Günün Özeti – 4 Ocak

ppol

Bugün gündem oldukça yoğundu ve gözler ABD’den gelen dava sonuçlarına ait açıklamalara çevrildi. Futbol, teknoloji ve siyasete dair geniş yazımız sizlerle. Buyrun! İyi geceler.

1-iPhone XL geliyor!

Geçtiğimiz aylarda bugüne kadar ürettiği en pahalı iPhone modeli iPhone X ile kullanıcılarının karşısına çıkan Apple, bu serinin yeni modelinde radikal bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, ABD merkezli teknoloji devi Eylül ayındaki lansmanda daha büyük ekrana sahip bir iPhone XL modeli ile karşımıza çıkacak. Aklımıza gelen ilk soru böbrekleri de satmak yetmeyecek gibi?

2-Cenk Tosun Everton’da.

Beşiktaş, İngiliz kulübü Everton ile Cenk Tosun transferi için 27 milyon euroya anlaştı. Cenk Tosun’un çok başarılı olacağına inanıyoruz. Artık hepimiz bir everton taraftarı da olduk.

3-Halkbank’tan ‘Hakan Atilla’ açıklaması

ABD’deki Hakan Atilla davasına ilişkin açıklama yapan Halkbank, banka ile ilgili idari ve mali karar olmadığını belirterek, Atilla’nın temyiz hakkı olduğunu açıkladı. Borsada işlem gören banka hisseleri güne %3 artışla başlayan hisse gün sonunu artış ile kapattı.

4-Gül: Evrensel hukuk hiçe sayıldı

ABD’deki Hakan Atilla davasıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Gül, “Yargılamaya konu olayın asli faili olduğu iddia edilen şahsın karmaşık ve şaibeli bir şekilde asli tanık haline getirilerek bu şahsın beyanları üzerine jürinin kararını bu yönde vermesi, evrensel hukuk ilkelerinin hiçe sayıldığını ortaya koymaktadır” dedi.

5-Hafta sonu bahar havası geliyor

Cezayir çöllerinden esecek lodosun etkisiyle, sıcaklık cumartesiden başlayarak adım adım yükselerek ocak ortalamasının 8-10 derece üzerine çıkacak. Sıcak hava dalgası yaklaşık 5 gün kalacak.

6-İbrahim Kalın’dan “kabine değişikliği” sorusuna yanıt

Kabine değişikliği iddialarına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan yanıt geldi. “Birileri toto loto yapıyor” diyen Kalın, gündemde kabine değişikliğinin olmadığını söyledi. Kalın, Hakan Atilla davasındaki jüri kararı için ise “Skandal davanın skandal kararı” değerlendirmesini yaptı.

7-Gençlere polis merkezinde ‘palyaço’ dayağı

Çankırı’da uzun saçları nedeniyle polis tarafından “Palyaçolar” diye lakap takılıp gözaltına alınan gençlerin, dövülmesi şehri karıştırdı. Çankırı Esnaf Kefalet Kooperatifi ile Şoförler Odası Başkanı Necati Akdoğan’ın yeğenlerinin burnu kırıldı. Akdoğan’ın yakınlarından oluşan 200 kişi, Çankırı Emniyet Müdürlüğü’ne giderek polis şiddetini protesto etti. 4 kişi gece saatlerinde serbest bırakıldı. Polis tutanağında gençlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a küfür ve hakaret ettiği iddia edildi.

8-Türkiye’nin yarısı görücü usulüyle evleniyor

Türkiye’nin saygın araştırma kuruluşlarından KONDA, “Evlilik ve Evlenme Yaşı Tartışmaları ve Cinsel İstismar” raporunu yayımladı. Araştırmaya göre, Türkiye toplumunun yarısı görücü usulü ile evlendiğini belirtirken, her 10 kişiden biri ‘kendi iradesi dışında aile büyüklerinin kararıyla’ evlendirildiğini söyledi.

9-CHP’li Murat Emir: ‘En masum kişi Hakan Atilla, asıl suçlu Zafer Çağlayan’

CHP Milletvekili Murat Emir, ABD’deki davada suçlu bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile ilgili, “Bu senaryodaki en masum kişi. Alabileceği cezadan dolayı kişisel olarak üzüldüm. Çünkü tipik bir Türk bürokratı, bakanı, genel müdürü rüşvet yerken bunlara göz yummuş. Oysa asıl suçlu Zafer Çağlayan” dedi.

10-Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve CHP’li iki meclis üyesinin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

11 – Fitch büyüme beklentilerini açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin gelecek 5 yılda ortalama yüzde 4,8 büyümesini beklediğini açıkladı.

12 – Hollandalı araştırmacılar vücut ısısıyla kripto para madenciliği yaptılar

Hollanda merkezli araştırma ve geliştirme ekibi İnsan Eskimesi Enstitüsü (IoHO), insanların vücut ısısını yenilenebilir enerjiye dönüştürebilen bir giysi ile kripto para madenciliği yaptı.

13-Çin liderinden ‘savaşa ve ölmeye hazır olun’ emri

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, binlerce askere hitabında bir emriyle savaşa ve ölmeye hazır olmaları talimatını verdi. Şi’nin ülkenin kurulmasından beri askeri eğitimle ilgili talimatları doğrudan açıklayan ilk Merkezi Askeri Komisyon Başkanı olduğuna dikkat çekildi.

14-İsrail’de Filistinliler için idam getiren tasarıya ilk onay

Filistinlilere idam cezası getirilmesini öngören yasa tasarısı İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) yapılan ilk oylamada kabul edildi. Başbakan Netanyahu, tammuzda 3 Yahudi yerleşimcinin öldürüldüğü olayı hatırlatıp “İnsanların korkunç suçlar işlediği ve yaşamayı hak etmediği örnekler var. Yasayı böyle durumlar için değiştiriyoruz” dedi.

15-Nasrallah: İran’daki kriz siyasi değil, ekonomik

İran destekli Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İran’da yaşanan olayları değerlendirdi. Lübnan’da bir televizyona açıklamalarda bulunan Nasrallah, olayların 2009 ile kıyaslanamayacağını söyleyerek, “Kriz siyasi değil, ekonomik nedenlerden kaynaklanıyor. Şu an yaşananlar iyi bir şekilde kontrol altına alınıyor. 2009’da yaşananlar ile kıyaslanamaz” ifadelerini kullandı.

 

Günün Fotoğrafı #halkbankasahipçıkalım

Etiketler:, , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım