Günün Özeti – 21 Mart

beyaz gergedan

Merhaba. Bugün yine sizler için günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporunu hazırladık. İyi geceler dileriz.

1-‘Down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır’

Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “Down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Down sendromlu bireylerin eksiği değil fazlası vardır.” dedi.

2-Arakanlı mülteciler Bangladeş’te fuhşa zorlanıyor

Myanmar ordusunun saldırılarında ailelerini kaybeden Arakanlı Müslüman kadınlar ve kız çocukları insan tacirleri tarafından fuhşa zorlanıyor.

3-Sarkozy geceyi evinde geçirdi

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının finansmanı iddiaları üzerine dün gözaltına alınan eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin geceyi evinde geçirmesine izin verildiği ortaya çıktı.

4-ÖSO Afrin’de YPG/PKK cephanesi buldu

ÖSO’nun Afrin merkezinin yakınındaki Mestura köyünde yaptığı aramada teröristlere ait çok sayıda füze ve el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

5-Yarın Regaip Kandili

İslam aleminde mübarek kabul edilen ve recep, şaban, ramazan aylarını kapsayan “üç ayların” habercisi Regaip Kandili, yarın idrak edilecek.

6-Facebook’un veri skandalı regülatörleri harekete geçirdi

Avrupalı ve Amerikalı regülatörler, Facebook’un 50 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgilerin bir veri analizi firması tarafından usulsüz kullanıldığı iddialarının ardından dijital verilerin siyasi kullanımını mercek altına aldı.

7-‘Telegram, Rusya’da yasaklanabilir’

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu, Rus yasalarına uymaması halinde Telegram’ın yasaklanabileceğini açıkladı.

8-Dünyanın son erkek beyaz gergedanı öldü

Kenya’daki Ol Pejeta Koruma Bölgesi İdaresinden yapılan açıklamada, dünyanın son erkek beyaz gergedanı “Sudan”ın öldüğü duyuruldu.

9-İddia: Uruguay’dan da kaçtı

Çiftlik Bank ile ilgili haberleri Uruguay’da yakından takip eden ülkenin etkili yayın organlarından El Observador, İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak Mehmet Aydın’ın ülkeyi terk ettiğini yazdı. Türk makamlarının Aydın’ın iadesini istemeye hazırlandığını yazan gazetede, “Ama o artık Uruguay’da değil, ülkeyi terk etti.” ifadesi kullanıldı.  Aydın’ın Uruguay’dan ne zaman ayrıldığı ve nereye gittiği ise bilinmiyor.

10-HSK Başkanı’ndan ‘torpil’ iddialarına açıklama

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun dün yayımlanan HSK kararnamesiyle Elazığ Hakimliğinden Yargıtay Tetkik Hakimliğine atanmasına ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Yılmaz, kimseye ayrıcalık yapılmadığını, çok sayıda kişinin mazeret dilekçesinde bulunduğunu ve bu kapsamda mazeret atamalarının yapıldığını kaydetti. Her kura çekiminin ardından “Mazaret Kararnamesi” yayımladıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Çok büyük haksızlık bu. Kararnamenin ardından yayımlanan mazeret kararnamesi ile aynı durumda olan 27 kişi Yargıtay Tetkik Hakimliğine atandı” dedi.

 11-Doğan Medya Grubu satıldı

Türkiye medyasının en büyük grubu olan Doğan Medya Grubu’nun satışı için anlaşmaya varıldığı öğrenildi. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Mayıs 2011’de Milliyet ve Vatan’ı sattığı Erdoğan Demirören’le Doğan Medya Grubu’nun satışı konusunda anlaştı. Bünyesinde Hürriyet, Fanatik ve Posta gazeteleri ile Kanal D ve CNN Tük kanallarını da bulunduran Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören grubunun, bu satın almada arkasında başka bir sermaye grubunun da bulunduğu düşünülüyor.

12-Whatsapp’ın kurucusu ‘Facebook’u sil’ dedi

Cambridge Analytica adlı veri analiz şirketinin 50 milyon Facebook profilini ele geçirerek, topladığı verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunda oy verenlerin seçimlerini tahmin edip onları etkileyebilecek bir algoritmada kullandığının ortaya çıkmasının ardından dünyadaki yankılar sürüyor.Kişisel verilerin ihlali konusunda sosyal medyada başlatılan ‘Delete Facebook’ (Facebook’u silin) kampanyasına WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton da destek verdi.WhatsApp’tan 2017 yılında ayrılan Acton, Twitter üzerinden “Facebook’u silmenin zamanının geldiğini” söyledi. Yaşanan gelişmelerin ardından Facebook’un 537 milyar dolar olan piyasa değeri 43 milyar dolar kaybederek 494 milyar dolara kadar geriledi.
13-Konut satışları Şubat’ta geriledi
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 247 konut satışı ve %16,9 ile en yüksek paya  sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 686 konut satışı ve %10,1 pay ile Ankara, 5 bin 965 konut satışı ve %6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkari, 8 konut ile Ardahan ve 31 konut ile Bayburt oldu.
14-Piyasanın gözü kulağı Fed’de..
Genel beklenti bankanın bu akşam 25 baz puanlık faiz artışı yapması yönünde ancak faiz artış projeksiyonlarının nasıl evrileceği piyasaların esas gündemini oluşturuyor
Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım