Günün Özeti – 22 Kasım 2017

ppol

ABD’de devam eden Rıza Sarraf davası, Suriye’nin geleceğinin tartışıldığı zirve ve Mladiç’in dava sonuçları gündemin öne çıkan haberleri arasında yer aldı. Günün diğer gelişmelerine dair yazımızla huzurlarınızdayız. İyi geceler.

 

1 – Rusya’da Suriye zirvesi düzenlendi

Suriye’nin geleceği için büyük önem taşıyan görüşme bugün Rusya’nın Soçi şehrinde yapıldı. Rusya, İran ve Türkiye’nin ortaklaşa düzenlendiği zirvenin ardından ortak bildiri yayınlandı ve üç lider ayrı ayrı açıklamalarda bulundu.

2 – Sarraf açıklaması: Aleyhte ifadeye zorlanıyorlar

ABD’deki Sarraf davasıyla ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, sanıkların Türkiye aleyhine ifade vermeye zorlandığını söyledi. Kısa süre sonra sonuçlanacak olan mahkeme kararı merakla beklenmektedir.

3 – ‘Bosna Kasabı’na müebbet hapis

Günün belki de en güzel haberi Hollanda’dan geldi. ‘Bosna Kasabı’ olarak anılan Bosnalı Sırpların komutanı Ratko Mladiç’e ‘soykırım’ suçundan müebbet hapis cezası verildi. Bir nebzede olsa içimize su serpildi.

Haberin Detayı

[symple_box style=”boxinfo”]
Bosna Savaşı sırasında Sırp askerlerin komutanlığını yapan Bosnalı Sırpların komutanı Ratko Mladiç yaklaşık 16 yıl saklandıktan sonra 2011’de Sırbistan’da yakalanmıştı. Ardından Hollanda’daki Lahey’de Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmişti. “Bosna kasabı” Ratko Mladiç 1995’te Sırp güçlerince 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı da dahil 11 suçtan yargılanmıştı. Savcılık, iddianamede savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç’e müebbet hapis cezası verilmesini talep etmişti. 530 gün görülen davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu. 9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edilmişti. Kararın okunması sırasında “Bosna kasabı” Ratko Mladiç bağırmaya başlayınca yargıç, sanığın salondan çıkarılmasını istemişti. Kararın okunmasına ara veren yargıç, Mladiç’in mahkemeyle “işbirliği” yapmadığını da belirtmişti. Mladiç’in avukatı da, müvekilinin tansiyonunun yükseldiğini gerekçe göstererek kararın ertelenmesini talep etmişti. Srebrenitsa katliamının siyasi sorumlularından Radovan Karaciç 40 yıl hapis cezasına çaprıtılmış, Slobodan Miloşeviç ise 2006’da Lahey’de yargılanırken hayatını kaybetmişti.
[/symple_box]

4 – ‘Bedelli askerlik gündemde yok’

Bedelli askerlik bekleyenlere kötü haber geldi. Milli Savunma Bakanı Canikli, bedelli askerliğin hükümetin gündeminde olmadığını söyledi.

5 – LPG’ye zam

Dün hatırlarsanız benzinde indirime gidilmişti. Bu gece ise LPG’ye zam geliyor. 5 kuruşluk artış bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

6 – S-400’lerin teslimat tarihi belli oldu

NATO ile yaşanan problemler, ABD ile yaşanan sorunlar son dönemde Türkiye’yi Rusya ile ilişkilerini artırmasına neden olmuştu. Bu sıcak ilişkilerin sonucu olarak S-400 füzeleri Rusya’dan satın alınmıştı. Milli Savunma Bakanı Canikli, S-400’lerin ilk teslimatının 2019’da gerçekleştirileceğini söyledi.

7 – Mustafa Sarıgül: 2019’da aday olacağını açıkladı

İstanbul Şişli Belediyesi’nin eski başkanlarından Sarıgül, siyasete döneceğini ve 2019 yerel seçiminde aday olacağını açıkladı. Çare Sarıgül bakalım çare olacak mı?

8 – İlahiyat mezunları din öğretmeni olamayacak

Artık ilahiyat mezunları din kültürü öğretmenliğine atanamayacak; yalnızca imam hatip okullarında meslek derslerinin öğretmeni olabilecek.

9 – Hariri istifasını askıya aldı

Suudi Arabistan’da istifa ettikten sonra ülkesine dönen Lübnan Başbakan’ı Saad el Hariri istifasını askıya aldı.

10 – Uber’e siber saldırı

Uber, geçen sene gerçekleşen bir siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurdu.

 

 

 

Etiketler:, , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım