Günün Özeti – 26 Şubat

geceraporu-header-2

Merhaba. Günün özetlerinden derlenen Gece Raporu sizlerle. Umarız haftaya iyi başlangıç yapmışsınızdır. İyi geceler.

1-ABD’li Mike Hughes, ev yapımı roketiyle Dünya’nın düz olduğunu kanıtlayacak

ABD’de Dünya’nın düz olduğuna inanan “Çılgın” lakaplı emekli limuzin şoförü Mike Hughes, ev yapımı roketiyle Dünya’nın düz olduğunu kanıtlama konusunda kararlı. 3 Şubat’taki denemesini iptal eden Hughes, yeni deneme için hazırlanıyor. Bu da olmazsa daha büyük bir projesi var.

2-AKP ve MHP seçmeni gençler Cumhur İttifakı’nı nasıl değerlendiriyor?

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken AKP ve MHP’nin ‘Cumhur İttifakı’ ismiyle eylem birliğinde olacaklarını açıklaması, iki partinin de genç seçmeninde heyecan yaratmışa benziyor. Ankara’da Fundanur Öztürk’ün sorularını yanıtlayan gençler, “ülkenin içinden geçtiği süreçte ittifaka ihtiyaç duyulduğunda” hemfikir.

3-Kuzey Kore’den sürpriz ABD kararı

ABD Yönetimi, Kore yarımadasının nükleer silahlardan temizlenmesi gerektiği açıklamasında bulundu, Güney Kore, Kuzey Kore’nin ABD ile görüşmelerde bulunmaya açık olduğunu söylediğini öne sürdü

4-MHP’li belediyenin anons sistemine girip Kürtçe türkü yayını yaptılar

Manisa’nın MHP’li Turgutlu Belediyesi’nin merkezi sistemle yayın yapılan hoparlöründen Kürtçe türkü yayını yapıldı. Belediyeden yapılan açıklamada  “anons sistemine, illegal yöntemlerle müdahalede bulunulmuştur. Belediyemiz kontrolü dışında 1- 2 dakika süreli kanunsuz yayın yapılmıştır” denildi.

5-Babalık testi patlama yaptı: ‘Bu çocuk benden mi?’

DNA ve babalık testi yapan özel merkezlerin açıklamasına göre ise babalık testleri 6 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Artışta, gündüz kuşağı programları ile dizilerin etkisinin olduğu belirtiliyor.

6-AB’den kripto para uyarısı

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, “Kripto paralar geleneksel anlamda para birimleri değildir, değerleri hakkında bir garanti yoktur ve önemli ölçüde spekülasyona maruz kalırlar” dedi.

7-Erdoğan: Soylu’nun istifası asla sözkonusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası asla sözkonusu değil” dedi.

8-“Cevizin yüzde 72’si, bademin yüzde 80’i ithal”

TÜKSİAD Genel Sekreteri Ceren Topçu’ya göre Türkiye’de tüketilen cevizin kaçak yollarla gelen de dahil olmak üzere yüzde 72’si, bademin ise yüzde 80’i ithal ediliyor.

9-Sosyal medyayı kasıp kavuran yeni uygulama: Vero

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’den de yoğun ilgi gören uygulama Vero, sosyal medya kullanıcılarının yeni takıntısı olacak gibi görünüyor. Vero uygulaması aslında yeni çıkmış bir mobil uygulama değil. Geçtiğimiz yıl nisan ayında App Store’daki yerini alan uygulama ise son birkaç gündür adeta patlama yaşıyor. Kullanıcıların akın ettiği yeni platform, “daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam” sloganını benimsiyor. Genç kitlenin yavaş yavaş Facebook’u terk etmeye başlaması ve kendisine barınacak yeni bir alan araması da Vero’ya şu günlerde hayli yaramış gibi görünüyor. İngiltere bazlı uygulama kullanıcılara ne gibi özellikler sunuyor gelin bakalım. Vero nedir? Vero en basit tanımla bir sosyal medya uygulaması. Facebook ve Instagram’ın bir araya getirilerek oluşturduğu ilginç bir kombinasyon diyebiliriz. Fotoğraf, bağlantı, müzik, film, kitap ve yer olmak üzere 6 farklı gönderi oluşturma seçeneği sunan uygulamada takipçilere bir şarkı ya da film önerebiliyor, arkadaşlarınızla çektiğiniz fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz.

10-Afrin’de ‘hilal’ tamamlandı

TSK’nın Afrin’in batısındaki Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara köylerini aldığı ve YPG’nin Türkiye sınırıyla kara temasını tümüyle keserek, kurtarılan alandaki ‘hilal’i tamamladığı belirtildi.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım