Günün Özeti – 21 Kasım 2017

beyaz-tv-rok

21 Kasım 2017 tarihine ait günün özetinde sizlerle beraberiz. Muhtemelen bu akşam Beşiktaş’ın Porto karşısında elde ettiği beraberlik ile grup lideri olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Gün içinde de çoğu sevimsiz bir çok haber radarımıza takıldı ve sizler için günün özetini hazırladık.

1 – Merkez Bankası’ndan dolara karşı hamle geldi

Merkez Bankası, dolara karşı müdahalelere ve politika üretmeye devam ediyor. Bankaların gecelik borç alma limitini sıfıra düşüren MB  müdahalenin ardından doların TL karşısındaki değeri geriledi.

Haberin detayı

[symple_box style=”boxinfo”]
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) 22 Kasım 2017 tarihinden geçerli olmak üzere gecelik vadede yapılan işlemler için (O/N) sıfıra düşürüldü. Banka’dan yapılan açıklamaya göre, aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere gün içi limit (GİL) işlemleri için bankalara tanınan limitler 21 Kasım 2017 tarihinde geçerli olan BAL limitlerinin iki katı olarak belirlendi.

TCMB yetkililerinden alınan bilgiye göre, tüm fonlama geç likidite penceresinden yapılacak. Bu adımla ağırlıklı ortalama fon maliyeti 25 baz puan artıracak. Mevcutta yüzde 11,99 olan maliyet 12,24 olacak.Geç likidite penceresinden 10 milyar TL veriyordu.Merkez Bankası’nın bu hamlesinden sonra 3.9781’e kadar çıkan dolar 3.95 seviyelerine geriledi.[/symple_box]

2 – Benzine indirim geliyor

Tarihi fiyat artışından sonra benzinin litre fiyatında bu gece yarısından itibaren geçerli olmak kaydıyla 6-8 kuruş arası indirim yapılacak. Depoyu dolduracaklara duyrulur!

3 – ‘Asgari ücret 2 bin lira olsun’CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin lira olsun” dedi. Umarız bu tavsiyeler yılbaşında hayata geçer ve asgari ücrete beklenildiği ölçüde zam yapılır.

4- Türkiye Almanya’dan Adil Öksüz’ü isteyecek

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Almanya’da olduğu ileri sürülen ‘FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” firari Adil Öksüz hakkında iade talepnamesi hazırlandı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu ileri sürülüyor.

5- YSK teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu

AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yapısının değişikliğine ilişkin teklifi bugün Meclis’e sundu. Teklife göre YSK üyesi sadece YSK üyesi olarak görev yapabilecek. Danıştay’dan ya da Sayıştay’dan gelen bir üyenin bu kurumlarla ilişkisi kesilecek.

Haberin Detayı

[symple_box style=”boxinfo”]
Teklifte YSK üyelerinin diğer kurumlarla bağlantısının kesilmesine ilişkin düzenlemeleri yer aldığı belirtilmişti. Teklife göre YSK üyesi sadece YSK üyesi olarak görev yapabilecek. Danıştay’dan ya da Sayıştay’dan gelen bir üyenin bu kurumlarla ilişkisi kesilecek. Teklifteki bir diğer düzenlemenin 16 Nisan referandumunda tartışma yaratan mühürlü-mühürsüz oylarla ilgili olması bekleniyordu. Oyların nasıl geçerli olacağına yönelik net ifadelerin teklifte yer alması öngörülüyor.
[/symple_box]

6 – Kütahyalı’nın işine son verildi

Beyaz TV, Boşnakların tepki gösterdiği yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı’nın görevine son verildi. İşte Kütahyalı’nın işine son verilmesine sebep olan görüntüler.

7 – Sancaklı: Türk milleti hak etmiyor

MHP Kocaeli Milletvekili Sancaklı, Beyaz TV’de Boşnaklar hakkında ‘aşağılayıcı’ ifadeler kullanan Kütahyalı hakkında konuştu. Sancaklı, “Bu şahıs gibi şarlatanları TV ve gazetelerde görmeyi Türk milleti hak etmiyor” dedi.

8 – Türkiye adaylıktan çekildi

Türkiye Basketbol Federasyonu, 2023 Dünya Basketbol Şampiyonası adaylık dosyasını geri çekme kararı aldı. Çekilme kararının sebebi ise “2023 Dünya Şampiyonası için ayrılacak bütçeyi, basketbol gelişim merkezi, tesisleşme, basketbolun ülkenin tamamına yayılması ve kulüplerin gelişimleri için harcama kararı almış, bu karar neticesinde Dünya Basketbol Federasyonu FIBA’ya bir mektup ile geri çekildiğini bildirmiştir. ” şeklinde özetlendi.

9 – Leyla Zana kararı

Meclis Komisyonu’nda Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı alındı.

Haberin Detayı

[symple_box style=”boxinfo”]
HDP’li Leyla Zana’nın “milletvekilliğinin düşürülmesine” ilişkin süreç, TBMM Başkanlık Divanı’nın 20 Temmuz 2017’de yaptığı toplantıyla başladı. TBMM Başkanlık Divanı, “Anayasa’nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurul’un 212 birleşimine katılmayan” Zana’nın “devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine” ilişkin dosyayı, Karma Komisyona sevk etmişti. Bunun üzerine Karma Komisyon, Leyla Zana’nın “1 Ekim 2016 ila 30 Nisan 2017 döneminde ant içmeden aralıksız Genel Kurul’un 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine” ilişkin dosyayı ele almak üzere 17 Ekim’de toplanmıştı. Komisyon, 5 milletvekilinden oluşan Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar vermişti.
[/symple_box]

10 – E-ticaret hedefi: 350 milyar lira

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin e-ticarette 2023 yılı hedefinin 350 milyar lira olduğunu açıkladı.

11 – İngiliz Büyükelçi’den NATO açıklaması

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, IŞİD karşıtı koalisyonun Rakka’da YPG ile IŞİD arasındaki anlaşmadan haberdar olduğunu söyledi. Moore, “Karar arazideki gruplar tarafından alındı, koalisyonun haberi vardı ancak bunu engelleyemedi” dedi. İngiliz Büyükelçi, NATO tatbikatında yaşanan skandal için “Çok utanç verici bir olay” olarak nitelendir.

12 – ‘IŞİD sona erdi’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonunda terör örgütü IŞİD’in sona erdiğini açıkladı. Peki ya militanlar nereye gitti sorusu hemen akıllara gelmektedir.

13 – Nijerya’da intihar saldırısı: En az 50 ölü

Nijerya’nın kuzeydoğusu kenti Mubi’de düzenlenen intihar saldırısında en az 50 kişi öldü.

nijerya-terör-eylemi
14 – Sahte öğretmene beraat

Boşuna burası Türkiye demiyoruz. Yargının nasıl işlediğine dair kimsenin fikri yok. Trabzon’da sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı ortaya çıkan R.G.S., ‘sahtecilik’ ve ‘dolandıcılık’ iddiasıyla açılan davada beraat etti.

Haberin Detayı

[symple_box style=”boxinfo”]
Kendisini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuş gibi gösteren Rukiye G.S., istenen belgeyi Ankara’daki kardeşinden Trabzon’da görev yaptığı ilçedeki PTT şubesine faks çekmesini istemişti. Belgenin ulaştığı Milli Eğitim Şube Müdürü, PTT şubesinden yaptığı araştırma üzerine belgenin önce Ankara’ya gönderildiğini sonra tekrar aynı şubeye faks çekildiğini tespit ederek sahtekârlığı ortaya çıkarmıştı. Başbakanlık tarafından 2005’te yılın öğretmeni seçilerek ödüllendirilen, ancak daha sonra sahte öğretmen olduğu ortaya çıkan Rukiye G.S.’ye, 2005-2016 yılları arasından görev yaptığı sürede devletten 330 bin 578 TL maaş ödemesi yapıldığı tespit edilmişti. Sahte öğretmen R.G.S. ifadesinde “20 yılı doldurunca emekliliğe hak kazanacaktım. Çok pişmanım. Devleti zarara uğratmadım. Ama çok çalıştım. Rapor kullanmadım. Sicilim başarılarla doludur. Benim 19 senelik emeklerim ne olacak?” demişti.
[/symple_box]

Etiketler:, , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Pingback: Günün Özeti - 22 Kasım 2017 | Uykudan Önce! geceraporu.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım