Günün Özeti – 6 Mart

arakana-özgürlük

Merhaba,

Haftanın ikinci gününde günün özetleri ile yine birlikteyiz. İyi geceler dileriz.

1-Pentagon: Bazı SDG’liler muhtemelen Afrin’e gitmek üzere IŞİD operasyonlarından çekildi

ABD Savunma Bakanlığı’ndan akşam saatlerinde Türkiye’nin Afrin harekatının IŞİD’le mücadeleye etkilerine yönelik iki farklı açıklama yapıldı. Binbaşı Galloway, bazı SDG’lilerin “muhtemelen Afrin’e gitmek üzere” IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlardan çekildiğini söylerken, Albay Manning de “operasyonel duraksama” yaşandığını açıkladı.

2-Tutuklu Yunan askerleri: Çipras BM’den yardım istedi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’de tutuklu iki Yunan askerinin yargı sürecinin hızlandırılması ve Yunanistan’a bir an önce iadeleri için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten yardım istedi.

3-Kuzey ve Güney Koreli liderler buluşacak

Güney ve Kuzey Koreli liderlerin gelecek ay ilk yüz yüze görüşmelerini yapacağı belirtilirken, Güney Kore kaynakları Kuzey’in güvenliğinin garanti altına alınması durumunda nükleer silahlarından kurtulmayı müzakereye hazır olduğunu duyurdu.

kuzey kore güney kore anlaşmasıkuzey kore4-Unicef: Çocuk yaşta evlilikler azalıyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Unicef, dünya genelindeki çocuk evliliklerinde önemli oranda azalma olduğunu açıkladı. Kuruluş, son 10 yılda 25 milyon çocuğun evlenmesinin önlendiğini tahmin ediyor.

5-Facebook kullanıcılara sordu: Erkeklerin çocuklardan cinsel içerikli fotoğraf istemesine izin verelim mi?

Facebook’un yaptığı bir ankette kullanıcılarına “Yetişkin erkeklerin kızlardan cinsel içerikli fotoğraflar istemesine izin vermeli miyiz?” sorusunu sorması tepki doğurdu. Sosyal paylaşım sitesi, ankette bu sorunun yer almasının “hata olduğunu” açıkladı.

6-BM: Arakan Müslümanlarına etnik temizlik devam ediyor

BM’nin İnsan Hakları’ndan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour, Myanmar Ordusu’nun Rakhine eyaletindeki Arakan Müslümanlarına yönelik etnik temizliğe devam ettiğini söyledi.

#arakanaözgürlük

7-Cep telefonundan yayılan radyasyondan korunmak için neler yapılabilir?

Cep telefonu bağımlılığı Brezilya gibi ülkelerde günde 5 saate kadar çıkmış durumda. Cep telefonlarının başta beyin olmak üzere boynun üst kısımlarında tümör riskini artırdığı uyarıları yapılıyor. Cep telefonundan yayılan radyasyondan korunmak için neler yapılabilir?

Radyo frekanslarının en yüksek olduğu yer telefonun anteninin bulunduğu kısımdır. Modern telefonlarda antenler cihazın içine gömülüyor. Siz telefondan uzaklaştıkça dalgaların enerjisi de azalıyor.

Çoğu kullanıcı telefonu kullanırken yanağına götürüyor. ACS’ye göre anten baş kısmına ne kadar yakın olusra radyo freakansı enerjisine maruz kalma yoğunluğu da artıyor.

Peki ne tavsiye ediliyor?

  • Telefonda geçirdiğiniz zamanı azaltın.
  • Ahize modunu ya da eller serbest modunu kullanın ve cihazı baş kısmından uzuk tutun.
  • Mümkünse telefonu çekim gücünün en yüksek olduğu durumlarda kullanın. Sinyal gücü azaldıkça telefon daha iyi bir sinyal için daha fazla enerji harcar.
  • Ve tabii SAR değeri düşük telefonları terrcih edin.

8-Erdoğan’dan Mısıroğlu’na tepki

Erdoğan, ‘Hocam’ diye selamladığı, hastanede ziyaret ettiği Kadir Mısıroğlu’nun İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’la ilgili ağır sözlerine eleştiri getirdi.

9-Wikipedia’dan ‘Türkiye’yi özledik’ kampanyası

Yaklaşık 10 aydır Türkiye’den giriş yapılamayan internet ansiklopedisi Wikipedia, “Türkiye’yi özledik” kampanyası başlattı.

10-Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü. Bakü’de 25 kişinin hayatını kaybettiği yangına dair taziyelerini iletti.

11-Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2878 oldu

14- Dünyanın en zenginleri belli oldu

Dünyanın en zengin ismi, uzun yıllardır zirvede yer alan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i tahtından indiren Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos oldu.Forbes’un liste tarihinde ilk kez 100 milyar dolar sınırını aşan Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ismi olarak kayıtlara geçti. Bill Gates, 90 milyar dolarlık servetiyle bu yıl ikinci sırada kaldı.

15- ‘Yardımcı doçentlik’ kadrosu resmen kaldırıldı

Kanuna göre, ‘yardımcı doçentlik’ kadrosu yerine ‘doktor öğretim üyesi’ kadrosu ihdas edildi.

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım