Günün Özeti – 8 Mart

1032192895

Merhaba. Günün özetlerinden derlediğimiz Gece Raporu sizlerle. İyi geceler.

1-Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Dünya Kadınlar Günü mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın mesajında “Şiddete meşruiyet sağlayan, merhameti öteleyen ve kadını rencide eden bütün gelenek, örf ve inanışlar reddedilmelidir.” ifadesini kullandı.

2-Ağrılı kızlar tabuları yıktı, sahanın yıldızı oldu

Erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının en yüksek olduğu Ağrı’da, 14-17 yaş aralığındaki kızlar, “erkek sporu” diye anılan futbolda ezber bozan başarılara imza attı.

3-Piyasalar Moody’s’e aldırmadı

Moody’s’in günün ilk saatlerinde yayımladığı Türkiye değerlendirmesinde kredi notunun düşürülmesine karşın borsa yükseliş eğilimini sürdürdü, döviz kurları ve faizler sınırlı yükseldi.

4-‘Diplomasi yok sayılırsa, KKTC de kazı çalışması yapar’

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Rum tarafının Kıbrıs’taki doğal kaynaklara ilişkin Türk tarafıyla ortak adım atmak istemesi halinde diplomasi kanallarının açık olduğunu söyledi.

5-‘İtalya’da öncelik erken seçim değil koalisyon’

Johns Hopkins Üniversitesi Avrupa ve Avrasya Çalışmaları Direktörü Prof. Jones, İtalya’da öncelikli olasılığın erken seçim değil koalisyon hükümeti kurmak olacağını ancak ihtimallerin çok kısıtlı olduğu belirtti.

6-Esed’in cezaevlerinde ‘her gün falaka, her türlü cinsel taciz’ var

Suriye’de rejimin cezaevlerinde 4 yıl yasa dışı tutulan, işkence gören, tecavüze uğrayan ve Türkmen Muntasır Billah Tümeni’nin girişimleriyle esir takası ile özgürlüklerine kavuşan kadınlar, yaşadıkları zulmü unutamıyor.

7-Zeytin Dalı Harekatı’nda bir ilk yaşanacak

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda yeni bir mühimmatı kullanmaya hazırlanıyor, MKE’nin üretimi 122 mm kısa menzilli çelik bilyeli ÇNRA mühimmatı yüksek tahrip gücü ve 4 kat daha fazla alansal etki kuvvetiyle hedeflerin bertarafına büyük katkı sağlayacak.

8-Microsoft’tan ‘güncel yazılım’ uyarısı

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz, kamuda güncel yazılım kullanmama oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirterek, “Güncel yazılım kullanılmaması güvenlik zafiyetine neden oluyor.” uyarısında bulundu.

9-MHP, CHP’yi reddetti

MHP, CHP’nin seçim güvenliğini görüşmek üzere kurduğu heyetin randevu talebini reddetti.

10-Atilla Taş’a hapis cezası

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin davada Atilla Taş’a örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

11- Türkiye dış politika ağını kadın diplomatlarla güçlendiriyor

Dışişleri Bakanlığı, son zamanlarda kadınlara diplomasi alanında önemli görevler verirken özellikle büyükelçilik düzeyinde görev yapan kadınların sayısı 51 oldu

Etiketler:, ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım