Günün Özeti – 26 Mart

Yeni bir haftaya merhaba derken gündemin yoğunluğu da tüm hızıyla devam ediyor. Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi geceler.

1-AK Partili Mehmet Metiner “güç zehirlenmesi” sözlerine açıklık getirdi

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Adıyaman’da yaptığı bir konuşmadaki “güç zehirlenmesi” sözlerine açıklık getirdi. Metiner, “Güç zehirlenmesinden kastettiğim, partimizin kurumsal aidiyeti ile Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili bir tespit değil. Cumhurbaşkanımız ne kadar mütevazıysa bizim de en az o kadar mütevazı olmamız gerekirken zaman zaman kibir abideleri olarak halkın arasında dolaşan insanlar olabiliyor.” dedi.

2-Savcı, HDP Milletvekili Özkan’ın cezasının artırılmasını talep etti

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan’a verilen 6 yıllık hapis cezası, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi tarafından duruşmalı olarak incelendi. Duruşma savcısı, hakim karşısına çıkarılan Burcu Çelik Özkan’ın 6 yıllık cezasının onanması dışında 3 suçtan daha 11,5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

3-Gürsel Tekin: Bizim ittifakımız ‘baba ocağı’ ittifakı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,” Bizim ittifakımız ‘Baba Ocağı ittifakı’. Baba Ocağı İttifakı’yla bütün barajları yıkacağız. Onun için kimse ittifak falan aramasın. Takdir edersiniz ki, bugünkü bütün siyasi partilerin anası, babası Cumhuriyet Halk Partisi’dir”  dedi.

4-Aranan PKK üyesi şüpheli araçta yakalandı

Erzincan’ın Tercan ilçesinde durdurulan şüpheli araçta yapılan aramada, PKK/KCK silahlı terör örgütü üyeliğinden aranan S.B. yakalandı.

5-İçişleri Bakanı Soylu’dan kaymakam adaylarına çağrı: Ne olursunuz havaya girmeyin

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaymakam adaylarına seslendi. Soylu  “Çarpık çurpuk iş yapılmasına müsaade etmeyin. Her şeyin en kalitelisini yapmakla mükellefiz. İş olsun geçiştireyim diye yapılan iş, kaynaklarımıza, geleceğimize zarar verir doğru değil. Ne olursunuz kaymakamlığın havasına girmeyin” dedi.

6-Kediyi kurt zannettiler, 14 koyun birbirini ezerek öldürdü

Tunceli’de koyunların bulunduğu hayvan barınağına kedi girdi. Kediyi, kurt zannettiği tahmin edilen koyunlar, izdihama neden oldu. Bu nedenle altta ezilen 14 koyun öldü.

7-Başbakan Yardımcısı Bozdağ’dan “İslam’ın güncellenmesi” açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifade ettiği, ‘güncelleme’ dediği şey, dinimizi doğru anlama konusunda bizim alın teri dökmemizdir. Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesine imkan veren konular varsa orada fark yapmak, yoksa Kur’an’ın ayetinin Peygamber’imizin sünnetiyle sabitlenmiş konularda akıl yürütme veya başka yere çekmek, kesinlikle değildir. Dinde reform hiç değildir” dedi.

8-Erzurum’da yeğenine tecavüz eden imama 23 yıl hapis

Erzurum’da ablasının 24 yaşındaki kızına tecavüz edip, doğan çocuğun DNA raporu ile babası olduğu belirlenen 42 yaşındaki imama, “iyi hal” indirimi uygulanmaksızın “nitelikli cinsel saldırı ve zincirleme şekilde tehdit” suçlarından 23 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Karar duruşmasınnda beraatini isteyen tecavüzcü dayı, cinsel saldırı mağduru kadını, “O da beni tahrik ettiği için en az benim kadar suçlu” diye suçladı.

9-Rusyada “diplomat krizinin” ardından ruble ve borsa düşüşte

Rus ajanının zehirlenmesi olayı nedeniyle çok sayıda ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etme kararının ardından Rus rublesi ve Moskova borsası düşüşe geçti.

10-Moody’s’ten Brexit değerlendirmesi

Moody’s, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışının ardından (Brexit) 2 yıl kadar sürecek bir geçiş süreci konusunda anlaşmaya varmasının kredi notu açısından pozitif bir gelişme olduğunu duyurdu.

11-Facebook’a duyulan güven azaldı

ABD ve Almanya’da gerçekleştirilen anketler, insanların gizlilik konusunda Facebook’a duydukları güvenin sarsıldığını gözler önüne serdi.

12-Küresel hisselerde “aşağı yönlü sinyal”

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin 200 günlük hareketli ortalamsının altına gerilemesi küresel hisseler için aşağı yönlü bir sinyal olarak görülüyor.

13-Benzine bir zam daha geliyor

Benzin fiyatlarına geçtiğimiz günlerde yapılan 15 kuruşluk zammın ardından bir zam daha geliyor. Fiyatlar gece yarısından itibaren 12 kuruş daha artacak.

14-Yeni kimlik, ehliyet ve pasaportlara dair açıklama

Yeni kimlik, ehliyet ve pasaport için kritik açıklama! E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, ehliyet ve pasaportların 2 Nisan’dan itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden verileceğini, ancak yetersiz altyapı ve iş yükü nedeniyle büyük sorun yaşanacağını belirtti.

15-“Uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin büyüme tahminlerinde başarısız”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, IMF’den OECD’ye, Dünya Bankasından Moody’s’e birçok kuruluşun, Türkiye’nin 2017 yılı büyüme tahmininde yaptıkları revizelerin, Türkiye’nin ekonomi dinamiklerini anlamada oldukça başarısız olduklarını açıkça gösterdiğini belirtti

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım