Günün Özeti – 7 Mart

günün özeti 14-11-2017

Merhaba. Herkese iyi geceler. Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu yayında. Gündem yine yoğunluğunu korurken yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kadınlara yönelik yapılan icraatlar birbir ortaya konmaya çalışıldı. Normalde bizi takip edenler bilir. Girizgahlarımız pek uzun olmaz ama verilen demeçler ve mesajlardan dolayı bu konuya çok daha fazla eğilmemiz gerektiğini düşündüğümüz için bu satırları okuyorsunuz. Hem iş hayatında hem de sosyal hayatta çok daha fazla değer gören bir ortamın olması dileğiyle. İyi geceler.

1-Sierra Leone’de halk sandık başında

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’de halk, yeni cumhurbaşkanı ve parlamento üyelerini seçmek amacıyla oy kullanmaya başladı.

2- Başkentin tek kadın itfaiyecisi alevlere meydan okuyor

Başkentin tek kadın itfaiyecisi Sultan Aktaş, hemcinslerinin bazı meslekleri seçerken tereddüt etmemesi gerektiğini, kadınların kendine güvenmesi durumunda her işte başarılı olacağına inandığını söyledi.

3-Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 2 ayda 5 milyonu aştı

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yolcu sayısı, bu yılın ilk 2 ayında 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 5 milyon 70 bin 260 oldu.

4-10 yılda 4 milyon 175 bin kadın istihdam edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, “Son 10 yılda Türkiye’de 8 milyon 600 bini aşan istihdam artışı oldu. Bu rakam içerisindeki 4 milyon 175 bin kişinin kadın olması, gerçekten Türkiye’ye has bir başarı hikayesi” dedi.

5-NATO’daki skandalı ortaya çıkaran Ebru binbaşı terfi ettirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef haline getiren skandalı ortaya çıkaran Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt terfi ettirildi. Daha önce Kocaeli’deki Cengiz Topel Deniz Hava Üssü Komutanlığı’nı yürüten Bozkurt, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde görev yapacak.

6-TSK’dan ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen teröristler açıklaması

TSK’dan Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı”nda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2 bin 940’a ulaştığı açıklandı.

7-MHP: BBP ve Saadet, AK Parti listesinden katılabilir

MHP Genel Sekreteri Semih Yalçın, BBP ve Saadet Partisi’nin AK Parti listelerinden Cumhur ittifakına katılabileceğini söyledi. “Teklif Meclis’e geldiği gibi geçecek” diyen Yalçın, bir erken seçimin ‘ülke menfaatlerine uygun olmadığını’ söyledi.

8-2017’de 290 kadın ve 22 çocuk öldürüldü

Erkekler 2017’de en az 290 kadın, 22 çocuk ve olay sırasında kadınların yanında olan 34 erkeği öldürdü; 101 kadına tecavüz etti; 247 kadını taciz etti; 376 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 417 kadını yaraladı.

9-Meclis’te general ve amirallere makam aracı yasağı

Meclis’e aranmadan makam araçlarıyla giren üst düzey bürokratların yer aldığı liste yenilendi. Buna göre; vali yardımcıları, kaymakamlar, hâkim ve savcılar, kuvvet komutanları ile Sahil Güvenlik Komutanı dışındaki general ve amiraller makam araçlarıyla Meclis Kampusu’na giremeyecek.

10-Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Nurettin Yıldız’a tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isim vermedi ama, “Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler” diyen ilahiyatçı Nurettin Yıldız’ı eleştirdi. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti kınayan Erdoğan, bunun kültürümüzde bir yeri olmadığını söyledi ve şöyle konuştu: Bazılarının dikkat çekmek için kavramları eğip, bükerek söyledikleri sözlerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.

11-BBP Genel Başkanı Destici’den Yunanistan’a bayrak tepkisi

BBP Genel Başkanı Destici, Yunanistan’da Türk bayrağının yakılmasına ilişkin, “İnşallah bugün yaktıkları, çirkin davranış sergiledikleri ay yıldızlı al bayrak gün gelir yine Atina semalarında dalgalanır. Herkesin haddini bilmesi lazım.” dedi.

12-BM’den uyarı: Rejim halkına kıyamet yaşatmaya hazırlanıyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin, Suriye’de Beşşar Esed rejiminin gelecek aylarda sivillere “kıyamet’ yaşatma niyetinde olduğu uyarısında bulundu.

13-Kore Yarımadası’nda barış rüzgarı

Kore liderleri arasında nisan ayı sonunda yapılacağı açıklanan zirve, yüz yüze görüşmelerin 3.sü olacak. Kış olimpiyatlarıyla başlayan barış ortamı yeni bir diplomatik sürece kapı açıyor.

14-‘AB için içe kapanmak bir seçenek değil intihardır’

AB Bakanı Çelik, “Artık AB için içe kapanmak bir seçenek değil intihardır. AB içe kapandıkça, reformculuk değil, AB karşıtlığı yükselmektedir. AB için en temel reform, Türkiye ile bütünleşmeyi merkeze almak ve hızlandırmak olmalıdır.” dedi.

Etiketler:, , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım