Günün Özeti Gece Raporu – 12 Ocak

geceraporu-günün özeti

Merhaba. Haftanın son iş gününde sizlerle beraberiz. Son iş günü ve son geceraporu yine gündemin yoğunluğu var. Haftasonunu güzel geçirmeniz dileğiyle. Güzel haberler almanız dileğiyle.

1 – CHP’li Ağbaba’dan Bahçeli için zehir zemberek sözler

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, MHP’nin 2019 seçimlerinde AK Parti’yi destekleyeceklerine ilişkin ” Dün taşerona başvurunun son günüydü. Bahçeli bir gün önce kuyruk olmaması için gitti sarayda kadrosunu aldı. O artık taşeron dışı, kadrolu oldu. İş güvencesi de aldığı anlaşılıyor Sayın Devlet Bahçeli’nin”  dedi.

2-Erdoğan’ın ‘kaptırdık’ dediği UYAP’ın açıkları kapatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FETÖ’cülere kaptırdık” dediği Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) örgütün kullandığı açıklar kapatılıyor. UYAP Veri Merkezi’nde güvenlik duvarı, merkezi ağ cihazları, depolama üniteleri, sunucu sistemleri yenilendi, tüm uçlar yeni cihazlara takıldı. Tüm veriler kriptolanmış bir şekilde taşınıyor.

3-Gayrimenkul, euro ve borsadan fazla kazandırdı

RE/MAX Türkiye’nin araştırmasına göre, son 10 yılda fiyatı İstanbul’da ortalama yüzde 174 artan gayrimenkul, yatırımcısına yaklaşık yüzde 110 getiri sağlayan borsa ve yüzde 163 değerlenen euroyu geride bıraktı.

4-İşte ülkelere göre çalışma saatleri

OECD ülkeleri arasında yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünya genelinde en fazla Meksika’da çalışılıyor. Türkiye en çok çalışılan ülkeler arasında 16. sırada.

5-Çavuşoğlu, Lavrov ile görüştü

Suriye ordusunun İdlib’te gerginliği azaltma bölgelerindeki ilerleyişi, ardından da Rusya üslerinin Suriyeli muhaliflerce İHA’lı saldırıyla hedef alınmasıyla gerilen Ankara-Moskova ilişkilerinde hava, Putin-Erdoğan görüşmesiyle yumuşadı. Putin’in dün “Saldırıların arkasında Türk devleti ve ordusu yok” açıklamasının ardından, Rus tarafından gelen talep üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

6-Yemek siparişlerinde yüz tanıma sistemi geliyor!

Yemek siparişlerinde yüz tanıma sistemi geliyor. Daha önceden KFC’de kullanılmaya başlanan yüz tanıma sistemi şimdi de CaliBurger’de kullanılmaya başlandı. Önceden kayıt yaptırarak bu sistemi rahat kullandıklarını söyleyen, Amerikalı fast food zincirlerinden biri olan CaliBurger, bu yeni sipariş sistemi sayesinde müşterilerine daha hızlı bir hizmet sunduklarını belirttiler.

7-1823 kişi göreve iade edildi

Resmi Gazete’de 12 Ocak 2018 tarihiyle yayımlanan 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bin 823 kamu çalışanı görevlerine iade edildi.

8- ABD’ye seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı ABD’ye seyahat uyarısı yaptı.Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD’ye seyahat planları gözden geçirilmeli. Terör saldırılarında artış var” denildi.

9- Hazine Müsteşarlığı’ndan kripto para hamlesi

Bir gün geçmiyor ki kripto para hakkında haber yapmayalım. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı yaptığı basın açıklamasıyla Finansal İstikrar Komitesi’nde kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildiğini duyurdu.

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım