Günün Özeti – 4 Eylül

afrin operasyonu

Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. İyi geceler.

 

1-Batman’da terör saldırısı: 7 asker şehit

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yol yapım çalışmasının emniyetini sağlayan askerlerin bulunduğu zırhlı askeri aracın geçişi sırasında PKK’lı teröristler, asfaltın altına tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlada, 1’i astsubay, 6’sı uzman çavuş, 7 asker şehit oldu, 2 asker de ağır yaralandı. Milletimizin başı sağolsun!

2- 4 milyon TL ödüllü terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı, 4 milyon TL ödülle kırmızı kategoride aranan “Cuma Mardin” kod adlı Mehmet Sait Sürer isimli teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

3- İbrahim Kalın’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT World Forum kapsamında düzenlenen “Bölgesel Aktörler ve Ortadoğu’da Değişen Güvenlik Denklemi” başlıklı oturumda konuştu. Bölgeye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Kalın, “Ortadoğu’da sürdürülebilir barışın olması için adaletin temel alınması gerekir” dedi.

4-Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 42 milyar 516 milyon 853 bin lira azalarak 2 trilyon 195 milyar 618 milyon 209 bin liraya geriledi

5-İtalya Bankalar Birliği, blockchain tabanlı bankalararası sistemi test etti

İtalya Bankalar Birliği, yaptığı açıklamayla dağıtık defter teknolojileri kullandığı bankalararası işlemleri içeren yeni sistemin ilk testini gerçekleştirdiğini duyurdu. ABI tarafından gerçekleştirilen bu ilk test, bankalara ait 14 düğüm üzerinde 1.2 milyon işlemi içeriyor.

6-UniCredit dolar/TL’de 6.60 hedefiyle uzun pozisyon önerdi

UniCredit stratejisti müşteri notunda dolar/TL kurunda 6.60 hedefiyle uzun pozisyon önerdi.

7- İflas eden Toys ‘R’ Us yeniden faaliyete geçmek istiyor

70 yıllık oyuncak devi, 2018 mart ayında 800 civarındaki tüm mağazalarını kapatacağını açıklamış ve haziran ayında tasfiye sürecini tamamlamıştı. Ancak, marka haklarının satışını iptal eden Toys ‘R’ Us sahiplerinin mahkeme sunduğu tebliğde şirketi yeniden faaliyete geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı

8-‘Bankacılık mesajlaşma platformlarında da hizmet verecek’

Akbank Direkt Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Mesajlaşma platformları insanların günün büyük bir bölümünü geçirdiği dijital yaşam alanları haline dönüştü. Yakın zamanda bankacılığın bu alanda da varlık göstereceğini ve müşterilerine bu alanda da hizmet vermeye başlayacaklarını düşünüyorum. Akbank olarak biz de o yönde çalışıyoruz” diye konuştu.

9- Suudi büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Suudi büyükelçiye bir an önce konunun açıklığa kavuşması gerektiği iletildi. Büyükelçi görüşmede “Bilgi sahibi değiliz, araştırıyoruz” açıklaması yaptı.

 

10- “İddaa”dan para kaybedince zimmetine para geçiren bankacıya 6 yıl hapis

Erzurum’da, bir bankanın bankamatik ikmal ve boşaltma işlemi sorumlusu, “iddaa”dan para kaybedince çalıştığı bankaya ait bankamatiklere eksik para yatırarak zimmetine yaklaşık 4,5 milyon lira geçirdiği iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

 

11- Facebook o hesapları silecek

Sosyal medya devi Facebook, hesabını tamamen kapatanlara özel bir değişime gitti. Buna göre hesabını kapatanlar 14 gün içinde tekrar hesaplarını açarlarsa silinme işlemi duruyordu. Bu süre artık 30 gün.

 

Etiketler:,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım