Günün Özeti – 23 Kasım 2017

Tesla-2

23 Kasım tarihine ait günün özetini sizler için hazırladık. Gün içinde yoğunluktan gündemi takip edemediyseniz buyrun yazımıza. İyi geceler!

1- Yemlerde gümrük vergisi sıfırlandı

• Et fiyatlarını aşağıya çekme konusunda atılan adımların bir yenisi eklendi. İthal et çalışmasından sonra saman ve yonca fiyatlarında ki artış gözleri yem fiyatlarına çevirdi. Hükümet, et üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla hayvan yemlerinde gümrük vergisini sıfırladı. Bakalım bu adım et fiyatlarında nasıl bir etki gösterecek?

2- ‘Gülen için 7 kez iade talebinde bulunuldu’

• Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den FETÖ lideri Gülen’in ABD’den istenmesiyle ilgili açıklama geldi.

Abdülhamit Gül şunları söyledi: “Fethullah Gülen için ABD’den 7 kez iade talebinde bulunuldu, bir kez de geçici tutuklama talep edildi. Gerekli adımın atılmaması suçlunun korunması anlamına gelir.” Zaten FETÖ liderinin Kanada’ya kaçma gibi bir planının olduğu da gazetelerde yer almıştı. Bakalım gerek GÜlen,gerekse Rıza Sarraf davaları ABD Türkiye ilişkilerini nasıl etkileyecek.

3- Tesla, dünyanın en büyük pilini tamamladı

• Tesla tarafından inşa edilen dünyanın en büyük lityum iyon pilinin tamamladığını açıklandı. Tesla’nın, Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde Fransız enerji şirketi Neoen ile iş birliğinde yapımını tamamladığı 100 megavat kapasiteli pilin 1 Aralık’tan itibaren test edilmeye başlaması bekleniyor.

4- Kahveseverler için Günde 3 kahve sağlığa yararlı

Bilim insanları hamile kadınlar dışında, günde üç dört fincan kahve içmenin birçok yarar sunduğunu söylüyor. Erken ölüm riski günde üç fincan kahve içen insanlarda daha düşükken, prostat, endometriyum kanseri, cilt kanseri ve karaciğer kanserinin, tip 2 diyabetin, safra taşı ve gut hastalıklarının kahve tüketen insanlarda daha az gözlemlendiğinin” altını çiziyor.

5- Arakan Müslümanları iade edilecek

Topu katliama maruz kalan Arakanlı Müslümanlar için yeni bir adım atıldı. Myanmar ve Bangladeş, Bangladeş’teki kamplarda yaşayan yüzbinlerce Arakan Müslümanı’nın Myanmar’a geri yollanmasını amaçlayan bir anlaşma imzaladı.

6– Aras Kargo Teslimat Konusunda Aliexpress ile Anlaştı

Aras Kargo ile Çinli e-ticaret devi Alibaba arasında kargoların teslimatı konusunda iş birliği sağlandı. Aras Kargodan yapılan açıklamaya göre bundan böyle 5 gün içerisinde teslim edilecek.

7- İzleyiciler de canlı yayına katılabilecek

Instagram’ın canlı yayınlara getirdiği yeni özellik sayesinde yayıncının takip ettiği izleyiciler, canlı yayına katılma talebinde bulunabilecek. Yayını gerçekleştiren kişilerin takip etmediği izleyiciler katılım isteğinde bulunabilecek. Böylelikle daha fazla etkileşim ile video konferans şeklinde videolar çekilebilecek.

8-Instagram Hikayelerini Adınız Gözükmeden İzleme

Yine Instagram ile ilgili bir başka haberi paylaşmak istiyoruz.Instagram üzerinden paylaşılan hikayelerde  hikaye paylaşımlarında, paylaşan tarafından kimlerin gördüğü görülebiliyor. Adınızın görülmesini istemiyorsanız aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

[symple_box style=”boxinfo”]
Google Chrome’da hikayeyi görüntülediğinin görünmemesini isteyenler ve stalk yapmak için yeni bir uzantı çıktı. Özellikle Instagramı masaüstü sürümünde çalışan Chrome IG Story sayesinde isminiz gözükmeden hikayeyi görüntülüyebiliyorsunuz. Uzantıyı yüklemenizin ardından açılan pencere üstünde aramak istediğiniz kişiyi arayıp hikayesini görüntüleyebilirsiniz. Yükledikten sonra, Hikayelerinizde bir göz simgesi görüntüleniyor. Buna tıklandığında “Anonim Görüntüleme” modu etkinleştiriliyor. Üstelik yaptığınız görüntüleme sonuçlarda hiçbir şekilde çıkmıyor.Eklentide, Hikayeler’in paylaşılması ve indirilmesi gibi özellikler de bulunuyor.
[/symple_box]

9- ‘AP’nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz’

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlık Bürosunun, başta PKK olmak üzere Türkiye’ye yönelik terör faaliyetleri yürüten ve Avrupa Birliğinin (AB) de terör örgütü listesinde kayıtlı örgütlerin AP’ye davet edilmemeleri, girişlerinin engellenmesi ve AP yerleşkesinde tanıtımlarının yapılmamasına yönelik kararını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

10- Tesla’nın Süper Kamyonunu Satın Alabilirsiniz

Tesla tarafından üretilen uzun yol nakliye aracı Semi, bugünden itibaren ön satışa çıktı. Yaklaşık olarak 800 km bir menzili olan Tesla Semi 150 bin dolarlık bir etiket fiyatı bulunduruyor. Ancak bu süper kamyona ulaşmak için daha fazlasını ödemek gerekiyor. Tesla Semi’ye sahip olmak için şimdilik iki yol bulunuyor. İlk yol 20 bin dolar karşılığında rezervasyon işlemi yaptırarak, ikinci yol ise 200 bin dolar ödeyerek. İlgilinenler, 5 bin doları kredi kartıyla, kalan ücreti ise banka havalesiyle ödeyerek Tesla Semi’nin “Founders Serisi”inden ilk 1000 üretim kamyonetten birine sahip olabiliyor.

Etiketler:, , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım