Günün Özeti – 28 Mart

Günün özetlerinden derlenen Gece Raporu yayında. İyi yayınlar!

1-Pasaport ve sürücü belgelerinde yeni dönem başlıyor

İçişleri Bakanı Soylu, “Vatandaşlarımızın pasaport ve sürücü belgesi için ayrı ayrı birimlere başvurmasına gerek kalmayacak. 2 Nisan’dan itibaren tüm bu işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerimize başvuru yapılacak” dedi.

2-‘Tamamen şampiyonluğa odaklandım’

Galatasaraylı futbolcu Rodrigues, “Transferle ilgili kulağıma bir şeyler geliyor ama şu an için bunlarla ilgilenmiyorum. Tamamen şampiyonluğa odaklandım.” dedi.

3-Brexit’e rağmen en büyük küresel finans merkezi Londra

Küresel Finans Merkezleri Endeksi’ne göre, Londra Brexit’e ilişkin belirsizliklere rağmen bu yıl yine dünyanın en büyük finans merkezi olarak ilk sıradaki yerini korudu.

4-Standard & Poor’s:Euro Bölgesi’nde büyüme istikrarlı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Euro Bölgesi’nde büyümenin istikrarlı görünüm sergilediğini bildirdi.

5-Afrin’de 10 günde 95 patlayıcı imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin’in kontrol altına alındığı 18 Mart 2018’den bugüne, 95 mayın ve el yapımı patlayıcının (EYP) imha edildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Afrin’in kontrol altına alınmasının ardından halkın emniyetle bölgeye dönüşünü sağlama faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi. Bu çerçevede, 95 mayın ve EYP’nin bulunarak, imha edildiği kaydedildi.

6-Netanyahu ‘ezan yasağı’ yasa tasarısını yeniden gündeme getiriyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarının yoğunlaştığı bir süreçte, Kudüs ve İsrail’de camilerde ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getiren yasa tasarısını yeniden gündeme getirmeyi amaçlıyor.İsrail devlet radyosunun haberine göre, Başbakan Netanyahu, camilerde hoparlör kullanımını kısıtlayan yasa tasarısının yeniden hükümetin gündemine alınarak parlamentoda (Knesset) oylamaya sunulması için koalisyon işlerinden sorumlu Likud Milletvekili David Amsalem’e talimat verdi.

7-İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi

ABD’li araştırmacılar, insan vücudunda daha önce keşfedilmemiş bir organ bulduklarını iddia etti. ‘İnterstitiyum’ olarak adlandırılan organ, vücutta adeta bir “darbe emici” olarak görev yaparak dokuları koruyor. New York Üniversitesi uzmanları, mikroskop işlevi gören özel bir endoskopik kamera kullandı. Bağ dokunun içinde daha önce görülmemiş yapılarla karşılaştı.

8-BTK, GetContact için harekete geçiyor

Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren mobil uygulamaların kullanımı hızla yaygınlaşırken, bu sistemler kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de artırdı. Rehber uygulamalarına yönelik çok sayıda şikayetin ulaştığı BTK’nin konuyu gündemine alması bekleniyor.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım