Günün Özeti – 27 Şubat

afrin-operasyon

Merhaba, Günün göze çarpan haberlerinden derlediğimiz Gece Raporu sizler için yayında. İyi uykular diliyoruz.

 

1-‘Afrin’de insansız iş makinelerini daha fazla kullanacağız’

Milli Savunma Bakanı Canikli, “Afrin şehir merkezine yaklaştıkça uzaktan kumandalı iş makinelerini daha fazla kullanacağız. Şu anda askeri fabrikalarda 5 kilometre mesafeden kontrol edilebilir bir sistem geliştiriyoruz.” dedi.

2-‘Başkentin suyu sağlıklı ve içilebilir kalitede’

ASKİ Genel Müdürü Kınacı, “Tüm abonelerimiz musluklarından akan suyu rahatlıkla içebilir çünkü Ankara’mızın suyu sağlıklı ve içilebilir kalitededir.” ifadelerini kullandı.

3-Doğu Guta’da ateşkes: Rusya ‘muhalifler ateş açtı’ diyor, muhalifler reddediyor

Rus Ordusu, bölgedeki muhaliflerin açtığı havan ateşi sonucu Doğu Guta’da açılan insani koridordan hiç bir sivilin tahliye edilemediğini duyurdu. Muhalifler ise ateş açıldığı iddialarını reddediyor. Rusya, Suriye ordusu ile müttefiklerinin kuşatması altında olan Doğu Guta’da her gün 5 saatlik insani ateşkes uygulanacağını açıklamıştı.

4-Roma’ya 6 yıl sonra ilk kar yağdı, ordu göreve çağrıldı

İtalya’nın başkenti Roma’ya 2012’den bu yana ilk kez kar yağdı. Okulların tatil edildiği kentte ulaşımda aksaklıklar yaşanırken yolları temizlemek için ordu göreve çağrıldı.

5-Başbakan Yıldırım: CHP ittifakı korsan olarak yapıyordu

Başbakan Binali Yıldırım, seçim ittifakı hakkında konuştu. CHP’nin bu konudaki eleştirilerine anlam veremediğini söyleyen Yıldırım, “CHP ittifakı daha önceki seçimlerde korsan bir şekilde yapmıştı biz sadece şeffaf hale getirdik” dedi.

6-HRW: Çin Şincan’da ‘suç tahmin eden yazılım’ kullanıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Çin’in Şincan bölgesindeki yetkililer, bireyler hakkındaki çeşitli verileri toplayıp ihbar eden bir bilgisayar programının işaret ettiği zanlıları gözaltına alıyor.

7-Çek mahkemesi Salih Müslim’i serbest bıraktı

Prag’da hakim karşısına çıkarılan PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim serbest bırakıldı. Ankara, hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkardığı Müslim’in Türkiye’ye iadesini talep ediyordu.

8-Fırat Aydınus’un 27. derbisi

Ziraat Türkiye Kupası’nda Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak yarı final ilk maçını yönetecek Aydınus, kariyerindeki 27. derbisine çıkacak.

9-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliya’nın vasiyetini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ölümünden önce hastanede ziyaret ettiği eski Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in kendisine “Bosna’mı koru, Bosna’ma sahip çık. Buralar hep Evlad-ı Fatihan’dır, o size emanettir” şeklinde vasiyeti olduğunu açıkladı.

10-‘İran’da artık mızrak çuvala sığmıyor’

İRAM İç Politika Uzmanı Koç, “İran’da mızrak çuvala sığmaz duruma gelmiş. Meşruiyetini dini ve geleneksel değerlere dayamış olan devlet anlayışı kendini revize etmezse, devlet ve millet çatışması giderek hızlanacak” dedi.

11-Dergilik ailesi genişliyor

Türkiye’de öncü bir adımla dijital yayıncılığa başlayan Dergilik hem dergi hem de gazete raflarında yer alan birçok yayını tek uygulamada buluşturarak, okuma alışkanlıklarına yön vermeyi sürdürüyor. Uygulamada Ocak ayında 3.4 milyon dergi ve 900 bin gazete okundu ve şu ana kadar telefon ve tabletine Dergilik uygulamasını indiren 460 bin kullanıcı toplamda 4.3 milyon yayına ulaşmış oldu.Dergilik’ten okunan yayın sayısı da her geçen gün artıyor. Ocak ayında 40’tan fazla yerel gazete ve bir ulusal gazete, Dergilik’in raflarındaki yerini aldı. Ocak ayında uygulama bünyesine katılan yeni gazete ve dergilerle birlikte, uygulama üzerinden yaklaşık 500 yayın online olarak cep telefonu ve tabletlerden okunabilir hale geldi.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım