Motorin grubunda fiyat değişikliği beklenmiyor.” denildi.

8-Merkezi sınavlarda ’emanet’ fırsatçılığı

ÖSYM’nin kopya çekilmesini önlemek amaçlı getirdiği cihaz yasakları,okul çevresindeki seyyar satıcıları emanetçi yaptı. 3 ila 15 liradan sözde makbuzla alınan eşyalardan binlerce lira kazanılıyor. İşin piyasası öyle hale gelişmiş ki 2014’ten bu yana yaygınlaşan emanetçilik, şimdilerde okul kantinlerinin vazgeçilmezi olmuş durumda. Kurumlara danıştığımızda, “Bizimle ilgisi yok” cevabını aldık.

9-Davutoğlu’ndan İstanbul adaylığı ile ilgili açıklama

Türkiye’nin 26. Başbakanı Ahmet Davutoğlu; Best FM’de Ufuk Karcı’nın sunduğu Konuşan Türkiye programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, son dönemde hakkında dile getirilen kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönündeki iddialarını yalanladı.

10-Çiftlik Bank mağdurları ikinci kez dolandırıldı

Çiftlik Bank mağduları ikinci kez dolandırıldı. Paralarını kaptıran binlerce kişinin mağduriyetini kullandılar. İddilara göre, İstanbul’da tam 1650 kişiden paranızı geri alacağız vaadiyle tekrar para istediler. Üstelik kişi başı ortalama 500-1000 TL parayı elden teslim aldılar.

11-TSK’dan Afrin paylaşımı

TSK’nın yaptığı paylaşımda ‘Sivil/masum kişiler, çevre, tarihi eserler ve dini/kültürel yapılar Türk Silahlı Kuvvetleri için dokunulmazdır’ ifadeleri kullanıldı.

12- Türkiye’nin en pahalısı İstanbul, en ucuzu Ağrı

Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi’ne göre İstanbul, Türkiye ortalamasına göre yüzde 14.8 pahalı; Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan ise yüzde 6.5 daha ucuz. Ulaşımda en pahalı il İzmir olurken, otel fiyatlarının en yüksek olduğu il de Ankara olarak belirlendi.

13-Afrin’de terör örgütünün tuzakladığı binada patlama: 11 ölü

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında YPG’den temizlenen Afrin ilçe merkezindeki 4 katlı binada meydana gelen patlamada 7 sivil ile 4 ÖSO mensubu yaşamını yitirdi.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım