Günün Özeti – 20 Şubat

IMG_20180131_000535_056

Merhaba. Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi uykular.

 

1-Uçak gaz çıkaran yolcu nedeniyle acil iniş yaptı

Dubai-Amsterdam seferini yapan uçakta gaz çıkaran yolcu kavgaya neden oldu. Uçak kavga nedeniyle acil iniş yaptı.

2-Rize şehir merkezi taşınacak

Rize’de, yıllar önce deniz doldurularak, kazanılan 350 dönümlük alan üzerine inşa edilen ve 70 bin kişinin yaşadığı binaların yıkılma tehlikesinin olduğunun ortaya çıkmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, kentsel dönüşüm için eylem planı hazırlığına başlandı. İlk etapta, 170 dönüm üzerindeki riskli 2 bin 700 konut ve 1500 ticarethanenin yıkımının yapılacağı dolgu alanındaki şehir merkezinin bir bölümü, yeni yaşam alanına taşınacak. Riskli binaların yıkılacağı dolgu alanında ise kat ve sayı yoğunluğu düşük, az sayıda yeni yapı inşa edilecek.

3-Muharrem İnce: Artık daha iddialıyım

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 36. Olağan Kongresi’nde CHP Genel Başkanlığı’na aday olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Tabanın beni nasıl bağrına bastığını gördüm artık daha da iddialıyım” diye konuştu.

4-Facebook, Aloha ve Fiona ile sektöre giriyor

Akıllı hoparlörlerin 2017 yılında oldukça popüler olduğunu söylemek mümkün. İlk defa 2015 yılında Amazon’un Echo ismini verdiği cihazı ile ortaya çıkardığı sektör, hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Amazon, Google, Apple ve Microsoft’un ardından şimdi de sosyal medya devi Facebook, akıllı hoparlör pazarına adım atıyor.

5-Acampora: Sakin olun, faizler artsa bile boğa piyasasının daha birkaç yılı var

Analist Ralph Acampora tahvil ve stokların dinaminiğine ilişkin piyasaları, “Sakin olun, bu tarihsel bir döngü.

6-Çavuşoğlu’ndan YPG-Esad anlaştı iddiasıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG-Esad anlaştı iddiasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ‘Esad rejiminin Afrin’e girdiği yönünde bilgi gelmedi. Esad, Afrin ile ilgili ikilem içinde. ” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, “Esad rejimi YPG’ye destek için gelirse, bizi durdurumazlar” ifadelerini de tekrarladı.

7-Fransa “gezen tavuk” yumurtacılığına geçecek

Fransa Tarım Bakanı Stephane Travert, ülkesinin 2022’den itibaren açık havada beslenen tavuk yumurtacılığına geçeceğini belirtti.

8-Afrin’de 5 köy daha teröristlerden arındırıldı

TSK ve ÖSO tarafından, Afrin’in kuzeyindeki Zeytune, Sorani, Heyyani, Çarkanlı ve kuzeydoğusundaki Arpaviran köyleri terörden arındırıldı.

9-YPG: Suriye hükümet güçleri Afrin’e girdi

Sputnik’e konuşan YPG Afrin Sözcüsü Brusk Haseke, Suriye hükümet güçlerine bağlı askerlerin Afrin’e girdiğini, ordunun Afrin halkına yardım etmek için geldiğini söyledi.

10-Destici’den ‘Cumhur İttifakı’ yorumu

BBP Genel Başkanı Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Cumhur İttifakı’ açıklamasına ilişkin, “Başından beri bu ittifakın yanında olduğumuzu, doğru bulduğumuzu, Türkiye açısından da gerekli olduğunu hep ifade ettim. İnşallah doğru bir şekilde bütün milli, manevi, yerli olanları kucaklayacak bir şekilde tamamlanır diye ümit ediyorum” dedi.

11-‘Türkiye’nin yüzde 54’ü AK Parti-MHP ittifakını destekliyor’

Optimar araştırma şirketinin gerçekleştirdiği araştırma seçmenin yüzde 54.1’inin ‘Milli Mutabakat’ ismiyle anılan işbirliğini desteklediğini ortaya koydu. AK Parti seçmeninin yüzde 86.5’i ile MHP seçmeninin yüzde 78.7’si bu ittifaktan memnun.

12-Bakan Çelik’ten AB’ye: Meydan okuyorum

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, AB’ye seslendi ve “Buradan meydan okuyorum. Bütün fasılları açmaya ve kapatmaya, bütün hazırlıkları yapmaya hazırız” dedi.

13-‘Camiler rant kapısı oldu’ diyen imam açığa alındı

Camilerde toplanan paraların nereye harcandığının meçhul olduğunu söyleyen imam, ‘izinsiz basın açıklaması yaptığı’ için açığa alındı.

14-‘13.000 milyoner Türkiye’yi terk etti’

Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, son 3 yılda 13.000 milyonerin yurt dışına yerleştiğini söyledi. Bakan, bu rakamdan 12.000’inin son 2 yılda ülkeyi terk ettiğine dikkat çekti.

15-Şubat ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, şubat ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Tüketici güven endeksi, şubatta geçen aya göre yüzde 0,1 azaldı.

Etiketler:, , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım