Günün Özeti – 25 Ocak

afrin operasyonu-türk yıldızı

Günün özetlerinden derlediğimiz gece raporu yayında. Herkese iyi geceler.

1-Roketin isabet ettiği camideki hasar  gündüz ortaya çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin bölgesindeki PYD-YPG/PKK ve DEAŞ’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’, 6’ncı gününe girdi. TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri yoğun yağmur ve sise rağmen zorlu coğrafyada Afrin’e doğru ilerlerken, gece boyunda top sesleri duyuldu. Kilis’te teröristlerin ateşlediği roketin isabet ettiği Çalık Camii’ndeki hasarın boyutu da gündüz ortaya çıktı.

2-İngiliz basınında Afrin operasyonu

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi, Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı ve altıncı gününe giren Zeytin Dalı Harekâtı’nı başyazısına taşıdı. Gazete, ‘Bu harekâtı herkes bekliyordu. Ancak sonuçlarını kimse kestiremiyor’ diyor: Daily Telegraph gazetesindeki başyazılarından birisinde Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı operasyon nedeniyle Washington ve Ankara’nın arasındaki gerginliğe dikkat çekti. Yazıda, Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştırılarak Rusya’nın sevindirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

3-Çipras: Türkiye agresif bir komşu

Yunanistan Başbakanı Alekis Çipras, İsviçre’nin Davos kentindeki 48. Dünya Ekonomik Forumu’ndaki konuşmasında Türkiye’nin ‘agresif bir komşu olduğunu’ söyledi. Çipras “Komşunuz Türkiye değil de Belçika ve Lüksemburg olduğunda aynı şekilde agresif olmak kolay olabilir ama bu bizim için o kadar da kolay değil” dedi.

4-Rusya’dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kürt sorununu Türkiye’yle tartışmayı sürdürdüklerini belirtip Kürtlerin Suriye’deki siyasal sürece katılmasını sağlamak için gereken her şeyi yaptıklarını söyledi. Öte yandan, Soçi’ye katılması beklenen Kürt temsilciler, Afrin operasyonu durmadığı sürece 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongreye katılmayacaklarını açıkladı.

5-Türkiye, AİHM’e en çok başvuru yapan üçüncü ülke

Türkiye 2017 yılını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde hakkında en fazla dava başvurusu olan üçüncü ülke olarak tamamladı.

6-Avrupa Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

ECB Yönetim Konseyi faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı. Net varlık alım miktarı, Ocak 2018’den itibaren aylık 30 milyar avro seviyesinde Eylül 2018 sonuna kadar devam edecek.

7-Ekonomi Bakanı Zeybekci’den ‘kripto para’ uyarısı

Ekonomi Bakanı Zeybekci, kripto paralara ilişkin, “Riskine kesinlikle dikkat etmek lazım, dikkate almak lazım. Hükümet olarak da buradan insanlarımızın kandırılmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

8-MHK yine Palabıyık’ı tercih etti

Hakem Ali Palabıyık, üst üste 4. kez Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki karşılaşmaya atandı.

9-‘Milli cüzdan insanımızın yaşam kalitesine büyük katkıda bulunacak’

Denizbank Genel Müdürü Ateş, “Milli cüzdanımızı bugün lanse ettik. Bu insanımızın yaşam kalitesine büyük katkıda bulunacak. Şehir içi ulaşımdan tutun da her türlü ödeme ve aktivitede cüzdan içine konulmuş imkanlardan yararlanılacak.” dedi.

10-Zeytin Dalı Harekatı’nda 303 terörist etkisiz hale getirildi

Harekatın 6. gününde, Hatay hudut hattında konuşlu TSK birlikleri, Afrin’de tespit edilen terör örgütü mevzilerine aralıklarla çok sayıda obüs ve top atışı gerçekleştirdi. TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetlerinin ilerleyişi de sürdü. Düzenlenen hava harekatında ise terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 6 hedef imha edildi.Harekatın başladığı günden bu yana en az 303 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Harekat kapsamında TSK ve ÖSO mensupları tarafından Afrin kırsalında 7 terörist yakalandı. Reyhanlı ve Hassa’ya getirilen teröristlerden 3’ü, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım