Günün Özeti – 28 Şubat

IMG_20180131_000535_056
Arkadaşlar merhaba. Şubat ayının da sonuna geldik ve iki ayın sonunda sizlerden gelen olumlu geri dönüşlere istinaden Gece Raporu projemizi ilk günkü aşk ile devam ettirmeye çalışıyoruz. Önümüzde ki günlerde sosyal medya hesaplarından daha fazla etkileşimler ile kaliteli içerik sunmaya devam edeceğiz.
Günün özetlerinden derlediğimiz uykudan önce Gece Raporu sizlerle. İyi uykular!

1-Afrinlilerin doktor ihtiyacına TSK çare oldu
Afrin’in güneybatısındaki Mervane köyünde, aralarında çocukların da bulunduğu 22 sivil, talepleri üzerine TSK tarafından sağlık taramasından geçirildi.
2-Kaçak göçmenlerin ‘Doğu Ekspresi’ yolculuğu erken bitti 
Erzincan’da kaçak yollarla yurda giren çoğunluğu Afganistanlı 157 kaçak göçmen yakalandı. Kaçak göçmenlerden 40’ının sahte evrakla Kars’tan bindikleri Doğu Ekspresi treni ile Ankara’ya gitmek istediği belirlendi.
3-Brexit: AB’nin K. İrlanda’yı gümrük birliğinde tutma planı kriz yarattı
AB’nin Brexit müzakereleriyle ilgili taslak raporda Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında gümrüksüz bir ara bölge planı İngiltere’nin tepkisini çekti. Öneri Kuzey İrlanda’yı AB’nin içinde tutarak İngiltere’yle arasına sınır çizme planı olarak görülüyor. Başbakan May, öneriyi İngiltere’nin ‘anayasal bütünlüğüne tehdit’ olarak yorumladı.
4-Görme engelliler ‘yarasalar gibi’ yankıyla yollarını buluyorİngiltere’de yapılan bir araştırmada, görme engellilerin nasıl “sesle görerek” yönlerini bulduklarına dair gizem çözüldü. “Ekolakasyon” yani “yankıyla yön bulmada” yarasalarınkine çok benzer bir yol kullanılıyor.
5-Venezuela yaptırımlara karşı alternatif arıyor: ‘Türkiye ile çalışabiliriz’Yaptırımlar nedeniyle enflasyonun yüzde 13.000 düzeylerine ulaştığı Venezuela’da Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, uluslararası finans sisteminin getireceği engellere karşı yeni mekanizmalar bulmak için Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacaklarını açıkladı.
6-ABD’de bekleyen konut satışları 2014’ten beri en düşük seviyeye indi
ABD’de askıda konut satışları Ocak’ta %4.7 düştü, bu Ekim 2014’ten beri en büyük düşüş oldu
7-“BBP ittifakta olmamalı” diyen MHP’li vekile Destici’den yanıt
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın “Cumhur ittifakı iki parti arasında olmalı, BBP’nin katılmasını uygun bulmuyoruz” sözlerine, “Büyük Birlik Partisi 25 yıllık bir siyasi harekettir. Dikkat edin, bizler sadece bir siyasi parti değiliz biz bir dinamik siyasi hareketiz” diye cevap verdi.
8-ABD’li general: Birkaç yıl içinde uzaydan savaşabiliriz
ABD’li General David Goldfein, Florida eyaletindeki bir konuşmasında ABD’nin ‘uzay savaşlarında’ üstünlüğü eline alması gerektiğini vurgulayarak, “Birkaç sene içinde uzaydan savaşabiliriz” ifadelerini kullandı.
9-Rusya: Ateşkes tüm Suriye’de uygulanmalıİsviçre’nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu’nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki ateşkes süreci ile ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Lavrov, “Suriye’de bulunan tüm aktörlerin, BM’nin 30 günlük ateşkes kararına ülke çapında uyması kritik önem taşıyor” dedi. Bugün ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert de benzer bir açıklama yapmış, Dışişleri Bakanlığı’nın bu açıklamaya yanıtı çok sert olmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin “Ateşkes tüm Suriye’de geçerli, Türkiye BM’de kabul edilen tasarıyı iyi okumalı” açıklamasına “Temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir.” yanıtı gelmişti.
10-Dışişleri’nden ABD’ye sert yanıt
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin “Ateşkes tüm Suriye’de geçerli, Türkiye BM’de kabul edilen tasarıyı iyi okumalı” açıklamasına tepki geldi: “Temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir.”

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım