Günün Özeti – 22 Şubat

cropped-worlldd.png

Merhaba. Günü yoğun olarak geçiren ve gündemi takip edemeyenler için hazırladığımız günün önemli ve gözden kaçan haberleri yayında. Gece Raporu olarak tüm okurlarımıza iyi geceler dileriz.

 

1-Türkiye insansız sistemlerle güçlenecek 

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, yeni nesil milli insansız akıllı sistemlerin gerek karada, gerek havada, gerekse denizde Türkiye’nin gücüne güç katacağını belirtti.

2-Cavcav başkanlığı sevdi

Babası İlhan Cavcav’dan sonra Gençlerbirliği’nde başkanlığa seçilen Murat Cavcav, “Futbol, her türlü neticenin olabildiği bir iş. Başkanlığı sevmeden yapmak mümkün değil. Bu işi çok seviyorum” dedi.

3-Türkiye’nin 5’te 1’i ‘alt-üst soyu’nu öğrendi

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen “Alt-üst soy raporu” hizmeti kapsamında, bir haftada 14 milyon 568 bin 890 belge üretildi.

4-Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı

Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla Avrupa’da en fazla karta sahip ülke konumunu sürdürüyor

5-Turizmciler Booking.com’a sıcak bakıyor

TÜRSAB Genel Sekreteri Gürcün “Eğer Booking.com Türkiye yasalarına uygun bir şirket kurup bizim üyelerimizle eşit koşullarda elde ettiği gelirin vergisini vermek suretiyle faaliyet gösterirse aksi rekabetten söz edemeyiz.” dedi.

6-Derbinin hakemi belli oldu

Spor Toto Süper Lig’de 25 Şubat Pazar günü oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini hakem Cüneyt Çakır yönetecek.

7-e-ticaret hacminde 2018 hedefi 50 milyar lira

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Ekmekçi, “E-ticaret hacminin, 2017 sonuçları henüz açıklanmamış olsa da 40 milyar TL’ye kadar ulaşacağını öngörüyoruz. 2018 yılının sonunda bu rakamın 50 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” dedi.

8-Otomobillerde renk tercihi değişiyor

Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014’te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde 58,7’ye geriledi. Son yıllarda gri, mavi ve sarı renkli otomobillerin oranında ise artış yaşandı.

9-‘Arakanlıların kanı Avrupalılarınkinden daha ucuz değil’

Avrupa Parlamentosunun İngiliz Milletvekili Khan, Arakan’da yaşananların “etnik temizliğin” en açık örneği olduğunu ve uluslararası toplumun buna duyarsız kalmaması gerektiğini belirterek “Arakanlıların kanı Avrupalılarınkinden daha ucuz değil” dedi.

10-‘Şeriata uygun ilk kripto para olduk’

GOLDX kripto parasını piyasaya süren Malezya merkezli HelloGold teknoloji şirketinin kurucusu Lee, “Kripto para dünyasında ilk şeriata uygun kripto para olduk.” dedi.

11-ABD’nin Karadağ Büyükelçiliği’nde patlama

Karadağ hükümeti, ülkedeki ABD Büyükelçiliği’nde bir patlama meydana geldiğini duyurdu. Hükümetin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bilinmeyen bir kişinin patlayıcı maddeyi, başkent Podgorica’daki elçilik binasına attıktan sonra kendisini öldürdüğü belirtildi.

12-En son hangi kitabı okudunuz?

“Türkiye ne okuyor?” raporundan yola çıkılarak yapılan röportajda vatandaşlara en son okuduğu kitabın ve yazarın ismi soruldu. İşte yanıtlar…

Online kitabevi Idefix tarafından gerçekleştirilen okuma endeksi sonucu ve şehirlerin verdiği siparişlerden de yola çıkılarak bir “Türkiye Ne Okuyor?” raporu hazırlandı. Rapora göre en çok kitap okuyan şehirler Ankara, İstanbul ve Eskişehir olarak belirlendi. En çok okunan yazarlar, Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harrari. En çok tercih edilen yayınevleri ise İş Bankası, Can ve Yapı Kredi Yayınları oldu.

13-Aziz Kocaoğlu: Özelleştirilmesi kentin belleğini yok edecektir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, kentteki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışa çıkarıldığını hatırlatarak, “İzmir endüstri tarihinde çok önemli yeri olan bu yapıyı restore ederek kent yaşamına kazandırmak için Özelleştirme İdaresi’ne iki kez talepte bulunduk, ancak hiçbir yanıt alamadık. Bu yapının satılmaya değil korunmaya, yaşatılmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya ihtiyacı var. Biz de buna talibiz” dedi.

14-Türkiye’de yolsuzluk algısı artmaya devam ediyor

Türkiye, Uluslarararası Şeffaflık Örgütü’nün 2017 Yolsuzluk Algısı Endeksi’nde 180 ülke arasında 81’inci oldu. Türkiye geçen yıl aynı endekse göre 75’inci sıradaydı.

15-Okul saldırısı sonrası Trump’tan garip teklif: Öğretmenler silahlandırılmalı

ABD’nin Florida eyaletinde 17 öğrencinin silahlı saldırı sonucu okulda öldürülmelerinin ardından Başkan Donald Trump’tan öğretmenleri silahlandırma önerisi geldi. Trump, “Eğer silah kullanmayı bilen bir öğretmenimiz olsaydı saldırıyı hızla durdururdu” dedi.

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım